AMD:s Fluid Motion Frames introducerades redan förra året och bakades in i Fidelity FX Super Resolution 3, FSR. Nu har företaget släppt en uppgraderad version av bildinterpoleringen som ska ge användare en jämnare upplevelse med lägre latens när den är igång.

Nya Fluid Motion Frames 2 ska erbjuda bättre bildkvalitet tack vare AI-förbättrade algoritmer samt lägre latens och generellt bättre prestanda. Vidare ska nya versionen fungera när du spelar med borderless full screen. Stöd för spel som körs i Vulkan och OpenGL har lagts till, vid sidan av DirectX 11 och 12.

AFMF-2-Counter-Strike-2-latency-chart2.webp

I Counter Strike 2 är det 12 procent lägre latens med nya FMF2

AFMF-2-Cyberpunk-2077-latency-chart2.webp

I Cyberpunk 2077 ser vi en mer omfattande förändring i latens på 28 procent.

Resultaten i latens skiljer sig från spel till spel. Diagrammen ovan från AMD visar att Counter-Strike 2 har en blygsam ändring på 12 procent i latens, medan i Cyberpunk 2077 är det mer omfattande förändring på 28 procent.

Mjukvaran är aktiv på drivrutinsnivå och du kan aktivera Fluid Motion Frames 2 i valfria titlar och justera hur mycket bildinterpolering som ska ske för varje titel. Precis som föregångaren är det endast nyare grafikkort som kan dra nytta av mjukvaran. Mer specifikt är det Radeon RX 6000 och RX 7000 som kan dra nytta av nymodigheterna.

För att testa senaste versionen behöver du ladda ner AMD:s förhandsversion av mjukvaran. AMD påpekar att då detta är en förhandsversion, så kan det dyka upp buggar av olika slag och uppmuntrar användare att lämna feedback på potentiellt strul. När skarp version släpps är för tillfället okänt, men det borde inte dröja allt för lång tid.