Bluescreen ”:(” på en 5 mån ny dator.

Permalänk
Medlem

Bluescreen ”:(” på en 5 mån ny dator.

Halloj alla proffs!

Andra gången det händer nu.
Det börjar med att jag kommer in i windows, sen börjar muspekaren indikera på att något laddas, i samband med öppnande av typ iställningar eller annat och sedan fortsätter datorn ladda tills denna screen/crash.
(Datorn är ca 2 veckor nyformaterad, efter ca 4 månader funktionsduglig.)
När jag startar om datorn sen så hamnar jag i boot och kommer inte förbi, och det var där jag formaterade om allt förra gången.

Datorn är köpt och ihopskruvad av Inet, det som kommer från mig är min gamla ssd som jag återanvände, formaterade och kör windows på.

Jag har köpt en ny ssd med hopp om att det kan vara den gamla disken som börjar bli trött , kan det vara så ”enkelt”?

Tack alla som läser och kommer med input, tankar och lösningar.

Permalänk
Medlem

Efter formatering och kontroll så att det inte är din gamla ssd så hade jag nog skickat den till inet bara. De lämnar väl 1 års garanti om de bygger ihop?

Visa signatur

B450 Tomahawk 3700X 16gb G.Skill Flare x 860 Evo Noctua DH15 Seasonic focus+ 750W FD Define C Gigabyte RTX 2070 windforce

Permalänk
Medlem

Känns som att det är fel på grafikkortet.