AMD väntas i början av 2025 lansera Radeon RX 8000-serien med grafikkort baserade på RDNA 4-arkitekturen. Enligt tidigare uppgifter har AMD tagit fram två GPU-kretsar som ska driva de olika korten, Navi 44 och 48. Företaget har mer eller mindre offentliggjort att det inte utvecklar någon krets som kan utmana Nvidia i toppsegmentet, utan satsar på instegs- och mellanklasskort.
Enligt X-kontot Olrak29 kommer en av förändringarna i de nya korten vara en mindre storlek på kretsen som helhet, med de olika komponenterna och metallramen runt dem. Navi 44 kommer enligt kontot ha en storlek på 29 × 29 millimeter, mot 35 × 35 millimeter för Navi 33 som sitter i Radeon RX 7600. Det är en minskning med nära 32 procent.
Tom's Hardware påpekar att eftersom uppgifterna handlar om hela paketet är det möjligt att AMD har lyckats krympa övriga delar med bibehållen storlek på själva kretsarna, även om det kanske inte är så troligt.
AMD väntas producera de nya GPU-kretsarna med någon av TSMC:s 5-nanometerprocess. Navi 33 produceras med N6-noden – om Navi 44 och 48 använder N5 eller N4P kan kretsarna få nästan dubbelt så många transistorer per kvadratmillimeter.
Med andra ord kan Radeon RX 8000-korten bli snabbare än föregångarna, trots mindre kretsar. Däremot tydliggör det AMD:s avsikt att satsa på billigare kort.