Om man aldrig har installerat en router tidigare är det kanske inte helt enkelt att komma igång med Sweex LW904 eftersom den inte levereras med någon startguide. Istället är det bara att kasta sig in i webbgränssnittet genom att skriva in routerns standardadress. Att det står fel användarnamn, fel lösenord och fel ip-adress i en del av handboken gör knappast saken enklare. Efter lite klurande lyckades vi dock komma in i konfigurationsgränssnittet.

Routerns webbgränssnitt är uppbyggt på ett ganska traditionellt sätt med nio olika huvudmenyer varav vissa innehåller undermenyer. I gränssnittet finns också en installationsguide som kan hjälpa till med de grundläggande inställningarna, men den behöver man knappast använda om man har något sånär hum om hur en router fungerar.

Bland de viktigaste funktionerna hos en router är säkerhetsbiten. Där finns det egentligen inte mycket att klaga på då Sweex LW904 bland annat har stöd kryptering med wep, wpa, wpa2 eller wpa och wpa2 på samma gång. Routern har också mac-adressfiltrering och url-filtrering. Sist men inte minst finns också möjligheten att skapa avancerade regler för när på dygnet som routern ska vara tillgänglig, och det går då också att stänga ute vissa ip-adresser under vissa tider.

En funktion som kanske inte används av så många men som också finns i routern är ddns. Den gör så att man kan knyta en viss webbadress till routern trots att den hela tiden byter ip-adress på internet. För att använda funktionen krävs det dock att man skapar ett konto på sajten Dyndns.org vilket för övrigt är helt gratis.

Dmz är ytterligare en i raden av lite mer udda funktioner som dock brukar finnas i de flesta routrar. Den kan användas för att skapa en särskild zon för en av nätverkets datorer, så att den kan kommas åt direkt från internet utan att man måste passera routerns brandvägg eller några andra instanser. Funktionen kan behövas när man exempelvis spelar vissa spel som inte accepterar brandväggsfunktionerna.

En brist i webbgränssnittet är att det inte finns någon loggfunktion där man kan se om brandväggen ofta utsätts för en viss typ av attacker eller om det finns några andra problem. Något som däremot finns är en ganska bra statistikdel som bland annat listar hur många kilobyte som har vandrat genom routern.