Inlägg

Inlägg som Immersion har skrivit i forumet
Av Immersion
Skrivet av Don_Tomaso:

Så istället för att ge en liten peng till artisterna så väljer du att inte ge något? Det känns lite konstigt för mig... Anledningen att jag använder Spotify är för att tjänsten är mycket enklare och bättre än andra, inklusive illegala, alternativ. Detta samt att artisterna faktiskt får något över huvud taget.

Att vissa skivbolag har gått i graven och därmed inte ingår avtal med Spotify är inte Spotifys fel. Anklaga systemet/lagarna, inte aktörerna som gör det bästa som går inom dagens lagar. Jag upprepar, det är inte Spotify som begränsar kultur. De vill mer än gärna ha all världens musik.

Kulturen må vara fri på Soulseek men artisterna får inte en spottstyver av det. Hur rättfärdigar du det?

Hur definierar du vinstdrivande? Någon måste fortfarande betala för att tjänsten ska utvecklas och drivas. För att utvecklas krävs mer resurser än vad som krävs för drift, också kallat vinst. Utvecklas den inte alls kommer den springas om av bättre tjänster.

Varför ska jag ge pengar till skurkar ?
Det är en princip sak,

http://ugglanyheter.blogspot.se/2009/08/den-nya-piraterna.htm...

Magnus uggla säger att han hellre vill att folk laddar hem från the pirate bay

Det är inte Spotifys fel att skivbolag har gått i graven men jag ser att rent juridiskt är det en omöjlighet att släppa all musik fri där, bibloteket kommer alltid vara begränsat till de skivbolag som har intresse av spotify eller som ens existerar. Spotify begränsar kulturen då folk lever i illussionen att allt finns på spotify dom vet därför inte vad dom går miste om, då dom inte kan utforska vad musik världen har att erbjuda på t.e.x soulseek. Att du själv inte hört talas om soulseek antyder ju att du själv är ett offer för detta.
Många av de som växer upp idag lär sig tycka om ny musik via spelistor.. det är därmed spotify som bestämmer hur en person ska utvecklas musikaliskt.

På soulseek finns allt...

Med icke vinstdrivande är att alla pengarna dom får in ska enbart gå till själva driften, hårdvara och distribution, här är det ju viktigt att ingen korruption finns, avtalet men tjänsten ska vara så att tjänsten tar 0% av pengarna, de ska finnas reklam och banners på sidan som finanserar driften t.e.x

Av Immersion
Skrivet av Don_Tomaso:

Men Soulseek som du nämner är fortfarande en P2P-tjänst som inte ger några pengar till skaparna. Det blir en ganska konstig jämförelse om man som du är väldigt noga med att ge pengar till skaparna av musiken. Hur gynnar Soulseek skaparna av musiken som du lyssnar på?

Och om liknande tjänster som Spotify inte fanns så skulle majoriteten lyssna på radio och köpa en och annan skiva. Detta med resultatet att mindre musik skulle lyssnas på. Det känns som att du vill att Spotify ska ta ett samhällsansvar och påtvinga folk musik som de inte annars borde ha lyssnat på. Detta har, som jag tidigare nämnt, inget med att begränsa kultur att göra utan snarare att Spotify är ett vanligt företag och inte en myndighet.

Vem ska betala utvecklingen och driften av en sådan tjänst tycker du? Att bygga en sådan tjänst är knappast gratis, inte driften heller. Självklart kommer det göras med någon form av vinstintresse. Även den "mindre artisten" som du nämner det vill ju ha några tusen till hyra och mat, även det är en slags vinst. De som utvecklar denna tjänst vill också ha en peng till hyra och mat, kallat vinstintresse.

Och nej, blanda inte ihop min kritik mot dina argument med att jag tycker om Spotifys låga utbetalningar till artister. Du får mer än gärna sporra folk att skapa denna nya tjänst som löser detta problem, men det är väldigt naivt att tro att den kan skapas utan vinstintresse i denna värld.

Jag skiter i spotifys intressen jag skiter även skivbolagens intressen det är artisterna som jag vill ge pengarna till. Ifallet med spotify i och med att artisten får sån liten procent så väljer jag hellre att ladda hem illlegalt då jag inte vill slänga pengar i sjön genom att ge spotify och skivbolag pengar.

