Inlägg
En bubbla är per definition överbelåning, det är inte ett problem på Svensk bostadsmarknad. Lånesummorna understiger i regel till och med byggkostnaden för bostaden.
...
Återigen så förutsätter en bubbla att belåningen överstiger bruksvärdet, vi är inte där än.
...
Det är inte definitionen av bubbla, du har fel.
En finansbubbla eller finansiell bubbla är en situation när det pris som personer betalar för finansiella tillgångar, till exempel aktier eller fastigheter, överstiger det reella värdet på tillgången ifråga, d.v.s. det värde som tillgången har om man ser till de inkomster som tillgången realistiskt sett kan generera.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Finansbubbla
Följande är fortfarande bestritt:
Sverige är rikare än vad det någonsin har varit.
Brottsligheten minskar.
Vi har en bättre ekonomi än våra grannländer.
Jag har redan besvarat ditt påstående: Om vi enkom utgår ifrån BNP per Capita så är Monaco rikare än USA.
Att räkna skulder mot BNP är vanskligt. De Svenska hushållens skulder ska räknas mot värdet av deras tillgångar, likvida som belånade. Ser vi till bostadsmarknaden så är det så att vi även idag kan köpa bostäder i storstadsområdena till priser betydligt lägre än nyproduktion. En bubbla förutsätter att belåningen överstiger värdet, så är inte fallet ännu och det kommer förmodligen ej heller så bli.
Vad syftar du på med värdet på tillgångar? Är det vad ex en bostad säljs för? Om det är det värdet du syftar på så är påståendet "En bubbla förutsätter att belåningen överstiger värdet" falskt.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article21565140.ab
Björklund uppmanar Löfven att bilda en ny regering utan MP. Det hade ju onekligen varit ett steg i rätt riktning.
Nu blev det spännande idag också. Jag får ta fram chipsen ikväll.
Man kan samarbeta mellan blocken på olika sätt, DÖ är ett sätt. Passivt stöd från SD fanns inte på kartan då enligt SD själva.
Det testades aldrig så vi kan inte veta vad som hade hänt när det väl kom till kritan. Jag är dock medveten om vad SD sa om hur de skulle agera.
Några få i partitopparna som var valda av partiet för att vara deras representanter, det är så representativ demokrati fungerar, och därför var det partiet som gick in i överenskommelsen.
Folket har lagt sina röster på partier och på det sättet representerar partiernas vilja folkets vilja. Personerna som är valda blev valda som en del av ett parti. Igen så är det så representativ demokrati fungerar.
Jag håller helt enkelt inte med om att partipiskan måste finnas och att det är partitoppens ord som gäller. Väldigt många har aktivt röstat fram en viss kandidat till riksdagen. Jag nöjer mig med att vi har olika syn på vad som är demokratiskt eller ej.
Det beror förstås på ens perspektiv. Vi får se om det är tillräckligt många som håller med dig som inte redan bestämt sig för SD så att de kan hålla näsan över ytan i nästa val.
Håller med. Det blir intressant att se.
Ja ja. Vi förstår att du är väldigt anti-vänster... Omval och nya budgetprocesser kostar pengar men framför allt urholkar det förtroendet för den demokratiska processen, det är skadligt, någon procent hit eller dit i skatteavdrag är marginellt.
Jag anser att nyval mm visar på att den demokratiska processen fungerar. Sen är nyval inget jag önskar just nu. Innehållet i rödgrönas budget anser jag inte bara röra sig om några procent hit eller dit, men lämnar den diskussionen då det inte ligger i skop för vad tråden handlar om.
Problemet är att inget parti vill bilda regering med SD och skulle SD mot all förmodad bli det största partiet så kommer de ändå inte kunna bilda regering om de nu inte får en egen majoritet. Detta pga. att andra partier kommer att göra exakt det SD gör nu.. försöker sätta käppar i hjulet konstant för dem.
...
