vantage.jpg

Egenskap

Värde

Titel

3DMark Vantage

Utvecklare

Futuremark

Genre

Syntetisk testsvit

DirectX-version

10.0

Lanseringsdatum

2008-04-28

Systemkrav

  • Grafikkort med DirectX 10-stöd

  • Processor med SSE2-stöd

  • 1 GB RAM

När man talar om syntetiska testprogram för spel är det onekligen svårt att inte ta upp långköraren 3DMark. Den finska utvecklaren Futuremark har sedan 1998 släppt en ny version av programvaran i samband med att Microsoft uppdaterar sitt DirectX-bibliotek. I den senaste upplagan 3DMark Vantage är det DirectX 10 som gäller, där shadertunga speltester varvas med processorintensiva fysiktester.

Vi använder oss av förinställningen "Extreme" i detta test. Detta innebär att programmet körs i upplösningen 1920 x 1200 pixlar samt att fyra gånger kantutjämning aktiveras tillsammans med 16 gånger filtrering. För att inte ge de Nvidia-baserade korten en orättvis fördel har vi även avaktiverat stödet för hårdvaruaccelererad PhysX på dessa. Något som kan vara värt att notera är att det rör sig om ett syntetiskt testprogram vilket inte nödvändigtvis representerar verklig spelprestanda.

En sak är säker, 3DMark Vantage skalar alldeles ypperligt ihop med Nvidias SLI-konfigurationer. I toppen ser vi de SLI-kopplade GTX 480-korten med en ganska duktig marginal till de dubbla HD 5870-korten. Jämför vi de konkurrerande flergrafiksteknikerna är prestandavinsten cirka 90 procent i en SLI-konfiguration medan AMD:s Crossfire-dito ligger kring 75 procent.

Bland de lite billigare korten utmärker sig Asus överklockade GTX 460 1 GB som tar sig förbi HD 5850 och ligger nära sin storebror GTX 470 i prestanda.