Som sagt hela världens musik finns på soulseek medans kanske 15% finns på spotify.
Folk som växer upp med spotify idag tror att världen tar slut vid spotify det finns så mkt mer musik att utforska
man begränsar alltså kulturen bara på soulseek är kulturen fri där finns all musik.
All musik kommer aldrig finnas på spotify och andra legala tjänster för det krävs avtal från utgivarna..
och långt ifrån alla gör avtal med spotify.. många skivbolag har gått i graven och finns inte längre osv..

Anledningen varför folk gillar spotify förutom att folk är lata är ju för att dom tror dom bidrar till något gott och att
dom kan lyssna på musik med gott på samtidgt, bara för det är "lagiligt" betyder det inte att det är ett bra system.
För mig är det bättre att filldela illegal och inte stödja dagens system dvs att mellanhänder och skivbolag stjäl artisters levebröd.
Jag är själv musikskapare bör nämnas.

I sammhanget själva driften av sidan är väldigt liten del av intänkterna dom får av alla abbonemang, det som kostar mest för spotify är deras expansion samt alla avtal dom gör mig skivbolag. Det mest av pengarna går alltså till att göra avtal med skivbolag för att få tillåtelse att ha deras musik på spotify.

Nu när artister släpper album digital behövs inte skivbolag längre... men nu är det istället strömnings tjänsterna som är de nya skivbolagen och mellahanden som ska sno pengarna.

Jag är verkligen för icke vinstdrivande tjänster dock, då vet jag att artisten får ta del av pengarna...

Av de tjänster jag sett hittils gillar jag Bandcamp bäst.
Dom tar dock 30% av inkomsterna.
Sedan är det ju även skatt på det du tjänar..
du får väl kvar ungefär hälften.

Av Immersion
Skrivet av Don_Tomaso:

Att man piratar film betyder inte nödvändigtvis att man vill gå så långt att tillåta fri fildelning.

Soulseek har jag inte hört talas om förut. Det är ett p2p-program för att dela musik på om jag har förstått det rätt. Jag förstår inte hur fri fildelning (i brist på bättre termer) har något med begränsande av kultur att göra. Pirate Bay begränsar inte heller kultur. Inga pengar går till skaparna av musiken via fri fildelning (som Soulseek, Pirate Bay, och andra p2p-nätverk har gemensamt).

Jag får det inte att gå ihop. Du är väldigt angelägen om att bara skaparna ska få betalat. På vilket sätt betalar du skaparna av musiken som du lyssnar på? Jag kan såklart ha missat det, men alla dina poster hittills har handlat om att fri fildelning är bra och alla betalalternativ är dåliga.

Spotify begränsar inte kulturen precis på samma sätt som att Ica inte begränsar vad du får äta. De stoppar dig verkligen inte från att få tag på musik på annat sätt. Har inte Spotify den musik du gillar, hitta ett annat sätt att få tag på den musik du gillar. Att inte ha all världens musik är inte att begränsa kultur.

Jag menar dom lagliga tjänsterna begränsar kulturen då det har begränsat utbud, jämför och sök på soulseek, där hittar du alla världens musik både populär och icke populär och demos och allt. Jag menar att det är en fara att som många unga gör idag användar enbart spotify för att ta del av kultur då går dom verkligen miste om mycket.

Det finns ingen bra tjänst idag där pengarna hamnar i rätt fickor, indsturin måste komma med en lösning på detta själva. De måste bygga en infrastruktur och en tjänst som inte är vinstdrivande.
Det ska inte behöva vara så att varje strömnings tjänst som är mellanhanden mellan artist och skivbolag ska ta ut en stor summa pengar. De borde lika i skivbolagen och industrins intressen att samarbeta och skapa en plattform som inte är vinstdrivande som alla kan använda sig av. Man kan använda samma modell som netflix samma pris och månadskostnad osv..
Vill man ha icke komprimerat bluray matrial kan man få betala lite extra.
Vill man ha fulrippar så får man nöja sig med för runt 80 kr per månad.

Jag menar att det är korkat av musik och film industrin att förlita sig på vinstdrivande aktörer som tar en stor del av deras kaka..
Vem fan bryr sig igentligen om spotify dom är bara ett varumärke varaför ska vi lägga pengar i deras fickor ? är bätre om dom skapade en liknande tjänst där pengarna gick direkt till bolag och artist dvs en mellanhand mindre..och skulle dom faktiskt kunna tjäna pengar på strömning ? även artister skulle få pengar. Artister skulle för en viss avgift få nyttja platformen för att släppa sin musik och då ta del av alla intänker utan mellanhand, då skulle till och med den "mindre" aristen få ihop några tusen varje månad till hyra och mat kanske. ( https://youtu.be/hm_ZUzkXV3I?t=11m3s han beskriver det bra)

Men faktum är att dom inte vill lösa problemen som det verkar..