Håller dock med att kalla DÖ för odemokratisk går inte eftersom det är som vilken annan överenskommelse mellan olika partier i en parlamentarisk demokrati som helst.
...
Jag syftade på att om SD var tillräckligt stora (runt 30%, kanske att 25% skulle räcka) så skulle inte DÖ spela någon roll för då skulle SD kunna välja vilken av budgetarna som skulle vinna av S och M. Då skulle S och M tvingas samarbeta för att hålla borta SD.
Det går att kalla DÖ odemokratisk utifrån perspektivet att det inskränker riksdagsledamöternas möjligheter att rösta som de vill. Partitopparna har inte juridiskt mandat att hindra de som sitter i riksdagen att rösta på ett visst sätt.
Nej det där stämmer som sagt inte: En överväldigande majoritet av Svenska folket röstade inte på Åkesson och än fler röstade på partier som lovade att inte sammarbeta med Åkesson i och med att Alliansens medlemspartier lovade i sina valmanifest att inte samarbeta med Åkesson och då kan de heller inte all ärlighets samarbeta med Åkesson utan att bryta mot sina vallöften och det förtroende som väljarna gett dem.
Direktdemokrati innebär nog snarare pensionärsvälde eftersom de är de enda som har tid att engagera sig. Visst kan en Gerontokrati vara spännande men det är knappast förenligt med uttrycket "Det mest demokratiska".
Som flera andra sagt så måste man inte samarbeta med SD för att undgå DÖ. Det finns flera alternativ där blocken samarbetar, andra där man använder SD som passivt stöd utan att de får inflytande (ex tror jag SD har mycket svårt att rösta på rödgröna budgeten nu).
Hur hade det låtit om det varit tvärtom? Att S hade "lämnat DÖ"? Snacka om svekdebatt det hade blivit.
Fattar inte. KD sviker överenskommelse och genast hoppar övriga högerpartier av medans SD genast pratar om nyval och enda jag hör är att det är S som har ansvar. Inte ett ord om svek att hoppa av en överenskommelse som dessutom kom som initiativ från KD!
Tvärtom nu som sagt. Borgarna styr och S lämnar DÖ, hur hade det låtit då?
Nästan så jag hoppas att S utlyser nyval. Något som borgarna inte skulle vara beredda på. Låt SD styra i fyra år med borgarna som stöd så får vi se sen....................
Första tiden med S så har de fått regera med "blå budget" tack vare SD. Nu först när S kan få styra då hoppar borgarna av. Snyggt, not!
KD har inte svikit någon överenskommelse, det är några få i partitopparna som ingick DÖ. KD på sitt riksting visade enbart att partiet som sådant inte godkänner den överenskommelsen. De som sitter i riksdagen har inte ingått DÖ och är därmed inte bundna av den och kan därmed inte bryta den, då den ingåtts av några få.
Själva DÖ, att denna nu är förkastad kommer detta år inte att förändra ett dugg, såvida inte alliansen går ihop och gemensamt röstar på exempelvis Ms budget och där får med sig SD. Väljer Alliansen att lägga en gemensam budget nästa år, blir läget däremot problematiskt.
Det många skrivit här, att DÖ skulle vara odemokratisk, stämmer inte alls. Det är helt enkelt en överenskommelse gjord så att den största minoriteten ska kunna regera, vilket är nödvändigt när SD bestämt sig för att praxis bara ska gälla när de gynnar dem. Alternativet var att bryta upp blockpolitiken, vilket inget av allianspartierna var beredda att göra.
Flera andra har redan pekat på några aspekter. DÖ bestämdes inte av riksdagen men innebar att de som sitter i riksdagen skulle rösta på ett visst sätt. Det är odemokratiskt då riksdagsledamöterna är satta där för att representera folket och inte partiledningarna.
Man var tvungen att slopa DÖ eftersom folk är inte-så-smarta och krävde det (Missnöjet visades genom att alla partier förutom SD - det enda partiet mot DÖ, började tappa rejält med väljare, framförallt på högersidan).
