Inlägg

Inlägg som Slashaz har skrivit i forumet
Av Slashaz
Skrivet av Prophet^:

27" 1080p skärm är ingen höjdare, blir en aning pixligt

spelar du mycket skulle jag köpt en 120hz skärm

Jag spelar ju en hel del men det är inte super seriöst på nått sätt utan mer casual. Men precis som jag nämnde i första inlägget så är jag ju osäker på ifall 120hz är värt att lägga pengar på när jag mest spelar MOBA och RPG spela och knappt några FPS-spel.

Skrivet av Luminous:

27'' känns väldigt stort om man kommer från 22'' iaf.

Men man vänjer sig på 1-2 veckor

När jag ställde upp den på skrivbordet kändes det som en TV, och lite så är det för jag kan sitta på håll och kolla på film nu utan att böja mig fram
Dessutom rör jag omedvetet mer på nacken och huvudet än tidigare när jag sitter 1 m ifrån.

Jag kan inte säga att 27'' och större skärmar är något för alla, mest kul är det om man ska sitta en lite längre bit från skärmen. Om du inte har en högre upplösning än 1080/1200 tror jag 27'' kan bli illa som en del säger. Det blir som en tv som inte är tänkt att du ska sitta < 1-2m från.

Hmm tror nog att att 24" är bättre för mej då jag inte brukar sitta såppas långt ifrån skärmen. Och vill jag sitta i soffa eller säng så använder jag TV istället ^^.

Av Slashaz
Skrivet av Luminous:

När jag testade sc II i 110 hz på min pls qnix såg jag inte skillnaden mot 60 hz, men det kan hända att jag spelat bättre utan att faktiskt se skillnaden. I shooters händer det mer på skärmen så det känns nog relevantare där tycker jag.

Hade jag köpt en ny idag hade det hellre blivit en schysst ips/pls än en tn, gärna med högre upplösning än 1080/1200 och gärna över 24''.

ursäkta alla edits jag gör på min post, men jag kom att tänka på så mkt

Ja jag är ganska inne på att skaffa mej en IPS istället för TN just nu :). Men hur är de med 27" det känns som det skulle bli väldigt stort. Den skärmen jag sitter på nu är väldigt gammal och är kanske 18" eller något sådant och då känns det som att 27" skulle bli alldeles för stort eftersom att jag fortfarande kommer sitta på samma avstånd från skärmen ungefär. 27" skärmar är väl även dyrare så kanske inte finnsnågon bra i min prisklass :P.

Av Slashaz

http://www.dustinhome.se/product/5010601425/dell-u2412m-ultra... Hur är med denna då? Är det värt att lägga till lite pengar för att få den här istället eller är den inte speciellt mycket bättre?

Av Slashaz
Skrivet av Cruentusa:

I spelen du spelar och vanlig användning kommer en 120hz skärm inte ge samma WOW effekt som en skärm med bättre bild, är du inte överdrivet seriös och vill ha alla hjälpmedel som får dig att spela bättre så tycker jag du ska fokusera på ips och VA.
VA har i regel lite sämre färger än ips men bättre svärta. En Dell ultrasharp har väldigt hög byggkvalité, alla ergonomiska inställningsmöjligheter man kan önska, lägre inputlag än många "gaming" 120hz skärmar och är skärmen jag rekommenderar så fort någon frågar om råd.
https://www.inet.se/produkt/2205978/dell-ultrasharp-23-u2312h...

Ja jag tycker att bra bild är ett stort plus som sagt. Jag sitter ju också på en 60hz skärm just nu och har aldrig upplevt att jag har oflyt i bilden eller så. Det kan ju också vara för att jag aldrig testat en 120 hz skärm :D. Men ja om 120hz inte spelar så stor roll i de spel jag spelar, och jag är ju inte jätte hardcore gamer heller, då låter ju IPS bättre helt klart.

Skärmen du länkade ser förövrigt mycket bra ut. Läste här http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2312hm.htm att den har 0.6ms input lag vilket låter oerhört bra :O. Funderade bara på det att den är en e-IPS, jag läste någonstans att de skulle vara sämre än vanlig IPS är det något du har koll på?

Av Slashaz
Skrivet av Poison:

Personligen skulle jag välja TN-panel med 120hz än IPS med 60hz.
Jag gillar hellre ett mjukare flyt än bildytan (om jag skulle behöva välja dvs)

Men din värdering verkar vara tvärtom.

Men det finns många bra TN-paneler där ute med mycket bra bild.

Samsung S27A950D har fått mycket bra kritik - http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=856956

Jo det är klart att jag uppskattar bra flyt också! De som jag grunnade över var ju ifall jag märker av så stor skillnad i "flytet" när jag spelar då MOBA-spel t.ex. Eller rättare sagt om det är såpass stor skillnad så det är värt att lägga pengar på ;). Bör även tillägga att jag har en budget på ca 2500kr så den skärmen du länkade är nog lite över min prisklass.

Skrivet av Obolla:

Om du känner att du har dator nog att driva de spel du vill köra i 120 fps så kan det vara värt det. Men jag tror du skulle uppskatta en schysst IPS istället för en 120 Hz TN.

När jag spelar League of Legends så ligger jag runt 120 fps när jag spelar, ibland mer. Kan det då vara smart att fundera på en TN-skärm?

Av Slashaz

Bör jag skaffa 120hz skärm?

Hallå!

Nu är de så att jag har planerat att införskaffa mej en ny dator-skärm men jag har en fundering som jag hoppas att någon kan hjälpa mej med.

De senaste dagarna har jag surfat runt och tittat på de olika skärmmodellerna (?) alltså TN, IPS, VA osv. och har kommit fram till att IPS är något som verkar passa mej då jag tycker att bra bild och färger är ett stort plus. Men problemet är ju de att IPS skärmar inte finns med 120 hz.

Så de jag undrar är helt enkelt hur "värt" det är med 120 hz? Jag spelar för det mesta MOBA och RPG spel och jag läste någonstans att 120 hz var mer nödvändigt för FPS-spel.

Jag undrar då om det finns någon vänlig själ som kan ge mej lite insikt på mitt problem. Helst någon som har spelat t.ex. LoL, DotA 2 m.m. på både 60hz och 120hz skärmar som då kan jämföra. Förutom spel så ska skärmen även användas till att titta på film/serier och slö-surfa.

Hälsningar - Slashaz