Uppstartsproblem med ny HD

Permalänk
Medlem

Uppstartsproblem med ny HD

Jag har en ny "Maxtor DiamondMax Plus10 200GB 8MB cache 7200rpm IDE" som inte vill fungera riktigt bra. Problemet uppenbarar sig som att när jag försöker starta datorn med strömkabeln inkopplad till disken så spinner fläktarna upp och det verkar som datorn är på väg att starta, men efter en sekund så dör datorn. Kopplar jag ur strömkabeln till HD:n så går datorn igång. Jag brukar även få igång datorn efter ett antal försök då jag kopplar in och ur strömkabeln till HD:n och nätagget och trycker lite på powerknappen ett par gånger (och då fungerar disken som den ska sen).
(Jag har testat att koppla ur de andra två diskarna + cd:n, ifall det var så att nätagget inte räcker till, men jag har samma problem iallafall.)

Nåt som upplevt nåt liknande?

Antar att jag borde skicka tillbaks disken till JME Data där jag köpte den, det enda jag är lite orolig över är att jag råkade skrapa sidorna på disken lite grand vid monteringen, kan de hävda att det är jag som på något sätt pajat disken?