Permalänk
Medlem

Datorn startar inte!?

Hej allesammans. Jag har ett väldigt akut problem (!!!), sett från mina ögon. Man orkar inte bara. Tar det från början.

Beställde en dator i delar och har satt ihop det enligt anvisningar och jag har haft en vän till mig som dubbelkollat allt. Datorn startade utan problem. Men ikväll när jag kom hem och skulle starta den så händer inget.

Förrutom att fläktarna går igång i 1 sek samt "kontrollamporna" på moderkortet blinkar till, sen dör allt och efter ca 5 sek sker samma sak. Om och om igen. Som strömpulser, om det är lättare att förklara det så.

Detta sker utan att jag trycker på startknappen. Det sker alltså så fort jag slår på spänningen till nätaggregatet.

Trycker jag på startknappen så händer absolut ingenting.

Har ni några tips på vad som kan vara fel? Tror ni det är moderkortet eller nätaggregatet?

Jag har köpt datorn i delar, som varit rekommenderade här på sweclockers. Följande delar sitter i datorn:

MB: gigabyte ga-p35-ds3
HDD : samsung spinpoint 500gb
CPU: quad 6600 2,4 ghz
RAM: ddr2 pc6400 corsair 4x1 gb
Burk: antec sonata III
GFX: gigabyte 8800gt 512 zalman

Kanske dumt att fråga i efterhand, men den uppsättningen är väl helt okej? Ialf vad jag har förstått av det jag läst här.

I värsta fall. Tror ni man kan få ut garanti? Det luktar inte bränt. Jag har dubbelkollat, trippelkollat så alla kablar sitter där dom skall. Allt ser bra ut.

Visa signatur

Pommes

Permalänk
Hedersmedlem

Det verkar som om du inte placerat rätt på anslutningarna till power switchen, eftersom den inte reagerar på knapptryckning, kör själv med det chassiet ock det funkar bra med det jag har iaf (AMD X2 osv..)

Visa signatur

Stalin var så gammal att de fick Len´in. ;)

Permalänk
Medlem

Jag är 100% säker på att jag kopplat power switchen rätt. Har t.o.m. vänt på den, även det enligt vad jag hört inte ska göra någon skillnad. Den reagerar inte på något.

Läste om en på nordichardware som haft exakt samma problem, fläktarna gick från och till med 5 sek mellanrum utan möjlighet att starta. Problemet i hans fall var att moderkortet på något sätt fick kontakt med burken.

Jag testade plocka ut kortet, lägga det på en antistatpåse och ta bort allt förrutom processorn och strömkabeln till moderkortet + strömkabeln till CPUn (? en 4-pins kontakt brevid cpun).

Samma fel.

Tror ni det kan vara nätaggregatet? Eftersom jag inte kan låna ett nätaggregat, så tänkte jag att man kanske kunde mäta spänningen på kontakten, mellan stiften. Då kan man väl se så att aggregatet fungerar?

Vill vara 100% säker på att det är moderkortet som strular. Om processorn varit kass, så hade man väl fått andra fel?

Visa signatur

Pommes

Permalänk

Har du PC-speakern inkopplad och i så fall, får du några felkodspip?

Visa signatur

Workstation: i5-6600K, 16GB DDR4, ASUS Z170 Pro Gaming, 250GB Samsung 850 Pro SSD, DELL Ultrasharp U2715 27" IPS
Laptop: MacBook Pro 13" Intel Core 2 Duo 2.4GHz, 8GB RAM, 1280x800, 250GB SSD, DELL Ultrasharp 2209WA 22" LCD
Filserver: HP Proliant DL120 G7, 16GB RAM, 4TB RAID 1

Permalänk
Hedersmedlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Gusse
Jag är 100% säker på att jag kopplat power switchen rätt. Har t.o.m. vänt på den, även det enligt vad jag hört inte ska göra någon skillnad. Den reagerar inte på något.

Jag testade plocka ut kortet, lägga det på en antistatpåse och ta bort allt förrutom processorn och strömkabeln till moderkortet + strömkabeln till CPUn (? en 4-pins kontakt brevid cpun).

Tror ni det kan vara nätaggregatet? Eftersom jag inte kan låna ett nätaggregat, så tänkte jag att man kanske kunde mäta spänningen på kontakten, mellan stiften. Då kan man väl se så att aggregatet fungerar?

