Inlägg

Inlägg som GTXOla har skrivit i forumet
Av GTXOla
Skrivet av Swe.Stars:

Okej, tack för informationen!
Det låter som att överklockning är generell oavsett moderkort? Är det inte specifikt för typ och modell?

Själva överklockningens grunder är desamma oavsett tillverkare av moderkort fast det kan variera lite beroende på vilken generation man har. Denna tråd är alltså specifik för Sandy, Ivy och Haswell generationerna, andra generationer kan skilja sig.

Det som skiljer mellan olika moderkort är antalet inställningar som är möjliga. Har man ett billigare moderkort så kanske man måste hoppa över vissa inställningar för att de inte finns. Det ser alltså olika ut i menyerna för olika kort men grunden är densamma.

Resultaten är dock mer unika beroende på modell och om man har tur med sina komponenter.

Skickades från m.sweclockers.com

Av GTXOla
Skrivet av Swe.Stars:

Tack!
Jag får försöka hitta en annan kanal

Du kan ju använda moderkortets inbyggda automatiska överklockningsfunktion om du inte bryr dig så mycket förutsatt att du hittar en sån funktion i ditt bios.

Men vill du ha en bra överklock så finns det inga genvägar, då måste du följa den process som de duktiga medlemmarna har förklarat och diskuterat i den här tråden med början på första sidan.

Ett mer osannolikt sätt att få snabba resultat är att hitta någon med samma komponenter som du som kan dumpa sin överklockade biosprofil så skulle du kunna försöka läsa in den profilen.

Skickades från m.sweclockers.com

Av GTXOla
Skrivet av -=Mr_B=-:

Fast att man förlorar allt nyköpt vid uppdatering är fullt normalt under utvecklingstiden, och upphör när man går "live", så jag är inte säker på att jag förstår ditt argument...

Mitt argument är att det går fortare att få ihop till att hyra än vad det gör för att köpa in game. Då det ändå är kortsiktigt så kan man ju lägga tiden till att ha trevligt ist. med sitt hyrda skepp.

Skickades från m.sweclockers.com

Av GTXOla
Skrivet av -=Mr_B=-:

Det jag hört, utan att ha läst in mig på området, är att det ska gå att köpa skepp från andra spelare, med spelvaluta. Det ska även gå att köpa, åtminstone vissa, skepp från NPC'er / terminalhandlare, men man kommer fortsätta sälja spel för "riktiga" pengar, för att fortsätta generera inkomster åt spelutvecklarna. Det faktiska slutresultatet får vi ju se vad det blir.

Om man förlorar allt man köpt in game vid varje uppdatering så är det väl lika bra att bara hyra skeppen.

Skickades från m.sweclockers.com

Av GTXOla

Star Citizen Robert space industries

Star Citizen
Ange kod STAR-XMDL-FMLL när du skaffar ett starter pack så får du 5000 extra UEC.
Https://robertsspaceindustries.com/star-citizen/fly-now

Skickades från m.sweclockers.com

Av GTXOla

@pacman39: ok. Har du kört trim/reindex eller vad det kan kallas för den där. Ibland så är det automatiskt så då är det redan kört.

Av GTXOla

Jag antar att disken inte är full.
Du skulle kunna utforska om det finns en nyare firmware till SSDn.
De flesta SSDer brukar ha ett eget program för att hantera uppdateringar och trim.

Av GTXOla
Skrivet av The187:

Tjaa.
Det man tjänar mest pengar på just nu är cargo, så börja smått och kolla upp vad du får får varorna på dom olika platserna.
Sen är det bara att åka och köpa/ sälja... Du kommer bli miljonär in no time!

Du är välkommen att spela med oss om du vill

Schysst. Jag försökte lägga till The187 i kontakter men det står att kontaktlistan är full trots att jag bara har 2 kontakter där.
Hur gör man för att komma i kontakt?
Jag heter GTXOla

Skrivet av Mr. Bravo:

Vilket skepp har du?

Klockrent inlägg, tack för det.
Jag kör Aurora för tillfället.

Av GTXOla
Skrivet av Mr. Bravo:

Du får nog vara lite mer specifik med vad du vill göra och vad du inte förstår Det är så mycket som ändras hela tiden så det är lite dåligt med guider och dylikt som är aktuella.

Ok du bad om det 😜 du får ursäkta om jag inte har läst hela tråden.

Jag får 25FPS vid 70%cpu och gpu. Vad kör du för prestanda tweaks?

Finns det nåt snabbare sätt att landa på en planet än att ligga på afterburner genom atmosfären?

Jag kan inte hitta skeppets bränslemätare.

Vad har man för alternativ för att tanka, scoopa? Landa på bas och köpa?

Mitt skepp har tydligen 300 cargospace, men jag hittar ingen lucka att öppna för detta område i skeppet. Hur lastar man? Terminaldator?

Jag kan inte låsa destination på specifika baser på en planet utan kör manuellt hela vägen efter hoppet. Finns det nåt sätt att låsa på en bas och aktivera nån kurshållning?

När man stänger av spelet, ska man bara lämna skeppet på en landningsplatta eller hur gör man för att förvara det?

Av GTXOla
Skrivet av The187:

Är det någon här som aktivt spelar i dagsläget?

Jag har nyligen skaffat mitt första skepp och har börjat testa det.
Är ED veteran men känner mig ändå rätt lost. Några tips för att komma igång?