Av Immersion
Skrivet av Shike:

En tingsrättsdom betyder dock inte så mycket normalt sett, får se vad hovrätten säger sen däremot, det blir mer relevant och det lär nog gå upp i HD också i slutändan då det är ett såpass viktigt prejudicerande mål i grund och botten.

Det hänger nog mkt på media också och hurvida svenska folket håller käft eller inte..
Om svenska folket gör sin röst hörd dvs att vi vill inte ha någon censur här i sverige
så är chansen större att dom viker sig...

Dom vet att Piratebay ligger väldigt varmt hos mång hjärtan hos oss svenskar.

Hur som helst i grund och botten handlar inte detta om the piratebay, då det kan få förödande konsekvenser
om man inför censur av det slaget. För upphovsrättindustrin samt and intresenter har en väldigt lång lista på siter som står på kö sedan för att blockeras... risken för ändamålsglidning är stor..

Av Immersion
Skrivet av Don_Tomaso:

Så din logik är att bara för att USA inte håller sig till din moral så får du bryta mot svenska lagar? Vi behöver gemensamma lagar för att hålla igång ett samhälle. Och vad är det där med att vi ska producera saker till slavlöner, och grön politik som de struntar i? Du blandar ihop väldigt många olika saker. Miljöpolitik och snyltande av kultur är rätt skilda saker.

För att lyfta en tidigare fråga från en annan forumsmedlem som du inte besvarat: Betalar du själv något? Du säger att du inte använder Netflix/Spotify för att pengarna inte kommer till rätt folk, så betalar du (enligt dig) rätt folk på något annat sätt?

Ja, Netflix är generellt mer användarvänligt än torrents (bortsett från viss brist på innehåll). Om man har allt uppsatt för att kopiera en film från någon annan så är det såklart enklare. Detsamma kan sägas med Naptser under sin storhetstid, eller att råna någon på pengar. Att göra rätt för sig är ofta mer kostsamt för individen, men gynnar sammhället och därmed även en själv i långa loppet.

Netflix snålar med bandbredd därför att bandbredd och infrastruktur kostar. Jag har däremot inte haft några problem med att deras bandbreddbegränsningar påverkar mig negativt. Snarare påverkar det mig positivt då andras Netflixande inte tar upp nätverkets delade bandbredd.

Dom svenska lagarna när det gäller detta är inte formade av svenska folket uppenbarligen då de flesta fildelar.
Det är formade av lobby intressen...

Att släppa kulturen fri berikar våra liv, och tror det är en viktig del varför vi i sverige är so innoativa då vi blir inspiererade av alla kultur vi får ta del av. Hollywood vill begränsa kulturen detta är negativt för utvecklingen speciellt om en film ska kosta 200 kr då kommer man inte kunna ha råd att se många filmer under sin livstid.

Det handlar om att hitta modeller där pengarna hamnar i rätt fickor till att börja med, netflix och spotify är en väldigt dyr mellanhand där pengarna inte kommer fram till skaparna...
Annars är tanken god...

Spotify gillar jag inte, det begränsar kulturen, då utbudet är begränsat framförallt för musik som släpptes innan spotify blev populärt.
Släpps musik idag är det vanligt att musik släpps via digitala kanaler. Men det finns också mkt underground musik och labels som boycottar spotify helt.

Programmet soulseek är fortfarande det programmet som begränsar kulturen minst, här finns all världens musik.
Precis som det gjorde på Napster en gång i tiden.

Jag ser det som en fara att spotify begränsar kulturutbudet det har många effekter och det påverkar våra kulturella utveckling när vi blir så begränsade.. Min favorit skivor finns oftast inte på spotify. Och det kommer alltid vara så för att det finns för många skivbolag och det är helt enkelt för många skivbolag som inte har något intresse av att sälja sin musik på spotify till underpriser.

Av Immersion
Skrivet av Evil Peter:

Nej, det är ditt fel att du är villig att bryta mot de lagar och regler som finns också. Jag förstår inte att folk inte kan ta sitt ansvar och se att de gör fel också, bara för att allt omkring dem inte är perfekt.

