När jag spelar MW2 kör jag endast HC Search and Destroy eller HC HQ, vilket innebär att du dör av 1-2 skott normalt, och samma med dina fiender = behöver inte spraya som en galning. HC: S&D är som Counter-Strike vilket ju uppenbarligen är ett beprövat koncept.
Testa det spelläget, tror det finns "vanlig" Search and destroy också, inte kollat.. Då hinner man göra saker och öva mer än när det spawnar fiender direkt efter du dödat dem samt att antalet noob-tubes är drastiskt reducerat.
Min setup har funkat bra de 100 timmarna jag kört med den.
UMP 45 med ljuddämpare (bästa vapnet, lite tråkigt dock efter några 1000 kills ) eller ljuddämpad Intervention sniper.
USP pistol med ljuddämpare (ovärt att ha nån annan pistol om man inte vill göra challanges osv).
Perks:
Slot 1: Antingen Sleight of Hand/Pro (sikta och ladda snabbt) eller Bling/Pro (bling, beroende på om du verkligen vill ha rödpunktssikte eller dyl.)
Slot 2: Cold-blooded/Pro, inget annat! Du behöver aldrig oroa dig för de vanligaste kill-streaksen som dina fiender kan skicka på dig såsom UAV, helikoptrar osv. Dock kan man ju ändå få en air-strike på sig, av ren slump.
Slot 3: Ninja/Pro: Inget annat här heller. Nödvändigt om du ö.h.t ska bli bra på de enda seriösa spellägena i MW2 utan att behöva krypa fram för att inte höras. Oerhört värt att kunna rusha ljudlöst eller bara gå normalt. Särskilt för att få den där knife-fragen bakifrån Utan att höras..
Men men, detta är bara saker som kan boosta ditt spelande. Testa denna setup och använd perksen till vad de verkligen är till för och gör inga överdrivna vapenkombinationer, en submachinegun och pistol är det enklaste och bästa, alt. ett assault rifle.
EDIT: Och ja, som någon skrev tidigare, LJUDET är oerhört viktigt. Jag har sett åtskilliga fall när man specat någon i sitt lag som absolut inte lyssnar på vad som händer. Om det beror på dålig/fel utrustning eller att spelaren är omedveten om ljudets avgörande är svårt att säga, dock. Det räcker med att någon rör sig i en buske, Ninja eller ej, så kan du snabbt veta var det kommer ifrån om du lyssnar ordentligt. Jag har ett X-Fi Xtreme Music (dock samma chip som alla andra X-Fi typ) och där simuleras surroundljudet till mina Sennheiser HD555 hörlurar (kör INTE högtalare!), så utrustning är också viktigt för att bli duktig på FPS-spel. Man måste kunna höra om någon ramlar ner från en höjd i MW2, man måste höra var någon rörde sig i en buske, man måste höra om någon "låtsas-deffar" eller deffar bomben, man måste höra var skottet/n kom ifrån om man ska kunna avgöra var fienden är och anpassa sin strategi efter situationen.