Inlägg

Inlägg som Haglund har skrivit i forumet
Av Haglund

Telia bredband: Efter flytt - väsentligt lägre bandbredd+högre ping

Hej!

Har flyttat in i ett nytt boende och även flyttat över mitt Telia bredbandsabonnemang till den nya adressen. Kopplat i allt som det var i gamla bostaden, och visst, jag kan surfa osv. och spela online (dock ej tillfredsställande som tidigare). Det är Telia "upp till 24 Mbit/s" ADSL som jag har. Har inte gjort en enda förändring i nätverksapparaturen. Det är 4 datorer i hemmet och två spelkonsoler och alla maskiner är kabelanslutna precis som tidigare.

Jag får (med Bredbandskollen TP test och speedtest.net) max 1,8 Mbit/s och på pingtest.net får jag runt 150 ms i ping till Stockholm (från Täby) mot 25 ms från tidigare. Telia säger att "allt ser bra ut från deras sida" och att "det inte är fel på ledningarna". Nu har jag dock avtalat om att få telefonin genom bredbandet också, och igår fick jag en Thomson gateway på posten. Dock är det 10 dagar kvar tills jag får värdehandlingen och kan konfigurera den apparaten. Kan detta hjälpa mina problem?

Mvh
Alexander

Av Haglund

Jag spelade klart det idag. Väldigt ojämn kvalitet på storyn. Vissa uppdrag var annorlunda och roliga. Andra var mest, såsom andra redan sagt, transsportsträckor från punkt A till B. Nu är iof nästan alla uppdrag så, men det kändes verkligen på de sämre uppdragen att det bara var en transportation.

Vissa moment kändes påtvingade bara för att storyn ö.h.t skulle verka en gnutta trovärdig eller sammanhängande. T.ex. "ursäkten" (enligt mig) att man

hamnade i fängelset för att någon skvallrade om gas-stamps

Dold text

kändes som att utvecklarna tänkte: "äh, vi vill ha med ett avsnitt om just detta så vi kastar in det i storyn". Nu var iof det ett underhållande moment i spelet men även det var "rushat" enligt mig. Som om de vore för lata för att låta storyn gå genom många uppdrag.

En annan sak som störde mig var att till skillnad från Mafia 1 brydde jag mig inte riktigt om vilken bil jag hade. Bilarna var aldrig speciellt häftiga, ni minns väl den där racerbilen från ettan som var radikal som fan?

Hur som, eftersom kvaliteten var så ojämn på det mesta i spelet får det trots allt 6/10 i betyg av mig, för att när spelet var bra höll det måttet. Dessutom var PC-versionen till skillnad från GTA4 en dröm i jämförelse.

Av Haglund
Skrivet av tosseboll:

Lite offtopic, men varför gillar du inte kammardesign?
Har aldrig haft själv, utan bara undrar.

Ännu mer off-topic, men jag kan förstå att man inte gillar kammardesign eftersom man måste ha "dedikerad" kylning för varje kammare om man inte vill att komponenterna i respektive kammare ska gå alltför varma.

Själv har man ett gammalt P180B men eftersom jag bara har en 5400 rpm'are i nedre kammarens hårddiskbur räcker kylningen från nätaggregatets fläkt (Corsair HX620). I mitt fall ligger problemet med kammardesignen i att P180B (från år 2006) saknar kabeldragningshål vilket gör att jag måste dra de relativt korta kablarna genom undre kammaren till den övre istället för bakom moderkortsplåten.

Av Haglund
Skrivet av Brodholm:

Bra test!

Såg någon annan sida göra detta tidigare också. Då tror jag att dom körde tester med SLI/Crossfire system och High-end grafikkort. Och då spelade processorn ganska stor roll när det blev flera grafikkort. Då kom även hur snabbt moderkorten kunde köra PCI-e portana. Då behövdes det 16x på båda för att inte få minskad prestanda.

Det skulle vara intressant om ni testade också. Ang att alla moderkort inte klarar 16x på två kanaler samtidigt utan det blir 8x osv. Något man kan hoppas se?

Detta är väl det enda testet som passar in på din beskrivning som Sweclockers har genomfört: http://www.sweclockers.com/recension/6086-sex-moderkort-med-i...

Dock är det lite gammalt (2008-07-11 13:58) men det ger i alla fall en liten bild om hur det såg ut för 2 år sen.

Av Haglund
Skrivet av sju:

Jag installerade win7 under AHCI, men åkte på en oskön hårddisk-krash häromdagen och nu när jag bootar upp så ligger SATA-diskarna som removable. Fett irriterande. Jag har en SSD för system och en vanlig för lagring och spel, den andra går och lägger sig lite väl ofta så det kruppar sig alltid när jag startar Steam.
Finns det alltså inget sätt att återgå till som det var innan?