Det är inte upp till någon annan att bestämma hur ett företag distribuerar sina produkter. Gillar man inte det så är det rätta att helt enkelt inte konsumera de produkterna. Som kund har man rätt att inte köpa något, men man har inte rätt att nyttja något gratis bara för att man inte vill betala eller för att man ogillar distributionen. Tar man ett illegalt alternativ så får man vara lite vuxen kring det och erkänna att man själv gör fel också. Jag har självklart piratkopierat själv och inte tänker jag skylla ifrån mig för det.

Ytterligare en Netflixare med gott samvete antar jag ?
Fast att pengarna hamnar i fel fickor det är skitsamma bara man betalar TILL NÅGON
så är det "ok". Då man ju lika gärna betala till en pirat eller vem fan som helst om man inte bryr sig om vart pengarna hamnar.

Jag undrar om du skulle varit lika "vuxen" om det inte vore för netflix ?

Nu är det så att inte alla nöjjer sig med netflix.. och deras utbud... det finns för tog för lite utbud.
För mig är https://karagarga.in/ enda alternativet.

Av Immersion

ett tips till film industrin är att skapa ett eget "netflix", problemet med netflix och spotify är som vanligt bara för att man som konsument man betalar för matrialet så betyder det inte att pengarna hamnar i rätt fickor, majorititen går till netflix, och i spotifys fall ska både spotify och skivbolagen få sin del av kakan varav artisten inte får något över. Det är naivt att tro bara för man konsument "betalar" och gör rätt för sig så går pengarna till rätt ficka.

Och jag hävdar fortfarande till boycott av streaming tjänsterna dom har förstört mkt, t.e.x så ska vi inte acceptera att dom sönderkomprimerar matrialet dessvärre vänjer sig folk med detta.

Enligt mig behövs det en ny standard som anger upplösning samt bitrate fast i sin egen enhet.
Bara då får man en uppskattning om den faktiska kvaliten.

Hur som helst sverige är ett litet land om vi som nation snyltar gratis kultur från usa så tycker jag inte det är mer än rätt med tanke på hur dom snyltar på hela världen, USA lever som om dom vore ensamt på planeten, dom roffar åt sig allt, Din ska konsumera 10 gånger mer än alla andra länder samtidigt som vi ska producera till dom för slavlöner, bara andra ska bry sig om grön politik medans dom spottar ut 10 gånger mer koldioxid per person i sverige t.e.x
Jag tycker nog vi i sverige som litet land med gott samvete kan vara pirater.

Läs på lite hur amerikanska stor filmer och tv serier finansieras så kanske ni förstår... att det är krokoldil tårar från deras sida dom har fixat finansieringen redan efter dom skickat runt manuset till olika investerare..

Av Immersion
Skrivet av Xverminator:

Staten får väl införa någon form av blockeringsregister där vissa olagliga eller olämpliga sidor inte ska kunna gå att nå via svenska internetoperatörer, om en operatör därefter inte ser till att installera filtret då kan man nog prata om att en operatör är medhjälpare till brott.

Tobaksaffärer får tex inte sälja narkotika eller sprit för det finns det lag på... Samt det finns åldersgränser på bio eller krogar för alkohol... Det går att införa regler för internetleverantörer med vad man får och inte får göra.

Låt oss införa en Big firewall of China I Sverige

Det du föreslår är ett filter på siter som staten tycker är lämpliga? Sedan när feministerna får mer utrymme ligger det väl inte långt borta att blocka alla porr också ha ha?

Nej tack till censur.

Skickades från m.sweclockers.com

Av Immersion
Skrivet av cheben:

Well, härligt att höra, men är garanterat ej över än. Queue överklagande. HD kommer få göra slutgiltiga avgörandet i detta om ngt år eller så. Hoppas dem håller på samma linje bara!

Skickades från m.sweclockers.com

Det är inte över ännu nej, speciellt inte med tanke på att staten ska börja med hacking och data intrång och placera trojaner hos "misstänkta" samt att skattepengar ska gå till att köpa sårbarheter från utländska företag för att användas för att placera trojanska hästar.
Säpo klagar att dom inte har verktygen att avlyssna dagens samtal via viber och Skype etc.. Om du börjar med hacking är smarta telefoner ett lätt offer där säkerheten inte är speciellt hög

Av Immersion

Mycket glädjande nyheter pirate Bay är Sveriges stolthet så vore ju synd att behöva blockera det i sitt eget hemland.

