Missa inte Amazon Prime Deal Days!

Inlägg

Inlägg som s-flow har skrivit i forumet
Av s-flow

Att den saknar FM-radio är väl konstigt, har inte dom flesta nya Mobiler det?

Av s-flow

Delar min erfarenhet av Displex (Clas Ohlson, Kjell och co. mf) använd på
min Nokia 5800.
Jag fick en rejäl repa samt två mycket små och bestämde mig för att testa
Displex trots uttryckliga varningar att använda på Touch skärmar.

Medlet löser upp, slipar och fyller igen vilket medför att en fördjupning uppstår, denna syns tydligt i vissa (inte ofta förekommande) ljus och vinkel kombinationer. Ser ut som en sorts "tryck fläck" på skärmen.

Repor går att polera bort med Displex men hårt tryck undviker jag på touch skärmen, därför handlar det om många timmars polerande med lätt tryck.

Det stora problemet för mig tycks vara att lösnings medlet i Displex har mjukat upp skärmen där jag använt det med resultatet att stylus pennan eller andra något hårdare objekt lämnar nya märken i skärmen.. Detta förstör ganska snart touch skärmen.

Om man anser att skärmen ändå är förstörd kan man ju testa men annars
skulle jag avråda.

Av s-flow

Har gillat Ericssons MPS-60 och 70 mini-högtalare att ta med ut, i fickan.
Köpte nyligen det bästa (?) alternativet till 5800'an, MD-8 men är inte nöjd
med ljudet (skapligt bra men inte alls som MPS-70). Problemet ligger mycket i att dessa inte kan placeras en bit ifrån varandra..

Hur som helst, finns det några 3.5 mm plugg högtalare (batteridrivna) i fick-format med motsvarande ljud som Ericssons mini-högtalare?

Jag tror att MD-8 är bra för att vara en enhet (lyssnade också på MD-4 vilket var en bedrövelse), söker därför högtalare som kan placeras iaf 60-70 cm från varandra.

Forumsökningen pekade mest mot större bärbara högtalare.

EDIT: Jag lödde dit mina MPS-60 på kretskortet, funkade mycket bra.

Av s-flow

Min har också "glipan", hade nog inte noterat om jag inte läst om den dock.

Jag var in i Onsdags till ÅF och påtalade, han kontaktar Nokia för deras kommentar så får vi se vad som händer.

Börjar fundera på om det egentligen stör mig.. är ju väldigt nöjd med telefonen i allt övrigt så kanske jag struntar i glipan. Fukt ska inte vara
ett problem menade ÅF, damm.. ingen kommentar där. Om att limma
tyckte han bestämt (!) nej, garanti problem.
Exemplaret han hade bakom disken hade samma glipa.

Jag som andra uppdaterar när dom hör av sig.

En liten fråga, vad för "lösnings medel" (om något) är okej att använda för
att rengöra skärmen när den är riktigt skitig? (utan att skada förstås). Jag söker en effektiv rengörings metod som inte repar eller mattar ut skärmen
över tid.

En till liten fråga, när jag har tittat på nån video, youtube eller t.o.m, mobil-TV frågar Realplayer om jag vill spara videon.. Kan man ta bort denna fråga?

Daniel

Av s-flow
Citat:

Ursprungligen inskrivet av leif5800
Har du tex. Produktkod 0578086 med v 10,0,010 och vill ha v 20,0,012

Så finnes den inte på Nokia hemsida för uppdatering.

men du kan gå till Nokias anlitade servicebutiker, så fixar dom det GRATIS. det tar 7 dagar.

eller betala 395.- 20 miuter till 2 timmar.

Stockholm tex.
Mobilbyrån Telefonservice
Hornsgatan 116
117 26 Stockholm

www.mobilbyran.se

Var tvungen att rusa till jobbet, men jag startade OVI-suite i
dag och det verkar som v 20,0,012 nu finns redo för svenska
regionen via Software update.

Kan nån bekräfta?

Av s-flow

ehm *host*.. nej, nu ligger den på "stor-laddning" men jag ska göra detta i morgon. (tycker allt funkar bra ändå (utom skydds-filmen då.. och även web-browsern känns lite begränsad, rekommendation på alternativ? .. men jag ska uppdatera

Av s-flow

V 10.0.010 .. har jag, den är "obunden"

Av s-flow

Hej!

Hämtade ut min 5800 idag. Pysslade 30 min med ett tappert men lönlöst försök att applicera en skydds-film på skärmen... slutade nog i tid innan jag pressat sönder telefonen medans jag tryckte ut luftbubblor.

1300:- kostar byte av display enligt den butik jag handlade av, finns det billigare alternativ?

Annars verkar telefonen välbyggd, logisk och enkel att navigera (men inte utan pennan dock).