Inlägg

Inlägg som Totteman har skrivit i forumet
Av Totteman
Skrivet av anon52047:

Sitter och funderar på denna dator eller Asus UX32vd till min sambo då hon sitter lite med bildbehandling och webbutveckling. Hon bär med sig datorn ibland så hur tycker ni att denna dator fungerar? Datorn hon köper kommer vara den enda dator hon använder.

Bra prestanda, dock är 128 GD x 2 lite för lite om man inte sparar externt. Bilder tar plats, men även program. Har man extern lagring via USB 3 (finns 2 utgångar) kan den enda USB 2-utgången användas till musen.

Jag gillar datorn skarpt, och den blir inte varm om man inte spelar spel. Vid spelande låter fläkten en hel del. Det står i denna tråd om att man kan åtgärda fläktstyrningen, men det har jag inte kollat upp.

Fast vem skaffar en ultrabook för att spela grafikkrävande spel? Inte många hoppas jag. Det finns andra datorer som är bättre anpassade för spelande.

Jag har haft ett problem med min dator: moderkortet packade ihop...gick på garantin...var dock inne på rep. en månad.

I går hände någonting med kontakten till lilla subbasen. Det verkar som om den lossnat inne i datorn. Först var det glapp i ljudet, och nu funkar det inte alls till suben. Den vanliga ljudutgången är bra, kan kopplas till hörlur eller som högtalarutgång. Funkar klockrent. Annars kopplar jag ljud och bild via HDMI till TVn...funkar klockrent det med. Med andra ord ska datorn in på garantireparation igen. Surt.

Styrplattan för musen funkar ganska bra. I bland kommer man dock åt den med tummen och flyttar markören, men det är inget som stör. ASUS har ett program ASUS Smart Gesture där man kan ställa in hur den ska bete sig. T.ex. så vart jag tokig på att det zommades i tid och otid, och jag använder inte två fingrar för att zooma, (som en Ipad), utan jag låste den funktionen. Zommar på vanligt sätt och använder Ctrl 0 för att återgå till "normalläget".

Summa kardemumma...datorn har väldigt bra prestanda, men kontakten för elanslutningen känns känslig och kontakten för subbasen har pajat.
Skärmen är jag väldigt nöjd med. Bakgrundsbelysningen av tangentbordet kan ställas in avseende ljusstyrka. Det är bra. Oftast har jag det avstängt.
Win 8 kan man prata mycket om. Jag gillar prestandan, men inte utseendet. Har därför laddat med ett program för att få Startmenyn.

Av Totteman

Ha ha...garvade gott när USB-minnena kom fram på bordet. Det märktes att det måste pillas på dem hela tiden...:)

Bra jobbat med fredagspanelen! Fredagens avkopplande stund på kvällen. Me like!

HD var inga problem...

Av Totteman

Verkar som om kontakten till suben lagt av. Bra ljud i den lilla saken...åhhh, jag vill inte skicka in datorn IGEN. Blir att lämna in den hos Inet på Sveav. i Sthlm...enklast så.
Hmmm..
Jag har känt egentligen känt att kontakten för elkabeln är känsligast och inte kontakten till basburken.

Skickades från m.sweclockers.com

Av Totteman

Har en Zenbook

Skrivet av HAZ:

Hej.
Ska införskaffa något bärbart för gaming. kollat runt lite har nästan bestämt mig för en Asus Zenbook U500VZ men är lite orolig för att den inte räcker till riktigt. Jag spelar huvudsakligen RPG spel väntar nu på Elder Scrols Online. Jag har också funderat lite på en Mac Book pro men Mac är ju inte riktigt för gaming. Kollade nu och såg att Razer Blade kommer ut lite uppdaterad. Någon som har erfarenhet av Razer Blade?

Jag har en Asus Zenbook U500VZ och testade Amnesia med högsta upplösningen på grafiken. Det lät rejält om fläkten, men jag köpte inte datorn främst för att spela grafikkrävande spel på den. Jag upplevde att datorn blev varm också. Har föresten ingen aning om Amnesia är ett grafikkrävande spel.

