Inlägg

Inlägg som Juugz har skrivit i forumet
Av Juugz
Skrivet av Breddas:

Precesionen i programmet går inte att lita på, då den helt och hållet går efter vart man börjar dra musen och vart man slutar, kan få alla sorters resultat beroende på vart jag slutar själva testet. Maxspeed på 1,1meter låter väääldigt lågt, kan du få upp den mer?

Testa att köra musen på lägre pollingrate och se vad som händer, testa 250hz eller 500hz bara för att testa. Jag personligen tror att det är antingen musen som får problem att skicka data, eller datorn som får problem med att ta emot datan.

Sitter musen tillsammans med något annat på usb-hubben?
http://img38.imageshack.us/img38/7030/captureropb.png

"View -> Devices by connection" så får du denna overview.

Detta är allt jag ser...
http://imgur.com/LlhNzfJ

Snabbaste maxspeed jag kan få är 1.6m och ja, jag har bland annat ett USB minne och mitt tangentbord inkopplat på moderkortets USB portar där jag har musen inkopplad.

Av Juugz

Får följande värden i Enotus MouseTest:

http://i.imgur.com/qg3kqvQ.png

Av Juugz
Skrivet av Nivity:

Ja dippen ner till 184 hz ser skum ut.
Därför jag tänkte på underlaget bland annat.

Kan ju tillägga att jag ej får sådana dippar med en sensei, detta på hård matta samt goliathus speed som jag testade förr med min sensei.

Dock ser det ju ut som detta händer sällan, svårt att veta dock av en snapshot av en bit i loggen, så TS händer dessa dipparna ofta ? Eller får du pressa fram det.

Händer det ofta kan det vara något som är fel på en hel del saker, sen se om du kan lösa det.

Ja det händer väldigt ofta utan att jag tvingar fram det. Har provat på både Steelseries QcK musmatta och 9HD

Av Juugz
Skrivet av Freakwenzz:

Ja, är det någon mer än jag som upplever crysis 3 BETAN extremt laggigt med mycket framedrops?
Drog ner inställningarna till lägsta och då tycker jag inte det borde lagga på mitt 680, har dock inte dom senaste beta drivrutinerna som skall vara optimerade för just Crysis 3.

Skulle nog vara bra att börja med att installera dem först?

Av Juugz
Skrivet av JesperT:

Det låter som att du kan sådant här, så du har antagligen redan bockat ur all form av musaccelleration i drivrutinerna och avbockat "förbättra pekarens precision" i Windows ?

Är accelerationen störande när du spelar eller är det bara siffrorna i ditt program som ser avvikande ut ?

Jag har gjort allt jag kan, ändrat alla settings, gjort registry fix, stängt av enhanced pointer precision. Inget verkar fungera. I spel som Battlefield så har jag inte alls lika mycket problem med mitt aim som jag har i t.ex. en Arcade Shooter som Call of Duty. Problemet är att accelerationen gör allt så unpredictable. När jag använde min äldre DeathAdder innan jag köpte Steelseries Sensei så hade jag jätte bra twitch aim och var 100% säker på hur min sensitivity var och om jag såg en enemy i hörnet så visste jag exakt hur mycket jag var tvungen att röra musen.

Nu med sensei så overaimar jag och måste adjust aim vilket oftast leder till att jag dör, annars så har motståndaren förfärligt aim. Accelerationen gör allt unpredictable helt enkelt. Jag kan inte bygga upp ett muskelminne med den. Jag har provat olika sensitivty settings men inget verkar fungera. Anledningen till att det inte ger mig så mycket problem i spel som Battlefield är att det är mycket mer slow phased än en Arcade Shooter, så jag har mer tid på mig att skjuta.

Skrivet av hACmAn:

Tycker det är konstigt. Vem kan spela wow med mouse acelleration. Hur går arena då??? Stänger ni av Enchange ponter precison oberoenda av vilka råttor ni använder. (jag tror att acelleration var ett sätt att reta flk som faktiskt använder datorer och spel)

Arena target 1,2,3 macro? Focus Macros? Jag klickar aldrig på något i arena. Totems är det enda jag är tvungen att klicka på.

Edit: Ny bild -

http://i.imgur.com/bn5kjII.png

Av Juugz
Skrivet av Cruentusa:

Du vill ha 2013 versionen, förutom orginalet och 2013 har alla Deathadders acceleration.

http://www.webhallen.com/se-sv/hardvara/168090-razer_deathadder_2013_gaming_mouse/ kommer inte att ha några accelerations problem alls?

Det är bara så himla drygt att inte kunna vet hur ens jävla sikte ska åka när man aimar. Går ju fan inte att spela såhär. Gör allt för att få bort detta helvete.

Edit:

Det där är ju helt fantastiskt!

Av Juugz

Vad tycker ni om denna http://www.webhallen.com/se-sv/hardvara/103940-razer_deathadder_respawn? Eller har respawn versionen kända acceleration problem också? Jag hade en äldre version av DeathAddern förut och den fungerade perfekt.

Av Juugz
Skrivet av matte56:

Jag hade en kinzu och för att den skulle vara användbar så var jag tvungen att använda rinput(googla) till Counter-Strike t.e.x.

Fan vad drygt... Om det inte går att fixa på något sätt så blir det väl att köpa en DeathAdder.