Varför jag kallar er som är emot DÖ för inte-så-smarta är för att ni ej förstår att det egentligen inte finns en annan lösning än att låta den budgeten med mest stöd styra. Det är ju antingen det eller ingen budget som styr...?
Om det blir nyval lär väl SD växa och de andra partier (Förutom V) att tappa. Men vad för skillnad kommer det göra? Det vore självmord för vänstern att gå med SDs krav, och jag tror även att högern hade tappat väldigt många väljare om de går med SD.
Ni kallar DÖ för odemokratiskt. Min fråga är hur är det demokratiskt att 15-20% av Sveriges röstare ska få ha så mycket makt då (Som man egentligen har genom en vågmästarroll)? (SD).
Förresten, jag röstade på Moderaterna.
Oavsett DÖ eller ej så kommer alltid en budget att gå igenom. Förra året gick alliansens budget igenom. Varför skulle det vara sämre med en alliansbudget än en kraftigt vänsterinspirerad budget (om man ser från ditt moderatperspektiv)?
DÖ var inte enda alternativet, det fanns andra alternativ.
Gör man det lär frågan förmodligen hettas upp mer. SD kommer fortsätta säga att de andra partierna är villiga att ge upp sina viktigaste frågor för att utesluta 15% av Sveriges väljare. SD kommer återigen ses som det enda oppositionspartiet som alla vänder sig till pga missnöje.
Det är inte omöjligt att det blir ett samarbete över blocken. Men förmodligen lär DÖ fortfarande att hållas i praxis genom att alliansen inte presenterar en gemensam budget utan att partierna istället röstar på sina egna budgetar och sedan lägger ner sina röster. Då spelar det ingen roll om SD röstar på något av alliansens budgetar, och det spelar ingen roll heller om de röstar emot vänsterns budget.
Jag röstar för Moderaterna, och emot kaos. Det är bättre att Vänstern styr än att kaoset fortsätter.
Jag har inte mer kunskap inom Svensk politik än det jag lärde mig på gymnasiet och det jag har läst på olika sidor. Men jag antar att den bästa lösningen är egentligen att reformera politiken i Sverige?
(Jag ber om ursäkt för att jag kallade folk som är emot DÖ för icke-smarta.)
Jag väljer hellre "kaos" (eller lite mer långsammare politik) än en vänsterstyrd regering och budget.
Mja, lite överraskande att KD bara sviker en överrenskommelse sådär lätt. Det ökar ju inte direkt deras trovärdighet. Sedan kan man ju ha åsikter om DÖ överhuvudtaget var ett vettig ide', tror inte det var bra för någon egentligen.
Det enda stabila regeringsalternativet vore en bred koalition mellan S, M och kanske ett par andra partier, om man nu inte börjar samarbeta med SD, vilket verkar rätt uteslutet.
Jo, det ökar visst deras trovärdighet. Det pekar på att partitopparna inte har mandat att köra över partiet som helhet. DÖ ingicks i tysthet av partitopparna och inte av partierna eller riksdagsledamöterna.
Decemberöverenskommelsen
- Man kom överens om att släppa igenom den största budgeten både nu och inför nästa val.
Nä, man kom överens om att största blockkonstellation skulle få bestämma helt fritt. Alliansens budget hade störst stöd i och med att SD tyckte den var bättre än den rödgrönas.
Det var inte ens ett år sen och du har redan glömt vad som faktiskt ägde rum före DÖ? M och de övriga allianspartierna vägrade diskutera enskilt med s för att hålla ihop alliansen. I det läget blev dö den enda lösningen eftersom SD lekte sandlåda.