Jag är väldigt nöjd med datorn i alla fall. Ångrar inte att jag köpte den.

Skulle jag köpa en dator för att spela skulle jag köpa de lite tjockare varianterna med vanlig hårddisk och ett bra grafikkort. Då lär kylningen inte vara ett problem i alla fall. Jag skulle aldrig drömma om att t.ex. Battlefield 3 på min Zenbook, och inte heller andra spel som är krävande.

Fast jag har tänkt att redigera videofiler...hur tänkte jag egentligen när jag köpte datorn? Får väl testa och se vad som händer.

Av Totteman

Uj, va skoj med datorn. Har haft den sedan före jul. Supernöjd, fast den var inne på reparation ett tag...

Har inget att klaga på. Väskan är väl som sagt inget vidare, men den lilla subwoofern är bra.

Köp!

Av Totteman

Har en Zenbook. Grymt nöjd. 15" skärm, full HD, i7, 8GB internt, 128 GBx2 SSD.
Har den för rent privat bruk. Den är lätt, men en15" är kanske lite stor om man ska resa med den.
Har en jobbdator, Dell 14" skärm. Den är perfekt att resa med.

Är du i Sthlm kan du kolla på Inet på Sveavägen för klämma å känna på en Zenbook.

Av Totteman
Skrivet av Safta20:

Finns det något exemplar av u500 i Stockholmsområdet som man kan känna på? Mediamarkt och Elgiganten verkar inte ha något enligt deras hemsidor...

Inet på Sveavägen.

Av Totteman
Skrivet av HAZ:

Lol... Även om jag inte vill använda touch funktionerna så vinner jag på att vänta. Nuvarnde skärm är ju matt jag tar hellre en blank skärm.

Så kan det vara. Det svåraste är att bestämma sig. Jag ville ha en prestandamaskin med i7, SSD, 15", full HD som var en ultrabook. När den kom, alltså Zenbook, så var det bara att beställa. Det är ingenting jag ångrar. Hade lite tur att Inet.se hade sänkt priset före jul.

Jag sitter nu och skriver detta på en IPad, och det är inget vidare att knappa på skärmen. Nu är ju inte tanken att man ska skriva en massa text på en dator med touchskärm, men ändå. En bärbar ska ha ett schysst tangentbord med numpad. Jag har en trådlös mus som ett komplement till min Zenbook.

Hur kommer man att använda touchfunktionen på t.ex. Zenbooken? Starta program? Om det är enda anledningen till att ha en touchskärm är jag tveksam till det. Som en kul grej kanske, men man arbetar nog bäst med tangentbord och mus(platta).

Smaken är som baken som tur är.

Av Totteman

Säger bara att det är en grym dator. Varför kladda på skärmen? Nä, det kan man göra på en surfplatta...på en bärbar ska man njuta av en full HD-skärm och 15"...jag är så nöjd med datorn.

Av Totteman

Det var en bra tangentbordskompnation. Tack.

Av Totteman
Skrivet av knewt:

Tangentbordskombinationen Win + X gör samma sak, tänker dock inte avslöja vad den gör

Spännande. Jag känner på mig att det är ett stort ögonblick som väntar hemma. Men samtidigt är undrar jag om det ger samma "effekt" som att ha laddat ned Classic Shell. Den som väntar får se...snart!

Av Totteman
Skrivet av Safta20:

Klicka med höger musknapp i nedre vänstra hörnet så kommer du få se något magiskt...

Skickades från m.sweclockers.com

Det kanske dyker upp en startknapp? Eller? Jag sitter på jobbet nu, så jag få testa detta hemma ikväll.

Av Totteman
Skrivet av Kraut396:

Okej! Hur kollade du det? Och vad står det på din förpackning?

Då jag anser att utseendet på Win 8 inte riktigt är min grej så laddade jag ned Classic Shell. Då fick jag det vanliga Win 7 utseendet, med Startknappen osv.

