Inlägg

Inlägg som GoodGuyGeorge har skrivit i forumet
Av GoodGuyGeorge
Skrivet av 5kurt:

Nej precis, jag är helt enig. Har påpekat detta och fått till svar att randoms på forum kanske inte har koll på vad som är tillverkningsfel och ej.. Likväl att eftersom skärmen var "budget" i sitt segment så är det nåt man borde förväntat sig - helt otroligt i min mening, sjukt besviken på hur jävla dåligt bemötande jag har fått gällande detta (vilket jag även har påpekat men ja återigen, tough shit ungefär).

Som sagt, ska du driva det vidare, kontakta ARN. Jag är relativt säker på att du kommer få rätt där och i slutändan kunna göra ett återköp på skärmen, samt få återbetalt för eventuella servicekostnader osv. Det dom gör är fel, och säljaren vet om att det är fel, men i resten av världen kommer företag undan sådant här eftersom konsumentlagstiftningen inte är lika stark som i Sverige, men de kan naturligtvis inte anpassa produkten efter vår marknad.

Kolla om inet har någon "generell" sida om banding eller liknande skärmdefekter på sin sida. Är den länkad från produktsidan för din skärm kan de eventuellt hävda att det är information nog för att du skulle kunnat tagit ställning till det i förväg. Har de ingen sådan sida så är det home run i ARN.

Om du inte gjort det, gör en sista kravställan om att få häva köpet samt få eventuella undersökningskostnader återbetalade. Går de inte med på det, kontakta ARN.

https://arn.se/konsument/

Av GoodGuyGeorge
Skrivet av 5kurt:

De vill å sin sida hävda att jag gjort fel som inte lämnade tillbaka den under perioden för öppet köp eftersom "jag fått vad jag betalar för", jag vill ju hävda att det är en defekt som går på garantin men det är ju som bekant inget de håller med om.

Visst kan de hävda det, men det rör ju sig fortfarande om ett väsentligt fel på skärmen, samt att du inte fått information om det i förväg. Det är grund nog för att du ska kunna häva köpet eftersom varan inte lever upp till de förväntningar du kunnat skapa dig om skärmen i samband med köpet. Du ska inte behöva surfa runt halva nätet och gräva i forumtrådar för att hitta info om att modellen du köper är belastad med bandingproblem, utan den informationen ska du kunna få av säljaren, på samma sätt som återförsäljare måste redovisa att de säljer öppnade varor eller returskärmar med pixelfel, så ska även den här typen av defekt redovisas före köp. Särskilt när det låter som det låter på Inet / MSI att det här är ett känt problem på modellen.

Av GoodGuyGeorge

Tyvärr är det så här ibland, och i sak har MSI / Inet rätt, vissa modeller / paneler eller typer av skärmar har en benägenhet till banding och det är svårt att göra något åt. De kan hävda att "det är så här modellen är producerad" och "banding, eller andra effekter/defekter är inom specifikation för vad som är rimligt att förvänta sig". Men det är inte helt och hållet förenligt med lagstiftningen.

Om nu det var meningen att du skulle få finna dig i att det eventuellt kunnat uppstå banding i skärmen så är det något du måste ha fått tagit ställning till i samband med köpet. Alla skärmens egenskaper är något du måste kunnat få bilda dig en uppfattning om i förväg och gissningsvis så står det inget sådant i varken produktbeskrivning eller handbok, annars får du be dem bevisa att du fått den informationen.

Ger de inte med sig eller är villiga att kompromissa (prisavdrag, rabatt på annat köp) så rekommenderar jag att du kontaktar ARN mot bakgrund av att du helt enkelt inte kunnat ta ställning till skärmens banding-egenskaper i förväg och att detta i sådant fall skulle föranlett köp av en annan produkt. Tyvärr tar det lite tid att ta sig genom en ARN-process, 3-6 månader, men så här några månader efter jul är det lågsäsong och det borde gå lite snabbare.

Lycka till!