Demokrati är inte att man får som man vill. Demokrati är att du får lägga sin röst på vem du vill och parlamentarism är att den som får rösten sen får göra sitt bästa för att förvalta rösten. Är du inte nöjd med utfallet står det dig fritt att rösta på annat sätt nästa gång, men du kan inte komma gaffla om odemokratiskt när den du röstar på lägger om kurs som resultat av en ny spelplan (sd:s ultimatum) .
Som sagt : inte så smarta.
Skickades från m.sweclockers.com
Som sagt, det var inte enda lösningen.
DÖ förhindrar att en regering oavsett färg tvingas administrera det andra blockets budget. På vilket sätt är det sämre än att totalt dödläge?
Jag tror inte att du förstår vad du skriver. V och mp får sitt inflytande genom samarbete. Inget fel i det. Precis som minimala kd och fp fick det i alliansen. SD vill man inte samarbeta med eftersom de lägger saboterande ultimatum i parlamentet. Inget fel att de lämnas utanför trots att 13 puckade procent har röstat på dem. De är dessutom populister vilket är ett ytterligare skäl att hålla dem på armlängds avstånd. Inget politiskt system mår bra av populism.
Skickades från m.sweclockers.com
Jag föredrar dödläge än en direkt skadlig budget. En budget kommer alltid att släppas fram oavsett kaos och dödlägen.
Kan någon som är lite insatt komma med lite spekulationer om vad som händer den närmsta tiden? Det känns onekligen lite skakigt inom politiken just nu och Anna Kinberg Batra säger att "Oppositionen ska alltid vara beredda att leda landet" medans Jimmie Åkesson tar chansen att orera om nyval.
Vad händer?
Det finns många olika alternativ som kan inträffa. Det kan leda till nyval. Det kan bli att riksdagen avsätter nuvarande regering och det bildas en ny, kanske en S-regering eller en alliansregering.
Om man ser till budgetomröstningen nu närmast så kan det ju bli så att när alla budgetar fallit förutom S och M så skulle alliansen + SD kunna rösta på M och då kan vad som helst hända. Dock skulle det vara att frångå nuvarande praxis att partierna röstar på sin egen budget. Dock kommer ju inte opinionen om att alliansen sitter i Stefans knä försvinna förrän alliansen röstar enhetligt och gör sitt bästa för att få igenom sin budget.
Mer troligt att SD får under 50% och vi får samma skit som innan.
SD tjänar väljare för varje dag som går så för dem är det väl bättre om nyvalet skjuts upp så långt som möjligt?
Det räcker att SD får tillräckligt så att SD+S eller SD+M blir större än 50 %. Då kommer allt hamna i en annan situation där det måste till andra förhandlingar än idag.
Alltså, dö är inte så kontroversiellt. Hade inte ens behövts om SD hade hållt sig till praxis. Det ända man gjort är att göra en oskriven regel skriven. Kd medlemmar kan gå tillbaka till m. Ju färre partier desto bättre.
Man kan ju inte beskylla någon som inte varit med och skapat själva praxisen för att bryta den. SD hade gått till val med att genom taktik få så stort inflytande som möjligt. I riksdagen är man enligt lag fri att rösta som man vill och det var exakt det SD nyttjade. DÖ är visst kontroversiellt, det tillåter att ett minoritetsstyre kan bestämma helt utan hänsyn till de andra. Tidigare så var den som styrde i minoritet beroende av att inte lägga en allt för tokig budget för då skulle de få de andra emot sig. Det är en väldigt viktig skillnad som gör att det ena kan betraktas som demokratiskt medan det andra är att betrakta som odemokratiskt.
Nu är du kontrafaktisk och historielös.
DÖ var och är effekten av vallöftet att inte samarbeta med Åkesson, att bryta DÖ är att bryta mot vallöftena.
Sen så är det så att demokrati i regel är liktydigt med majoritetsstyre och med det är självklart att man bortser ifrån minoritetens åsikt oavsett hur många procent den består av.
Sen så ska man väl också påpeka att om något så har de direkta inflytandet för de rika minskat allt sedan den graderade röstningen avskaffades och allmän rösträtt infördes.