Skönt att se att Sveriges inte låter sig påverkas av vad andra länder gör så som Danmark.

Trots strömnings tjänster så är fortfarande det bästa och enda alternativet för de som bryr sig om ljud och video kvalité.

För. Ljud är. Det fortfarande ej bra codecs sol använder ogg som Spotify användar är ett skit format men dom använder det då det är öppet och gratis.

När det gäller video så lurar de kunder med låga bit rates.

Torrent är fortfarande för eliten för dom som vill ha det bästa.

Många hävdar att det är så användarvänligt med Netflix bla bla har du bra private trackers och uppkoppling kan du ladda hem det mesta på noll tid har du ett media center med tex kodi kan du lätt få liknande upplevelse som Netflix fast med ditt lokala torrent bibliotek. Även chrome cast funkar bra.

Tror torrent börjar bli mer populärt igen orsaken till det är att generellt har internet blivit snabbare folk har snabbare uppkopplingar även utanför Sverige så går snabbare att tanka. På bra trackers maxar du alltid din lina även om du har 1 gigabit lina det är mer vad man kan säga med Netflix med mera där det snålas med bandbredd så dom kan håva in mer pengar uträknad snålhet

Skickades från m.sweclockers.com

Av Immersion
Skrivet av Elyxiator:

det ovpn säljer är en minidator i stil med en billig nuc som man instalerat pfsense samt lagt in openvpn client på så inget speciellt avancerat... Den klarar förövrigt av ca 100/100 vid normal användning dem där 500Mbit är endast vid enkeltrådad trafik så fort man lägger på flera trådar sjunker hastigheten kraftigt

förövrigt om du vill få ut 1Gbit/1Gbit med 256bitars kryptering kommer du behöva en xeon cpu för typ 25000+ med riktiga server nic samt 64GB ram...
Att kodarna på openvpn rekommenderar juniper saker för typ 200k + moms om man skall köra Gbit kan ge en viss fingervisning om hur krävande det är

Kunde ej föreställa mig att det gick åt så mycket processor kraft. Låter osanolikt jag menar 1 gigabit är ju inte extremt snabbt direkt...
Så du menar om jag köper 1 en gigabit abbonemang kommer inte ens min core I7 920 klara av det ?

Av Immersion
Skrivet av backfeed:

Ok. Ja, det krävs en hel del kräm för att fixa 2 Gbit/s (1 i vardera riktning) vpn-tunnel, så du måste säkerligen bygga eget för att uppnå den hastigheten. Det finns säkert dedikerad hårdvara att köpa som fixar det, men det är i så fall företagsinriktat och EXTREMT dyrt.

Har du testat OVPN:s tjänst för övrigt? Jag blir förvånad om du ens får 100 Mbit/s via dem, för ingen vpn-tjänst jag stött på hittills har ens klarat det. Oftast bara 10 Mbit/s i praktiken.

Visst, OVPN skriver ju att de inte översäljer och därmed har högre pris och hastighet, men frågan är ju om det verkligen stämmer.

Jo jag har OVPN. när det gäller VPN tjänster får man alltid räkna med en viss procent försvinner i hastighet.
jag kanske får 950 mbit utan vpn och kanske 800 eller 750 med vpn realistiskt sett..
Så 1 gigabit skapar mer "headroom"
För vpn tjänster är inte 100 mbit speciellt många Då OVPN har 17 000 kunder
så om en kund har gigabit kan den när den maxar linan kanske motsvara 7-10 kunder av alla 17 000
så tror inte det är något problem dom har gigabit serverar. läste på deras senaste blogg inlägg att dom köpt in 8 st nya serverar dessutom.

Av Immersion

Jag kunde tydligen få 1000/1000 med bredband2 för 1090 kr per månad.
Jag sa att priset var i saftigaste laget.

Av Immersion
Skrivet av backfeed:

Till TS försvar så säljs den inte längre, det verkar ha varit en engångsföreteelse, 100 enheter.

Dom har bakom kulisserna en på gång men den kommer inte klara av gigabit heller dessvärre har jag fått bekräftat.
Den kommer dock vara passivt kyld.

Av Immersion
Skrivet av zyberzero:

Vad är det du vill göra egentligen?

Du har hittat en produkt som gör det du vill, men varför vill du inte använda den?