Av GoodGuyGeorge

Visst har det gått snett någonstans mellan handlaren och refunder och du är väl och nosar på det med sessionshanteringen som du säger. Refunder/säljaren har inga andra unika identifierare än IP-numret i det här läget och med tanke på deras meddelande är det väl bara att tacka och ta emot, eller på nåt sätt försöka avböja om du vill undvika eventuellt framtida "trassel". Du har dock en bekräftelse i skrift från dem så jag ser inte hur dom skulle kunna slingra sig ur eller ens bemöda sig med att slingra sig i framtiden, jag gissar att det inte handlar om något stort belopp.

Av GoodGuyGeorge

@oobum:
Handlade du via Klarna? Erfarenheten säger mig att det är lättare att trycka på genom dem istället för direkt mot en icke responsiv kundtjänst.

Av GoodGuyGeorge

När jag läser igenom beslutet har jag svårt att förstå hur förhoppningen med utgången av ärendet såg ut? Datorn är undermåligt paketerad, och ni försöker genom anmälan att lämpa ansvaret på GT. Det stämmer att GT är ansvariga för frakten, men de kan aldrig bli ansvariga för paketering då det enda dem kan göra är att uppmana konsumenten att packa rätt.

Stämmer det att GT har informerat om emballeringen, likt vad dem skriver i det sammanfattade svaret? Annars hade ni haft en angreppspunkt där.

Vet inte riktigt vad man kan dra för lärdom av hela denna historien, minns inte hur förra tråden slutade, men i detta ärende verkar GT ha sitt på det torra.

Skickades från m.sweclockers.com

Av GoodGuyGeorge
Skrivet av mystah:

Hej,

Själv beställde jag en dator där för en vecka sedan innan jag bestämde mig för att köpa någon annanstans då dom inte hade något bekräftat datum på grafikkortet samt riktigt tråkig/dålig kundservice. Så med andra ord avbeställde jag ordern efter någon dag.

Nu skickar dom ett mail att jag måste köpa/betala m.2 hårddisken samt Windows 10 för det ligger inte i deras vanliga sortiment men det är inget jag blivit informerad om.

Jag tror jag har rätten på min sida. Vad säger ni?

/Mvh Marco

Beställt datorbygge? Som deras "konfigurator" är uppbyggd så väljer du delar till ditt bygge och med antalet parametrar kan man argumentera för att det finns ett stort antal olika möjliga konfigurationer och att man med bakgrund av detta kan neka ett ångrat köp med hänvisning till att produkten är specialbyggd efter dina instruktioner. Detta är dock något som man måste informeras om i köpavtal vilket jag efter en snabb skumning inte hittar någon information om, men det kan vara så att den informationen eventuellt uttrycks i "kassan" på deras hemsida.

Av GoodGuyGeorge

Då det blev budgivning så avslutar vi den söndag 8/11 kl. 21.

Av GoodGuyGeorge

Asus GTX970 Strix

Säljer ett nytt Asus 970 Strix. Uppackad, testad och fungerar bra. Inget coilwhine med min rigg. Men då jag inte har något egentligt behov av det vill jag göra mig av med det. Kortet är en tävlingsvinst och jag misstänker att det blir svårt att skaffa fram ett kvitto.

Swish eller banköverföring accepteras vid betalning. Köparen står för frakt. Endast förskottsbetalning.

Läs hela annonsen här

Av GoodGuyGeorge

Om du kan hitta en äldre drivrutin så kan du förmodligen köra den också, ifall du har den senaste. Angående 1333 kontra 1600 så måste du aktivera XMP i moderkortets biosinställningar för att köra minnena i 1600 mhz. Många minnen är specade som 1600 men det ställs alltid in till 1333 då 1600 enligt DDR-3 standarden räknas som överklockning.

Av GoodGuyGeorge

Har du hörlurarna inkopplade i frontpanelen? Kontrollera så att kablarna till fronten sitter rätt monterat på moderkort/ljudkort isf.

Av GoodGuyGeorge

Läs omdömena om Swiften på Prisjakt innan du eventuellt köper den. Verkar vara många måndagsexemplar i produktionen på den.