På den vägen är det och så kommer det att fortsätta vara. Sandlåderiet uppstod i att Åkesson valde att frångå Svensk parlamentarisk tradition och nu sitter vi med Polsk riksdag. Jag hoppas att ingen missar ironin i det hela.
Du förutsätter att DÖ var enda alternativet, det var det inte. Man kan tycka vad man vill om SD men det är de som ingick DÖ som agerat tvärt emot vad väljarna vill.
Jag röstar på Direktdemokraterna vid nästa val, det är en sak som är säker. Jag hoppas att fler än jag tar det steget.
Det blir spännande att se om DD lyckas komma in nånstans.
Ok, känns som ett gäng pajasar som tror att man kan ha folkomröstning om alla beslut. Känns ju väldigt förtroendeingivande. Säkert ett land som andra skulle vilja samarbeta med och ha långsiktiga relationer med som svajar hit och dit efter opinionen. Väx upp.
Direktdemokrati är det mest demokratiska där folket får bestämma istället för några enstaka politiker. Om man inte känner att man vill rösta i varje enskild fråga så kan man delegera sin röst, likt man gör idag, till nån annan som då innebär att man indirekt röstar som den. Håller man inte med sin delegat i en viss fråga kan man välja att rösta själv, till skillnad från idag där du får en massa åsikter från ett parti som du inte håller med om.
På vilket sätt skulle det inte vara förtroendeingivande att ett land styrs enligt vad folket vill?
Det beror på vad du har för ögonfel. Är du enbart närsynt och inte allt för närsynt, dvs mellan 0 och -1 i styrka så behöver du inte ha glasögonen på. Har du däremot brytningsfel så kan du se bättre med glasögon. I och med att du precis fått glasögon så har du antagligen inte så mycket styrka på glasögonen (annars hade du märkt av det tidigare) och då behöver du inte ha glasögonen på, det kan till och med vara bättre utan glasögon (om det bara är att du är närsynt).
Jag använder tjänsten theoldreader för att samla ihop alla rss-flöden och sen appen feeddler, som kopplas till theoldreader, för att läsa nyheterna. Det tycker jag fungerar ganska bra.
ja att ha 1 annan bank är jättevanligt Men att ha 4-5, det finns ingen rimlig förklaring till det enligt mig
Det finns rimliga förklaringar till att ha det. Jag skulle säga att det är smart att ha det då du kan få de bästa produkterna på så vis.
Ta ex att det är bra att ha två olika kort som du kan betala med ifall det ena inte fungerar. Då vill man ju ha de bästa gratiskorten ex OKQ8 mm, ger 2 banker.
Sen om du handlar aktier/fonder så är vissa banker bättre än andra, ex Avanza, Nordnet mm.
Ditt bostadslån kanske du har på den bank som ger dig bäst låneränta. Ditt sparkonto vill du ju givetvis ha så bra ränta på som möjligt, ytterligare en bank.
Då är du uppe i 5 banker redan där. Det är kanske inte vanligt, men det är smart att göra så och det finns goda anledningar till det.
Jag kan rekommendera https://codecombat.com som är ett spel där man programmerar för att lösa olika banor. Det finns även på svenska och erbjuder flera olika språk att programmera i.
Det är en bra början då det är ganska roligt att se resultat av det man gör direkt.
Bankid finns i olika varianter, mobilt bankid, bankid på kort samt bankid på fil. Finns även nordeas e-id antingen på fil eller kort.
Olika sajter kan välja vilka bankidn som de tillåter, de kan välja att enbart tillåta från en viss bank, enbart bankid på kort mm samt att bara vissa kortläsare för bankid på kort ska vara giltiga.
Så det funkar inte överallt med automatik utan det bestäms av den enskilda sajten.
