AMD släpper Radeon RX 9060 XT på torsdag 5 juni, men redan i helgen kom en japansk Reddit-användare över ett exemplar av XFX Swift 9060 XT White, och visar både foto på kortets kartong och skärmdumpar från sitt testande i ett inlägg på sajten.

Användaren, vars konto heter uesato_hinata, skriver att hen har använt en betaversion av AMD:s drivrutin version 25.6.1 hittad på guru3d.com.

Överklockningsförsök visar att minnet i princip inte går att överklocka alls, åtminstone inte på XFX-kortet, med krascher redan vid 2 538 MHz (standard är 2 530). Med spänningen sänkt med 40 millivolt och 10 procent högre maxeffekt klarar kortet däremot GPU-överklockning till 3,46 GHz vid 199 watt.

Resultatet i 3DMark Time Spy med överklockning är 17 069, vilket ligger i linje med förra generationens RX 7700 XT. Nya 9070 XT får som jämförelse strax under 30 000 i testet.