Av GoodGuyGeorge

Dina nätverksprylar är inte problemet. Processorn är problemet, då Plex-servern transcodar videon till ett komprimerat format som kan köras i den aktuella mediaspelaren. Skaffa en synology nas med en vettig propp så ska du nog slippa problemet, eller varför inte köpa en ny dator på en gång.

Apropå aspect ratio så är filmer ofta i 21:9, väldigt få tv-apparater har den formen då vanliga tv-sändningar går i 16:9. Köper du en 21:9-tv så kommer du få svarta kanter på sidorna istället när du kollar på vanliga tv-sändningar. Så prioritera det som känns viktigast.

Av GoodGuyGeorge
Skrivet av depalma:

Tror inte det gör det.

Hmm, njae... finns väl inget stöd för Google Cast i den?

Du kan skicka videor från youtube (med flera) via appen Yatse. tyvärr är det ett extra knapptryck jämfört med chromecasten. Dock har inte Kodi stöd för Netflix, och lär dessvärre inte få det om inte någon programmeringsgud tar sig an uppgiften.

Av GoodGuyGeorge

Prova skinnet Conq till Kodi. Du kan ta bort alla länkar på startsidan till inställningar osv, och göra direktlänkningar in till filmlistorna. Det är mitt bästa tips. Finns säkert massvis med barnvänliga skins ute på nätet. Nya raspberry pi är mycket mer flexibel med vilka skins som kan köras så har du den är det bara att botanisera. Conq går däremot utmärkt att köra på den gamla pajen.

Av GoodGuyGeorge

Om du inte är helt låst vid Kodi så finns ju rasplex med, som delar material via plex media server. Den delar via DLNA så den går att använda på andra enheter, men är inte alls lika rolig att leka med. Tyvärr var rasplex lite tungdrivet när jag körde den (typ 2 år sen), så jag skulle rekommendera en Pi 2 för det (den rekommenderar jag iofs oavsett, superb prestanda för slanten).

Av GoodGuyGeorge

Kom ihåg att detta krånglade något fruktansvärt för mig när jag satte upp min paj också, men det jag gjorde var att öppna upp delningen i windows till alla enheter utan lösenord. Något annat fick jag aldrig att fungera.

Av GoodGuyGeorge
Skrivet av Adde r2:

Du menar liksom att inte göra kundvagn nu utan att vänta och se om det kommer bättre delar/prisänkning? Men hursomhelst, min kompis han har en 2TB disk och 2 SSD, jag undrar och tänker om det är värt för SSD kostar ju inte lite men ändå.

Samt jag surfade lite på Inet idag och kom över den här komponenten ( http://www.inet.se/produkt/4304586/samsung-ssd-evo-basic-840-... ), det känns som en bluff men 1TB SSD för 4 papp.

I sommar har nya intelprocessorerna kommit, Broadwell-serien. Den ger dig möjlighet att använda de nya DDR4-minnena som har bättre hastigheter än dagens DDR3. Det är den största anledningen till att vänta. Alternativt kommer gamla processorer och DDR3-minnen att reas ut (oftast blir dom inte supermycket billigare dock, och när det gäller datorer är det nästan alltid bäst att skaffa det senaste).

Av GoodGuyGeorge
Skrivet av xealo:

Kan bekräfta att det stämmer. Köpte en xbox för några dagar sedan för att spela Halo MCC och Sverige fanns inte med på listan över regioner när konsolen installerades med engelskt språk och fick ändra senare för att kunna betala i affären med bankkort.

Även det är från inofficiellt håll dock då jag inte jobbar för microsoft.

Ok. Jag uppfattade det nästan som att det engelska språkstödet skulle försvinna helt i Sverige, men det är alltså bara nödvändigt att köra på svenska om man vill handla digitalt? Behöver man ha på svenska för att spela digitalt content man äger eller laddar ner i framtiden tror du?

Av GoodGuyGeorge

Källa för denna nyhet? Finns det något från officiellt håll?

Skickades från m.sweclockers.com