Inlägg

Inlägg som akinaj har skrivit i forumet
Av akinaj
Skrivet av Voultner:

Det är för att certifikatet som presenteras inte är utfärdat till adressen du försöker besöka.

Certifikatet presenterar för: zoridae2.miun.se
Certifikatutfärdaren är inte trusted: ImageVault Default Root CA
https://www.ssllabs.com/ssltest/analyze.html?d=miun.se&s=193....

Ja, det här säger ju inte mig så mycket men jag såg precis att det här händer bara i Chrome, i Firefox funkar det hur bra som helst. Kan det ha något att göra med att sidan uppdaterades i slutet av veckan och fick ny design m.m.?

Av akinaj

Jag har samma problem och det är när jag försöker ansluta till www.miun.se
Kan du möjligtvis berätta vad du gjorde för att lösa problemet?
Använder mig utav Chrome om det är till något hjälp, och har inte stött på problemet innan förrän igår.

Av akinaj

Kan Flyff vara något av intresse?
http://en.flyff.webzen.com/

Man levlar för att kunna skaffa sig bättre vapen och utrustning, man gör quests osv.

Av akinaj

Nog kommer man ihåg Blipville. Gick på högstadiet när jag spelade det och nu 20 år gammal kommer jag fortfarande på mig själv att sakna det spelet, så som du gör. Fick mig en bra vän där som höll i några år. Det var väldigt roligt men också tidskrävande om man ville ha mycket poäng, för det tillkom ju lite senare, ett poängsystem som baserades på att man var inloggad.

När spelet lades ner så provade jag Habbo men nivån där på användarna var inte lika den som fanns på Blipville så det orkade jag aldrig engagera mig i. Hade gärna sett spelet uppe igen, i någon slags 2014 edition.

Av akinaj
Skrivet av Ozeroun:

Får samma strul i Explorer

Men med Windows 7 har jag tagit bort 5 mappar avinstallerat börjat om igen

Windows 7 brandvägg är avstängd så frågan är vad som blockerar simpla exe filer?

Tack för länken

Det kan vara vara Windows Defenders realtidsskydd som blockerar dina nedladdade filer, eller är det den du menar med brandväggen? Det var någon som löste samma problem genom att stänga av just det skyddet.

Av akinaj

https://support.mozilla.org/en-US/kb/cant-download-or-save-fi...

Prova göra något av de här sakerna, borde fixa problemet.