Av GTXOla

Antec H2O 620

Jag har kört en Antec 620 i åtminstone 5 år med överclock.
Har bytt fläktar till 1800rpm push-pull som blåser ut ur burken och det funkar trots att min CPU är volt-hungrig.
Den har haft problem sedan ny med obalans i pumpen som löstes med en liten magnet som limmas på pumpen så den blir mycket tystare.
Har inte haft några läckage eller avdunstning som jag känner till.
Kan bekräfta att det är svårt att rengöra radiatorn då man har fläktar på push-sidan.

Av GTXOla

Tråden om VR-Chat

Jag har börjat titta på VR-Chat och man ser ju snabbt att det är en rätt omfattande plattform med mängder av miljöer, upplevelser och variationer. Det tar lätt mera tid än man hade tänkt och en stor del av det man upplever är i bästa fall av medioker kvalitet.
Samtidigt kan det vara ganska kul när man hittar intressanta och välbyggda miljöer.
Jag tänkte att vi kunde samla lite tips på bra ställen och hur man tar sig dit.

När det gäller VR-stöd så har jag förstått att stödet varierat lite med olika versioner.
Numera verkar det vara Steam-versionen som gäller, vilket gör att det är Steam VR som hanterar kompatibla enheter. Plattformen i sig har el har haft stöd för både positionering av armar och ben och jag har sett en del på Github om insticksprogram. Men det verkar fungera bra med mus och tangentbord med vilket gör att plattformen är välbesökt och man kan stöta på folk i alla åldrar som är nyfikna på VR och denna typ av miljö att umgås i.

Själv använder jag Leapmotion för handrörelser och interaktion och vill gärna utforska det så skriv gärna om du har erfarenhet av det. I nuläget har jag inte fått det att fungera med VR-Chat.

Kontrollen i VR-Chat är från början inte självklar då det blir en mix av headset-rörelser, musrörelser och tangentbord eller gamepad. Det lättaste är nog att använda VR-handkontroller och helt lämna tangentbordet men om man kör DK2 eller utan headset så blir det olika kompromisser. Jag skulle gärna vilja veta vad andras preferens är.

Kanske det finns medlemmar som har förslag på olika lösningar, inställningar, miljöer, klubbar osv?

Av GTXOla

Du kan ju ladda ner uppdateringen och köra den manuellt.
Www.catalog.update.microsoft.com/Home.aspx

Av GTXOla
Skrivet av fraqq:

Vad jag har sett nu när jag har spelat i några minuter så har GPUn legat på 60%, har bara en skärm så ser inte hur det ser ut medans jag spelar. Dock så fort jag tabbar ner sjunker GPUn till 0-10%

Du har väl loggen längst ner i programmet, bara att ta fram rätt graf så ser du hur kortet betett sig när det dippade.
Alt-tabba ut 15 sek efter att det börjat droppa så kan du se vad som ändrats.

Jag gissar på att den klockar ner sig om den endast belastas 60%.

Av GTXOla
Skrivet av fraqq:

Nej nej, användningen i Aktivitetshanteraren. Jag har inga problem med temperaturer så gott som jag har förstått. Min CPU ligger på 35-60 och grafikkortets temperatur skickade jag bild på ovan.

Det låter konstigt om din GPU ligger på 95% av sin potential både när det är hög fps och efter att den droppat.
Du menar att gpu'ns värden är samma hela tiden alltså?

Av GTXOla
Skrivet av fraqq:

cpu når max 65, disk når max 50-60 och gpu ligger på 95 som högst.

Är detta temps som du pratar om?

Av GTXOla
Skrivet av fraqq:

Hur ställer jag in det? Fps limit ligger på 250 och vsync är borta

Högerklicka på skrivbordet och starta Nvidias kontrollpanel.
Sen letar du upp inställningarna för kortet.
På något ställe kan man välja mellan balanserat och hög prestanda.

När det gäller frekvenserna så är det hur många Mhz som är intressant, inte hur många %.
När kortet jobbar som det ska kanske det ligger runt 2000Mhz medan om det klockar ner sig så kanske det lägger sig runt 1600 grovt räknat.

Av GTXOla

Om du kör ett lättdrivet spel så kan GPUn klocka ner sig efter ett tag.
Man kan ställa in i Nvidias drivrutiner att den ska köra på hög prestanda.
Det lättaste sättet att bedöma detta är att övervaka gpu-frekvenserna.
En annan sak kan vara att ta bort fps limit och vsync som bromsar kortet så att det klockar ner sig.

Av GTXOla
Skrivet av Tachiyon:

Orang - Karid med Imperial Slaves

Lastar en bra bit över 500 ton med min Corvette men kan ändå bara krama ut 1.8Miljoner i vinst per runda i den svängen om jag kör Marine eq åt andra hållet med.
Hur menar du att du går stora mängder plus på det?

Skickades från m.sweclockers.com

Av GTXOla
Skrivet av kdk_warhead:

Det fungera bra för mig. Använder pinki som shift knapp för att dubblera alla knappar.

steg 1: Disabling the "Clutch" button

Sedan bör det fungera enligt inlägg 10 här:

https://forums.frontier.co.uk/showthread.php/20567-Problem-with-X52-Joy-6-button/page2

Ja det löste sig. Ev behövdes en omstart.
Då är det bara problemet med att den kalibrerar om sig vid random tillfällen när jag använder lillfinger-knappen.
Har stängt av powersave i USB energiinställningar. Tycker nästan den beter sig som den fick en statisk strömspike när man använder lillfinger-knappen.
Har lite dåligt med eluttag för att få dit en powered USB hub.

Skickades från m.sweclockers.com