Mer info finns på
http://www.bankid.com/rp/info/
Bankid har precis ändrat hur deras system fungerar där det nu är mycket enklare för sajtägarna då alla sorters bankidn hanteras väldigt lika, de har även skrotat webbläsarpluginen vilket är ett stort plus. Dock har de slutat stödja linux vilket är ett stort minus, dock finns ju möjligheten att använda mobilt bankid istället vilket fungerar på många fler sajter nu efter att de ändrat system.
Snart släpps airtame. Dock är det lite dyrare, speciellt nu i början innan de fått upp produktionen. Med airtame kan du streama från de flesta enheter. Stödjer spegling också om man vill ha samma bild på många skärmar.
Generellt ser jag inget problem med att en operatör sparar vem som har haft vilken IP adress, vem som skickat SMS till vem och när, vem som ringer till vem och när. Målet med direktivet som jag läser det är att underlätta vid brottsbekämpning och kan ge brottspreventiva effekter. Det är väldigt små datamängder som direktivet anger som ska sparas och i mina ögon mindre integritetskränkande än facebook/google t.ex.
"Betänk följande hypotetiska exempel: En ung kvinna ringer sin gynekolog. Omedelbart efter det ringer hon sin mamma, sedan en man som hon under de senaste månaderna upprepade gånger har talat med i telefon efter klockan elva på kvällen, och efter det en familjeplaneringsklinik som även utför aborter. Plötsligt framträder en trolig intrig på ett mycket mer uppenbart sätt än om innehållet i ett enda telefonsamtal skulle ha undersökts." (Storebror ser dig. Edward Snowden och den globala övervakningsstaten av Glenn Greenwald) Metadata är väldigt integritetskränkande att samla in.
Skillnaden mot google och Facebook är att där väljer du själv vad du vill dela med dig till skillnad från när någon tar sig rätt att övervaka dig. Det är stor skillnad.
Skulle Bahnhof kunna dra detta vidare upp till EU-domstolen och där krossa PTS och Datalagringsdirektivet?
Ja, det är antagligen det som kommer hända. Tyvärr hinns det inte med innan valet så PP hinner inte få vind i seglen av detta.
Hur jag tänker? Jag tänker att Piratpartiet måste komma upp 4%-spärren för att ens få sin röst hörd i riksdagen. De är inte ens i närheten av den spärren.
Om man lägger sin röst på ett parti som kommer in i riksdagen kan just DIN röst förändra antalet mandat (men sannolikheten är dock liten om vi endast räknar enstaka röster).
Det finns andra gränser än 4%-spärren som är av intresse. Både partistöd och utdelning av valsedlar är något som piratpartiet är intresserade av. Partistöd underlättar fortsatt arbete som lobbygrupp för att hålla dessa frågor uppe på tapeten. Att slippa tänka på valsedlar är väldigt bra i valtider för då kan partiet fokusera på att driva kampanj för sina frågor istället för att fokusera på att valsedlar kommer till alla röstlokaler.
Ni som tänkte kräva era pengar tillbaka, tittar ni på allvar aldrig på SVT? Jag tycker att domen är helt riktig för en dator kommer aldrig att vara avsedd för att titta på TV, men jag har samtidigt svårt att tro att det finns många svenskar som aldrig tittar på TV och som har medgett för radiotjänst att de har en dator och därmed betalat TV-licens.
Jag har iaf både TV och dator och kommer glatt att fortsätta betala min TV-licens
Det är ju inte relevant om man tittar på SVT eller ej. Det är ju för att man innehar en TV-mottagare som man betalar och inte för att man tittar på den, vilket i sig är helt sjukt och jag hoppas det ändras. Att sen pengarna används till SVT och SR är en annan sak.
För övrigt tycker jag det är bra att det nu en gång för alla visats att radiotjänst har läsförståelse som ett småbarn. Nu väntar vi bara på att radiotjänst ska läggas ner.
Nu har jag inte exakt koll på hur ni räknar men rent spontant tycker jag ditt tänk är konstigt av några anledningar.