Du vill inte köra Windows, inte heller lära dig Linux. Du vill ha en burk med eget operativsystem - varför inte bara köpa ovpn-burken?

Den kör ju pfsense i botten, så är det så att du inte vill använda deras VPN-tjänst så lär det ju vara lätt att byta.

Jag kan säga att på min Xeon E3-1240 (med AES-NI) så mäktar den med 500 Mbit/s AES-256-CBC i block om 8192 bytes. Utan (AES-NI, så dvs. ren CPU) så hänger den med i 202 Mbit/s (detta är då på en tråd ska ju sägas, så en anslutning - openVpn är vad jag vet inte flertrådat), så att en embedded-plattform - som förvisso även den har crypto offloading - ska mäkta med 2 Gbit/s är nog ganska otroligt.

Nackdelen med OVPN boxen är att det inte klarar av gigabit hsatighet.
Den är dyr. Och man blir låst till en och samma leverantör även om det skulle visa sig att hastigheten på deras vpn tjänst inte håller måttet.

Bra att veta att få lite perspektiv jag har nämligen dålig koll på hur mkt processor kraft det det behövs för att kryptera.

Men åter igen jag tvivlar på att x86 är bäst för ändamålet måste ju finnas special anpassad kretsar som bara är gjorda för en sak dvs kryptera precis som det finns kretsar som bara är till för ljud eller bild.

Av Immersion
Skrivet av CROE:

Ingen aning, släng iväg ett mejl till LinITX och fråga.

Jag har sett flera som vart nöjda med boxen, bla en här på SweC. Verkar som att pfSense är det bästa alternativet, jag googlade lite och det fanns massa bra tutorials på hur man gjorde med OpenVPN, inte alls avancerat.

Skickades från m.sweclockers.com

Okej det är ju lite lustigt att inte en sådan specifikation står med på en produckt är det för att man kan anta att det är en gigabit kompatibel?
men hurvida processorna klarar att kryptera i den hastigheten vill man ju veta.
Tycker i övrigt att deras produkt portfölj är väldigt rörig

Av Immersion
Skrivet av hasenfrasen:

Problemet med att använda en sådan nuc är att jag blir tvungen att köra windows.
Windows kommer inte gå som tåget året om utan det blir blåskärmar och datorn kommer starta om sig osv.

Helst skulle jag önska att boxen hade sitt eget operativ system..

Är inte heller bekant med linux nämnvärt..

Av Immersion
Skrivet av CROE:

http://linitx.com/product/linitx-apu-1d-4gb-3nicusbrtc-pfsens...

Detta kanske kan vara något, funderar själv på att köpa en sådan för att använda som router och brandvägg, antar att du kan köra OpenVPN genom pfSense.

Inte helt hundra, men man kanske kan använda denna också för att få WiFi, brandväggen har ju en mini-PCIe slot. Isåfall får du en komplett router, brandvägg och OVPN-box i ett.

klarar den av r AES-256-CBC 2048 bit med 1 gigabit full deplex ?

Som sagt det bästa vore ju att köpa någon form av box som är mer anpassad för sitt syfte det förenklar.
T.e.x om man köper en vanlig NUC det är ju ingen fördel hur säkerhtsynpunkt att den använder windows t.e.x
Utan räcker ju om kommer åt konfigurations panalen via lokalt ip nummer på datorn.

Av Immersion

Skulle hoppas det fanns någon box speciellt anpassat till innehållet, måste väl finnas någon processor som är skapad enbart för kryptering ? känns som en x86 baserad NUC är en fulösning.
EN nuc är ju som en mini dator.

Av Immersion
Skrivet av hasenfrasen:

Du bör ha en CPU likvärdig med i3'a eller bättre. En Intel Atom fixar inte 1000/1000 OpenVPN, inte heller en i3'a. Möjligen en överklockad i7'a - om ens det.

Att modda pfsense så att den fixar OpenVPN (Som OVPNbox gör) som klient mot VPN-leverantören är inte det enklaste att fixa själv om man är novis.

Ja det går ju alltic att köpa någon NUC liknande historia men hade föredragit någon produkt som var lite mer specialanpassad till ändamålet.

på ovpn rekomenderar han ett program som heter viscocity, det kanske är lättare att använda det programmet som är lite lättare att konfa och lite mer grafiskt ? för jag tror den har killswitch funktion.

Men frågan är hur mkt mer trygghet en sådan NUC lösning skulle ge kontra en ovbox.