Efter nästan 24 år lämnar Dark0ne, grundaren av Nexus Mods, över det dagliga ansvaret. Detta skriver han om i en utförlig bloggpost. Sidan har sedan många år tillbaka cementerat sin plats som en av världens största moddningssajter.
I ett öppet brev till communityn berättar han om beslutet att kliva tillbaka, ett steg han menar är nödvändigt både för hans egen hälsa och för sidans framtid.
Nexus Mods fick sin start i pojkrummet, drivet av kärleken till Morrowind och viljan att ge modskapare en trygg hamn för sina verk. Stressrelaterade hälsoproblem och en annalkande utbrändhet har dock lett till insikten om att det var dags att låta andra ta över rodret. Nexus Mods har därför fått nya ägare och en ny ledningsstruktur – men enligt grundaren innebär det inga större förändringar för användarna.
Plattformen förblir community-fokuserad med modskapare i centrum, och det nuvarande teamet på 40 personer fortsätter sitt arbete. Dark0ne lämnar inte scenen helt, utan kommer fortsatt vara aktiv i communityn, men utan det formella ansvaret.
Mullvadar på Reddit har dock grävt fram att den nya ägaren tycks bli Chosen, som har ägande eller operativa roller i bland annat HLTV, Futbin och Gamerzclass. Hur detta skulle kunna påverka vidare drift av Nexus Mods är i skrivande stund inte klart.