Inlägg

Inlägg som MartinSnowScream har skrivit i forumet
Av MartinSnowScream

Varför säger du att ljudkvaliteten inte är toppklass? I ett test 2024 över vilka gaminghörlurar som audiofiler använder kom dessa faktiskt på andra plats, och audiofiler är ju extremt känsliga för dåligt ljud.

Jag har ett par hemma som jag inte använder om någon vill köpa. Fungerar perfekt. 500 kr. Bara skicka meddelande om intressant.

Av MartinSnowScream

Håller med. Har Sonos hemma och på jobbet. Otroligt mycket problem med båda. Tappar kopplingarna hela tiden. Och om man vill flytta på dom ska man inte ens prata om... Då kan det tar timmar och flera samtal till Sonos supporten för att få det att fungera igen. (Bar+sub+2 One på båda uppsättningarna).

Av MartinSnowScream

YES! Fick precis mail om att Komplet postat denna till mig!

https://www.komplett.se/product/1318958/gaming/gamingdator/ga...

Av MartinSnowScream

Komplett har nu 23 st av denna i lager:

https://www.komplett.se/product/1318958/gaming/gamingdator/ga...

Rätt bra pris för grejjerna de inkluderar ändå.

Av MartinSnowScream
Skrivet av Laxpudding:

För att den klarar 3840x2160/120 och 8K/60, något som kräver HBR3-bandbredd. "DP 1.4" är synonymt med HBR3+DSC, alltså HBR3 med komprimering av signalen. 3840x1600/175 Hz kräver HBR3+DSC för att fungera, definitivt är DSC ett måste ifall du kan köra 10 bitar i den upplösningen.

Vad som är väsentligt ur teknikens synpunkt för att det ska fungera är förbindelsens bandbredd eller transmission mode, som i ditt fall är HBR3, High Bit Rate 3, vilket är ≈32 Gbps.

Alltså behöver du en KVM-switch som hanterar HBR3+DSC, aka "DP 1.4" och KVM-switchen jag länkar till specificeras till detta. Finns många produkter därute, särskilt om man går på Amazon, som lämnar liknande specar.

De flesta som frågar tänker däremot på upplösning och frekvens. Absoluta majoriteten användare har inte kommit till insikt att tekniken arbetar i termer av bandbredd och att dessa är fasta och standardiserade nivåer, likt just HBR3.

Därför frågar man lite förgäves efter en pryl som klarar "175 Hz" och liknande. Detta inser i sin tur tillverkarna som därför försöker svara med listor på vanligaste upplösningar och frekvenserna för sin KVM-switchar. Det skulle däremot bli väldigt långa listor om varenda kombination av upplösning och frekvens listades.

Då blir det ofta den här förvirringen, särskilt ifall man som du har en ovanlig upplösning och du fokuserar på att finna 3840x1600/175 Hz utskrivet i klartext. Ur kretsarna synpunkt handlar det endast om bandbredd. Och din skärm kan inte använda något annat än HBR3+DSC, aka "DP1.4".

Är det tydligare nu?

Tack. Okej, så tillverkarna av dessa KVM-switchar vet alltså inte själva vad deras produkter klarar av eller inte menar du? Jag tycker det låter lite konstigt? De vill väl sälja så många som möjligt och därmed marknadsföra sina produkter så bra som möjligt?

Men om du är säker på att sådan switch kan driva min skärm så kanske jag får ta och testa och beställa en iaf.

Av MartinSnowScream
Skrivet av Laxpudding:

Och vilken bandbredd kräver den då?

Retorisk fråga förstås men HBR3-kapabla Switchar finns det gott om, men de refereras sällan till HBR3, utan mer som "DP 1.4" och de ska klara DSC för att fungera optimalt. Frågan som ofta återkommer är hur väl de fungerar med adaptiv synk.

Till exempel denna: https://noerdic.se/products/displayport-kvm-switch-dp-for-2-c...

Finns hur mycket som helt en googling bort.

Hm. Förstår inte vad du försöker säga. Den du länkade kan inte ens driva "min skärms lillasyskon" 3440x1440 högre än 120MHz (se länken du postade). Hur skulle den då kunna driva min (3840x1600) i 175 MHz?

Av MartinSnowScream
Skrivet av Laxpudding:

Jag har inte koll på KVM-marknaden on-top-of-my-head, men jag svarar på detta i din andra tråd: https://www.sweclockers.com/forum/trad/1727856-finns-det-kvm-...

Dvs, häng inte upp dig på den specifika upplösningen och frekvensen för det är inte så det fungerar, utan det är bandbredden som räknas. Du behöver för spelande något som hanterar:

HBR3+DSC (Vilket kan kallas för "DP 1.4"
Släpper igenom adaptiv synk

Vilket inte är helt lätt att finna, särskilt som begreppen som använd inte är tydliga.

Okej. Jag omformulerar mig: Det existerar idag ingen KVM-switch som kan hantera den bandbredden som krävs för min skärm tyvärr.

Av MartinSnowScream
Skrivet av Haptic:

Du kan sätta en switch på usb-kabeln från skärmen så du kan ansluta den till båda datorerna
https://www.amazon.se/3-0-Omkopplare-2-i-1-ut-USB-Switch-USB-...

Kanon. Precis vad jag behöver. Tusen tack!

Av MartinSnowScream

Hej,

Jag har sett att många skriver att jag behöver ansluta skärmen med en USB-kabel till datorn. Jag är dock lite osäker – ska jag ansluta USB-kabeln till min PC eller Mac?

Det jag vill är att slippa dra ut och sätta in kabeln varje gång jag byter mellan datorerna.

Skrivet av Laxpudding:

Vill du att flera datorer ska dela på mus och tgtbord den vägen måste skärmen ha en inbyggd KVM-switch. Eller så löser man det med en separat KVM-switch.

Den har en inbyggd KVM-switch. Går det att lösa då?

(Separat KVM-switch fungerar tyvärr inte för mig då ingen KVM-switch på marknaden idag stödjer 3840x1600 i 175 MHz.)

Av MartinSnowScream

Kan man koppla musen till skärmen?

Hej,

Jag har köpt skärmen MSI Optix MEG381CQR och använder även en MacBook dagligen. Jag försökte ansluta min mus till skärmen, men den verkar inte fungera. Kan någon förklara varför USB-portarna på skärmen inte fungerar? Är det möjligt att jag gör något fel?

Mitt mål är att kunna ansluta musen till skärmen, så att jag slipper byta USB-kabel mellan min PC och MacBook varje gång jag växlar mellan datorerna.

Tack på förhand för er hjälp!

Av MartinSnowScream

Finns det KVM som stödjer 175 Hz?

Jag har en Mac som jag använder för arbete och en PC för gaming. I alla år har jag fått sitta och böja mig bakom skärmen flera gånger om dagen för att koppla om den mellan datorerna. För att göra en lång historia kort: jag fick höra talas om KVM-switchar och har nu spenderat en halv dag på att leta efter en, men det verkar inte finnas någon som stödjer min skärm MSI Optix MEG381CQR Plus (3840x1600, 175Hz)

Fråga 1: Har jag förstått detta rätt att det finns inga KVM-switchar för så pass "avancerad" gaming?

Fråga 2: Om jag har förstått rätt, vad kan jag göra? Finns det något sätt att slippa detta eviga omkopplande?

Tack på förhand för hjälpen.