http://www.samsung.com/se/products/tv/lcdtv/le26r75b.asp?page...
Det närmsta jag kan hitta på specifikationerna på LCDtvn jag köpte. (fast på min står det 12.1 billion colors.....)
I alla fall. Jag tänkte att jag skulle dra ut och köpa ny skärm så jag tänkte; äh, varför inte ta en HDTV på en gång. Tog mig en 26" och allting verkar mer än ok när jag kör den hemma. (lite ljusstark för ögonen bara)
När jag går igenom manualen så ser jag till min förtvivlan; "skärm kan få efterskuggningar/inbränning vid visande av stillbilder eller liknande vid 2 timmar eller mer i sträck." Saken är den att jag tänkte lattja lite med grafik och då står ju en del av bilden stilla, definitivt bra mycket längre än 2 timmar (förutom den yta där man ritar dårå). Hur stor är risken egentligen? Personligen tycker jag att bildkvalité och funktionalitét är helt utomordentligt oavsett vad jag gör, inga eftersläpningar i spel ens. Men... Hur mycket har jag gjort bort mig egentligen? Jag skulle ha gått på en vanlig datorskärm va? -_-;
-----------------------------------------------
Lite OT - Jag har ju en dator på följande;
Intel C2D 6600 2.4ghz
2x1gb 1024mhz RAM
SB X-fi xtreme audio
o.s.v.
Snackade med en person i en affär som säger att min dator aldrig skulle kunna utnyttja ett gF8800GTX - är det sant? Är det smartare att fixa ett GTS istället? (på 640mb) Onödigt att ta ett kort om man inte kan pressa det.