Av Juugz
Skrivet av Thingy:

Jag vet att min förra steelseries inte gillade glatta musmattor, blev otroligt mycket bättre och jämnare mushastighet när jag bytte.

Har för mig att Steelseries själva rekommenderade att använda 9HD tillsammans med Sensei. Borde inte ge mig så mycket problem som det gör.

Av Juugz

Mouse Acceleration som in i helvete!

Hej!

Efter att ha spelat World of Warcraft i några månader så beslutade jag mig för att det inte var min grej och så blev det att ta sig tillbaka till FPS spel.

MEN
Jag har den galnaste mouse accelerationen någonsin! Jag får helt galna värden i MouseMovementRecorder. Är det bara jag eller är något galet fel här?
Jag får även värden som -35 ibland.

http://i.imgur.com/bn5kjII.png

Jag har provat alla sorters åtgärder för att få en 1.1 ratio men det går inte. MarkC' fix funkar inte heller.

Dator musen som jag använder är: Steelseries Sensei tillsammans med 9HD musmattan.

Any ideas?

Av Juugz

Ingen som har någon aning?

Av Juugz

Upgrade offer, inte fått download link?

Hej!

Jag betalade nyss för Windows 8 genom "Windows 8 upgrade offer". Allt gick bra fram tills slutet då det stod "check out failed". På PayPal står det att pengarna har skickats iväg men inte blivit debiterade förens dem behandlar produkten.

Betyder detta att jag måste vänta tills dem behandlar min beställning eller har något blivit fel?

Av Juugz
Skrivet av hasenfrasen:

Du kan ansluta dig på två sätt, antingen säga åt routern (det är inte många som klarar OpenVPN) att skapa en VPN-länk till anonine eller så låter du din dator skapa en länk till anonine. När det är din dator som initierar trafiken öppnas port 1194 UDP automagiskt i routern. Anonine suger för permenent uppkoppling, tyckte iaf jag i somras för 1/2 priset i tre månader. Jag lär min router koppla upp sig via PPTP (som drar mindre resurser både hos anonine och min router. Ivfsh gick den ned sig alldeles för ofta - flera gånger per dygn.

Finns det någon downside till att endast använda sig utav OpenVPN för uppkoppling? Finns det benefits med ansluta via routern? Finns det någon bättre VPN som du rekommenderar för permanent uppkoppling?

Av Juugz

Frågor om VPN

Hej!

Jag funderar på att skaffa mig en VPN, lutar sig åt Anonine just nu men innan jag beslutar mig så har jag ett par frågor.

1. Är det bara att sätta igång OpenVPN och koppla upp sig mot VPN server? Är man helt skyddad då?
2. Måste man göra något speciellt ifall man har en router? T.ex. ändra router settings.
3. Är det något speciellt som man borde tänka på innan man skaffar en VPN?

Av Juugz

Tack för all hjälp! Tar kontakt med Inet imorgon!

Skrivet av Pelleboj:

Ta kontakt med Inet för den du har fått är antagligen defekt.

Väldigt långsökt, men har du testat att hålla inne start-knappen ett par sekunder?

Jadå, det var nog det första jag testade.

Av Juugz

Jag är väldigt orolig och vet inte vad jag ska göra. Datorn är köpt från inet, hur går jag tillväga om datorn inte funkar alls?

Min första laptop och det börjar såhär! Oh the irony...

Av Juugz

Nyköpt dator startar inte!

Hej!

Fick nyss hem min nya laptop! En MSI GE70 0NC-057NE, problemet här är att den inte vill starta när jag trycker på start knappen... Jag satte in batteriet som man skulle sen kopplade jag datorn till adaptern och fick en blå lysande lampa vid batteri märket under touchpaden, datorn gick dock inte att starta så jag tänkte att den kanske behövde ladda. 30 minuter senare försvinner lampan men datorn startar fortfarande inte.

Är det något jag har missat?

Av Juugz

Vilken av dessa två är verkligen bäst?

Jag har hittat två bärbara datorer som verkar uppfylla mina krav: klara av WoW, Skyrim, Dark Souls och även bra för vardaglig användning.

Acer Aspire V3-771G Full HD
MSI GE70 0NC-057NE

I mina ögon verkar Acer datorn vara bättre, men den har en lägre 3DMark Vantage score än MSI datorn. Den har även endast 1 års garanti.

Vilken ska jag välja? Har ni tips på bättre dator under 9000kr så är jag öppen för förslag!

Av Juugz

Vardaglig användning / Gaming laptop

Hejsan!

Jag har absolut noll koll på vad man ska ha när det kommer till laptops, därför så vänder jag mig till er, lite mer erfarna användare inom området.

Det är så att jag letar efter en laptop för vardaglig användning d.v.s filmer, mail, skolarbeten o.s.v. Men den ska även klara av World of Warcraft utan problem och även spel som Dark Souls och Skyrim.

Jag planerar att spela Dark Souls och Skyrim på en TV skärm med upplösningen 1366x768, inget krav på höga inställningar men det ska funka fint på runt medium settings eller konsol liknande settings. World of Warcraft vill jag dock kunna köra på högsta inställningar, SSAO och Shadow Quality bryr jag mig inte om.

Budget: 7000-7500kr.

Jag har hittat två datorer som jag tycker verkar bra.
ASUS K55VM-SX078V
HP Pavilion g7-2030so