Som MultiMan skrev är detta (hot-swap) något som hör till när man väljer AHCI innan installation av Win7, vilket gör att de dyker upp som removable. Antar att det enda du kan göra är att byta tillbaka från AHCI och installera om igen. Försökte fixa med registret förut för att dra igång AHCI inne i Windows men det gick inte så bra. Så en ominstalltion är nog mest garanterat att lösa problemet.

Av Haglund

Man kan ju ta inställningen att alla här borde veta att hur digital data överförs, men det gör ju inte alla. Även om nyheten känns skriven i brist på annat att skriva (redaktören surfar runt och ser något som inte stämmer - aha! det blir en "nyhet" att digital data är ettor och nollor, inget annat) så hjälper den förhoppningsvis okunniga att förstå att det är bortkastade pengar att investera i t.ex. en Swecable Wolverine 3000 (;))

Av Haglund

Jag ser inget alternativ som är att dölja ikonen, men då har jag inte letat heller. Ok, jo jag kunde nästan tänka mig det, borde ge samma "effekt" som att försöka formatera systemdisken när man använder systemet, dvs ingen. Några fler idéer?

Av Haglund

Hårddiskar och SSD dyker upp som "USB-enheter" i sys-tray

Hej!

Installerade om Windows 7 igår efter att jag dessvärre glömde att sätta igång AHCI i BIOS innan senaste installationen av Win7. Nu när jag gjorde det (satte igång AHCI) dök det plötsligt upp en ikon i system-tray nere till höger som, likt när man kopplat i t.ex. ett USB-minne, frågar om man vill "Safely remove hardware and eject media": http://img706.imageshack.us/img706/8886/devices.jpg . Det kan jag leva med, men om jag råkar av misstag välja "eject" på en enhet, riskerar jag att något händer då?

Känns B att råka komma åt "eject" på min systemdisk (Crucial SSDn) när jag ska trycka på Steam-ikonen.

Någon som vet vad detta beror på?

Av Haglund

Själv har jag kört med ASUS, Gigabyte och nu kör jag med ett Abit IX38-QuadGT som vägrar dö. Köpte det dessutom begagnat för två år sen. Det har ett visst kulturvärde eftersom det är ett av de sista entusiastkorten som Abit producerade. Men som med andra tillverkare såsom DFI är det svårt att marknadsföra sig enbart för överklockare då de andra tillverkarna erbjuder mer eller mindre samma funktioner på sina dyrare moderkort nu för tiden. Jag tror att tiden för de "obskyra" märkena i moderkortsvärlden är över dessvärre..

Av Haglund
Skrivet av Deathdancer:

Jag rekommenderar Arctic Freezer 7 pro rev.2 ist för cooler mastern.

+1, håller med. Hade exakt den kylaren (dock till ett Intel 775 system) på min Q9450, fick väldigt bra temperaturer. Dock fick jag för mig att det var roligare med en dyr och tung kylare, så jag bytte till Thermalright Ultra-120 eXtreme och vad tjänade jag på att betala dubbla priset för denna? 5-8c lägre temps.

Av Haglund
Skrivet av willaim:

Och om du har tänkt köra SLI ska du inte välja gigabytes kort, dom blir för varma.

Källa?

Av Haglund

Tumregler för e-handel:

Aldrig handlat på stället förr? Kolla Prisjakt/Pricerunner recensioner. Bör vara 90%+ positiva recensioner, de resterande är oftast negativa pga. kunder som är otåliga vid garanti, service och reklamationsåtaganden eller långsam leverans trots lagerförd vara.

Saknas informationen, kolla Ratsit - Gratis upplysning på företag och privatpersoner, allabolag.se - Företagsinformation om alla Sveriges bolag etc. och se om företaget har funnits i alla fall 5 år och att de visar upp hyfsade siffror, 3-5% vinst får anses som normalt/OK.

Det ska finnas MINST tre betalsätt; kort, faktura och postförskott. Finns bara kortbetalning (förskott) är det ju som andra sagt här; suspekt.

E-butiken ska heller inte vara "rädda" för att ha ingående uppgifter om bolaget under exempelvis fliken "Om oss" som bör finnas, där organisationsnummer, telefonnummer, e-mail etc. framgår. Också att de innehar någon form av skattsedel.

Uppfylls dessa krav bör det sällan vara problem. Det är min erfarenhet, har dock gjord lite risky business och handlat från utlandet och betalat i förskott.. Men det har gått bra!

EDIT: Är också ett gott tecken om de citerar delar från konsumentlagen (distanshandel etc.) som är relevanta för sammanhanget, t.ex. ångerrätten. Om de har skrivit något själva är det ju rätt oklart om de här människorna kommer att acceptera en eventuell retur. Vad jag förstår så måste näringsidkaren som det så fint heter vara införstådd i alla lagar som gäller om man ens ska få bedriva e-handel, men detta verkar kontrolleras rätt slappt.