Jag gick helt enkelt in i Kontrollpanelen\Alla objekt på Kontrollpanelen\Prestandainformation och -verktyg\Avancerade verktyg och där klickade jag på "Visa avancerad information om datorn i Systeminformation". Då kunde jag se all möjlig information om datorn, bl.a. BIOS-versionen.

Någonting liknande borde man väl kunna göra utan att ladda ned Classic Shell...fast jag gillar inte Win 8 utseendet så jag tänker inte kolla det.

Hittade inte informationen på förpackningen föresten.

EDIT. Man kan göra samma sak i Win 8. Välj Sök, så kommer du till Kontrollpanelen. Pis åf kejk.

Av Totteman
Skrivet av Kraut396:

Någon som kan göra klart vilken BIOS verision det är som gäller för oss i Sverige. Läste här i tråden att modellen som säljs i Sverige heter UX51VZA.
Men på min förpackning står det UX51VZ märkte jag idag och jag som redan installerat UX51VZA bioset...

UX51VZA har jag i alla fall. Kollade nyss.

Av Totteman

Någon som kommer i håg den norska miniräknaren? Pappskiva...minnet var lite speciellt i form av snören. Vem är först med en bild?

Av Totteman

Jag snabbkollade på det jämförande test som idg.se hade på program som lägger till en startknapp. Jag valde Classic Shell, vilket är ok för mig, och gratis.
Bra batteritid på datorn...och bra ljud med den lilla subben inkopplad.

Av Totteman

Fick tillbaka datorn idag. Jag är kär igen!
Laddade ned Classic Shell...orkar inte med win 8 utsendet, men win 8 är ju plattformen...så det blir bra det här. Sedan kan man ju gå tillbaka till surfplatteutseendet om man vill, men jag fattar inte varför? Jag tycker det är ok med en startmeny...

Nu var det datorn det gällde. Sköna knappar, bra med num-keyboard på sidan om. Jag kommer inte spela BF3 så jag skiter om det inte är 100 fps eller inte. Jag ville ha en grym dator...och det har jag nu. Den är ganska lätt, snygg med alu.chassi.

Skulle jag köpa den nu skulle jag valt en med touchskärm, men för 13 papp, som jag gav i december, är jag nöjd som det är. Har en Ipad om jag vill toucha...

Tjing!

Av Totteman

Nu är det nära...hoppas jag. Väntar ännu...

Av Totteman

Konfiguration

Intressant vore att veta hur man gör inställningar för att optimera spelprestanda. Alltså var man gör inställningarna och vilka parametrar man ska titta på och ändra. Lite basicinfo alltså. Kan det vara något för sweclockersredaktionen: att utlysa en "tävling" för bästa information om hur man optimerar spelinställningarna.

Av Totteman
Skrivet av DrGixxer:

Totteman, vad var det som "packade ihop" på din maskin?

Maskinen rullade på bra tills den en kväll lät ordentligt från fläkten. Dagen därpå fungerade den som vanligt och på kvällen, efter att den varit igång ett tag, så lade den av.
När jag tryckte på powerknappen på ovansidan så hände inget mer än att skärmens bakgrundsbelysning, eller vad man ska kalla det, lyste upp skärmen. Inget mer hände.

Efter kontakt med Inet så fick jag gå vidare till Asus support, som sade att jag fick skicka in den. UPS hämtade den hemma hos mig...bra där. Nu har det gått tre veckor och sista budet är att de väntar på en del. Delen är enl mejlet "chassi", vad nu det betyder. Jag trodde först att det var SSDn eller moderkortet.

Jag bryr mig inte om vad som pajade, men kanske kylningen lade av då fläkten varvade upp dagen innan datorn lade av. Jag kom in i BIOS i alla fall, och där hittade jag ingen av de två SSDna.

Jag vill bara ha tillbaka min dator NU. Delen "chassi" kommer till ASUS den 2 feb.

Hade datorn packat ihop inom 2v hade de bytt den rakt av.