Permalänk
Medlem

Dags för ny dator

Nu börjar det bli dags att bli av med min burk jag haft ett par år. Tyvärr har man hamnat efter när det gäller vad som är bra och dåligt vid ett datorköp men det hoppas jag ni kan hjälpa mig med. Priset jag hade tänkt mig är kring ~13 laxar men kan nog variera endel beroende på vad som kan bytas ut etc.

detta är listan jag kommit fram till nu:

Chassi: http://www.datorbutiken.com/home/?Product=SHARKREB9VE
Nätagg: http://www.datorbutiken.com/home/?Product=CMEXPWE-550
Moderkort: http://www.datorbutiken.com/home/?Product=ASP5B-PLUS
Processor: http://www.datorbutiken.com/home/?Product=IE6850R
Minne: http://www.datorbutiken.com/home/?Product=2GBTWXD2800C4
HD: http://www.datorbutiken.com/home/?Product=WD360ADFD
Grafikkort: http://www.datorbutiken.com/home/?Product=ASN88GTS
Mus: http://www.datorbutiken.com/home/?Product=LOGMX518
Tangentbord: http://www.datorbutiken.com/home/?Product=LOGKBG15
Bildskärm: http://www.inet.se/Bildskarmar/19-/Samsung-TFT-19--931C-Svart...

Summa: 13411:-

Kommer ta min dvd + processorfläkt (http://www.datorbutiken.com/home/?Product=ZALCNPS97LED) från min gamla burk

Är det något jag bör tänka på? ändra/byta ut?. 900 för montering eller bara köpa med ett ESD armband och göra det själv?

Permalänk
Medlem

Du borde ta ett moderkort som har 1333Mhz bus, eftersom det är vad processorn har. Kolla efter moderkort med P35-chipset. Och ska du bara ha raptor-disken? Det kan bli lite trångt med bara 36GB.

En annan sak att fundera på är om du verkligen behöver ett 640MB 8800GTS. Om du inte tänker spela på högre upplösningar än 1280x1024 så är det ingen större skillnad på ett 320MB.

Och att montera ihop datorn själv är inte svårt, och roligt dessutom

Permalänk
Medlem

Ok, ska kolla igenom moderkortsfronten då =). finns det något moderkort som kan rekomenderas? Hade problemet på min nuvarande burk att moderkortet var utdaterat så ljudet har inte blivit uppdaterat sedan jag fick den.

Självklart glömde jag nämna att jag har en HD i burken som ligger på betydligt mer GB. kommer använda raptordisken för operativsystemet endast.

Förmodligen kommer jag gå på högre upplösning och kortet verkar lovande när jag kollat in Tomsharware (bra kort för pengarna).

Då får det bli ett ESD band då

Permalänk
Medlem

Gigabyte P35-DQ6 verkar ju vara ganska prisvärt, så det kanske är något att satsa på. Gigabyte P35-DS4 är något dyrare, men den enda skillnaden jag kan se mellan dem är att DS4 har skugga under bilden medan DQ6 inte har det