Av Haglund

Nice video Robbaz! Riktigt bra gjort, på kort tid också med tanke på att demot kom idag!

PCn visar återigen var skåpet ska stå.

Av Haglund

Det står ju att det i snitt presterar 5,67% bättre i spel än 480 core: http://en.expreview.com/2010/08/09/world-exclusive-review-512...

Av Haglund

Utan drivrutiner får du väl dessutom fel upplösning, om du tycker att bilden på skärmen ser suddig ut eller lågupplöst fixar drivrutinen biffen Dessutom kommer alla program som försöker kika vad du har för grafikkort känna igen det och det kommer att gå att spela på datorn.

Nvidia: Drivers - Download NVIDIA Drivers
AMD (ATi är varumärket): Graphics Drivers & Software

Av Haglund
Skrivet av m0rk:

Nej, du har fel.. TSCM tillverkar för det mesta GPU:er från Nvidia och ATi.

Intel producerar processorer i sina egna fabriker Intel's 32nm Update: The Follow-on to Core i7 and More - AnandTech :: Your Source for Hardware Analysis and News

Tack för att du hjälpte mig att reda ut det! Blir en gnutta pinsamt som vi märkte när man tror sig veta bäst. Tur då att jag ville bli rättad vid fel.

Hur är det med AMD? Nu är ju ATI ett av AMDs varumärken men om vi bara ska prata CPUer, har AMD också egna fabriker som tillverkar dem? Och isåfall, är skälet till att de ligger efter Intel i tillverkingsprocessen alltså för att de inte har kunnat finansiera att utveckla 32nm tills...nu... när?

Av Haglund
Skrivet av m0rk:

Den där får du gärna förklara en gång till? Intels 32nm har inget med TSCM att göra...

Om jag har förstått det rätt: Intels ingenjörer plockar fram ett "skiss" på en krets som är tillverkad i 32nm. TSCM producerar kretsen och när allt tekniskt är färdigt säljer Intel sina processorer till återförsäljare bl.a.

Så om jag har rätt stämmer det i högsta grad att Intels 32nm har med TSCM att göra, eftersom jag förutsätter att Intel inte tillverkar allt själv. Visst har väl Intel fabriker själva, men i huvudsaks tillverkas kretsarna mig veterligen hos TSCM.

Har jag fel vill jag gärna veta hur det ligger till.

Av Haglund
Skrivet av Hund:

Tolv kärnor kan ju behövas till det operativsystemet. höhö.

Säg mig då vilket OS som drar nytta av 12 kärnor?
Nej just det, inget, det har i dagsläget bara att göra med huruvida applikationerna i Windows såväl som Mac OSX är skrivna för flertrådade operationer eller inte.

Av Haglund
Skrivet av cat_fish_1:

kan man undra,, jag tror ju att AMD/SLI marknaden kan bli riktigt stor nu med GTX 460 i full gång.

Ja ett nytt mobo kan de säkert göra, men en faktor som kanske avskräcker är kostnaden för licensen för att ha den där NF200-kretsen (för SLI) på moderkortet.

Angående processorerna, så har väl inte AMD råd och tid att hinna ikapp Intels tick-tock modell ( Intel’s Tick-Tock Model to Continue Rapid Technology Innovation ) som verkar ha hållit tiden. 32nm är väl vad Intel plockar fram från TSCM medan AMD "kämpar" med 45nm. Misstänker att den som pröjsar mest får flest 32nm krestar, dock vet jag inte om AMD har producerat en 32nm (EJ GPU) som klarat tape-out ( Tape-out - Wikipedia, the free encyclopedia ). Någon får gärna rätta mig.

Hur som, hoppas att AMD "kommer tillbaka" i entusiastsegmentet, Intel regerar stort där uppe och det är en relativt lång väg dit för dagens AMD. När kommer Bulldozer till exempel? Var snack om det redan 2008 vill jag minnas, om inte ännu tidigare.

Av Haglund

Fuskobot: Lasermusen är väl kanske inte banbrytande, men jag antar och hoppas att du menar steget från mus med kula till optisk mus. Det är faktiskt bland de bättre grejerna som har hänt datortillbehören. Sen måste jag ju säga att en annan viktigt grej som har hänt de senaste 5-10 åren är möjligheten att bygga en tyst dator, dvs att tredjepartstillverkare tillverkar och säljer produkter med just ändamålet att ljuddämpa din dator. Minns fortfarande hur familjedatorn lät år 1995, ungefär som en serverhall. Jag tror nog inte att många kunde föreställa sig att en dator kunde vara nästintill knäpptyst, med dagens Noctua- och Nexus-fläktar, i kombination med väldesignade kylartorn såsom Thermalrights bästa luftkylare.