Nu när hon är föräldraledig och tar hand om ditt barn, utgår ni då från hennes föräldrapenning eller hur delar ni? Betalar ni samma belopp för det gemensamma eller betalar du mer? Gör ni så ni har samma pengar kvar efter att allt gemensamp är betalt? Om inte så tycker jag hon ska fakturera dig för att hon tar hand om ditt barn.
Sen angående att ge olika belopp till barnen. Det kan skapa osämja mellan syskonen när de känner att de får olika mycket
Nu blir självklart whatsapp övervakat också. Finns det något alternativt program man kan använda istället som fyller samma funktion? Någon som kan rekommendera något?
Telegram fyller samma funktion. Det är dessutom bättre då du kan använda det på dator och surfplattor.
Jag kan rekommendera http://skaarhoj.com/ där finns väldigt mycket information om hur man gör exakt det du vill. Där finns många instruktionsvideor om hur man bygger ATEM-kontroller med arduinon. Kolla även på hans youtubekanal som innehåller mycket matnyttigt.
Dom har tagit bort allt som varit opera och kvar blev en sketen chromeläsare.
Jag läste att den gamla versionen kommer uppdateras och supportas ett tag till tills dom fixat till den nya med vissa av de borttagna funktionerna.
Som sagts så finns det flera sorters V70 där den nya efter 2008 har mer utrymme i baksätet vilket kan vara av intresse om man har barn.
Sen angående mil och ålder så borde det oftast vara tvärtom, dvs ålder är viktigare än mil. Det är ju oftast ålder och rost som till slut dödar en bil och inte milen.
- Enklare att få fortsatta Windows 10-uppdateringar91
- Inbränning på alla skärmar i långtidstest45
- Tele2 "uppdaterar" priset på mitt extra datakort från 0kr/mån till 49kr/mån26
- Frågor om bolån? Hit me!6,5k
- Hur märks en otillräcklig DP-kabel?3
- Tråden för hörlursgalningar! Lurar, förstärkare, dacs, pads osv osv It´s all here!20k
- Övriga fynd (bara tips, ingen diskussion) — Läs första inlägget först!1,7k
- Smidigt sätt att ansluta en enhet från ett hem till ett annat och få IP därifrån?2
- Tråden om PlayStation 5 | Slim | PRO20k
- Allt-i-ett-datorn Raspberry Pi 500+ lanserad40
- Säljes 3 st Datorpaket
- Köpes Söker uppgradering cpu, moderkort och minnen 3000-4000:-
- Säljes Asus RTX 2060 Super Dual 8gb
- Köpes Vattenkylning
- Säljes Uppgraderingspaket (i7 12700k + Z690 UD + 32GB DDR5)
- Köpes Meta quest 3 128gb (ev högre gb)
- Säljes Steelseries Aerox 9 oanvänd
- Säljes Playstation portal midnight black med tillhörande Spigen-case
- Säljes Nura NuraTrue Pro Svart
- Säljes ASUS ROG Strix G18 - i9-13980HX, RTX 4080, 32GB DDR5
Tester av grafikkort, processorer m.m.
- Snabbtest: Geforce Now RTX 5080 – dags att dumpa din speldator?109
- Cooler Master Masterhub – som Stream Deck fast dyrare och sämre10
- Asus Geforce RTX 5080 Noctua OC Edition - Ich bin ein believer!55
- AMD Ryzen Threadripper 9980X & 9970X – bäst i klassen29
- Corsair Frame 4000D RS ARGB - maxad prestanda per peng27
- Fractal Design Scape – en stark hörlursdebut53
- Samsung Galaxy Z Fold 7 – den bästa hittills57
- Snabbtest: Nvidia Smooth Motion med Geforce RTX 409027
- Nothing Phone 3 – rolig och snygg31
- Samsung mot Kingston – test av PCI Express 5.0 SSD44
Externa nyheter
Spelnyheter från FZ