Vill vara 100% säker på att det är moderkortet som strular. Om processorn varit kass, så hade man väl fått andra fel?

[B]Har du testat med den extra fyra polers både i och ur, visserligen skall den ju sitta i men man vet aldrig?

Visa signatur

Stalin var så gammal att de fick Len´in. ;)

Permalänk
Medlem

Jag har samma problem med mitt P35-DS3P, men mina rebootningar började efter att jag uppdaterade bios. Hoppas på att hitta andra med liknande problem som har fått sina moderkort RMA:ade så att jag också får skicka iväg mitt.

Visa signatur

i5 4670K - Asrock Z87 Pro4 - Kingston HyperX 1600 8 GB - MSI 670 - TT Mozart Tx - Noctua D14 - PNY 120 GB SSD
HTPC: Zotac ION Atom 330 - Samsung 1.5 TB

Permalänk
Medlem

Har provat mitt moderkort med annat nätaggregat utan resultat, enligt vad Inets support bad mig testa.

Så nu har jag skickat iväg moderkortet till dom. Får se vad dom säger om det.

Saken är ju den att datorn har startat innan. Jag har kört med den kanske 8 timmar. En vacker dag, eller regning och ful dag, så startade den helt plötsligt inte. Helt död, förrutom att fläktarna gick av och till.

Har sett att en del haft problem med gigabytes moderkort, ds3an då alltså. Ingen annan på sweclockers, förrutom tmy, som haft problem med kortet?

Tmy: Har inte uppdaterat mitt bios, som verkar vara en av anledningarna till att kortet börjar krångla i efterhand.

Visa signatur

Pommes

Permalänk
Medlem

Jag fick exakt! samma fel på min data idag :-(. Den har dock funkat i flera dagar innan. Förutom att jag hade lite problem att den hängde sig under driver install av moderkort, har gjort om det sen dess och då utan problem. Kört med win xp32, sen istallerade jag vista64 igår kväll och då började det krångla. (Efter vista install så började dom 6st "Phase" dioderna lysa vid minnen, 4st gröna 2st röda, innan har dom inte lyst alls :-S )

Först hängde den sig massa ggr. När jag skulle starta om efter driver install så hängde den sig under avstängnings fasen. Stod "shutting down" och sen stanna den av. Fick stänga av med knappen. Sen funka den igen...ett par omstarter...sen hängde den sig igen Väl inne i vista märkes inget.

Stängde iallafall av datan och gick och la mig...idag så startade den inte först...senare på dagen började den gå i intervall som ovan beskriver.

Har spec enligt signatur, + en IDE western digital 200G hårddisk och ett Antec 900 chassi

Trodde först att det var fel på startknappen på fronten men det blir ingen skillnad ifall jag tar loss den från moderkortet.

Fått lite support av en kompis via msn på en annan data men vi har inte kommit nån vart

----->> EDIT: Läst runt lite, hittade en tråd och testade en sak ja läste. Drar jag ur ATX ström kabeln till CPU så startar den!!!, den går att stänga av med knappen på fronten och står således still med strömkabel i nätagget och switchen på "1". Har bara kört den i typ 20sec. Har inte kopplat in nåt annat ännu. Sätter jag tillbaks CPU kabeln är det samma visa igen. Skickade mail till komplett innan idag så jag hoppas på svar snart.

--->Tror ni det räcker med ett 300w nätagget att testa och starta med, alltså bara Moderkort, CPU, 1 minne, HD, grafikkort ? <---

( Inte min dag idag. Hyresvärden skäller ut mig å svär och har sig för att vi haft tänt lampan i trapphuset ett par ggr när det varit ljust ute. Han va också i mitt garage och grejade utan att tala om som vanligt, jag bad dom stänga porten för att det kyler ut hela garaget, då fick jag mig också en #%¤#" ramsa.... )

Sen ballar datan ur också...ORKA

Ny lgh och dator sökes

Visa signatur

Antec 900, Gigabyte P35C DS3R, Intel C2Q Q6600, Gainward Geforce 8800GT 512Mb, G.Skill Ripjaws DDR3 2x4096Mb, Corsair VX 550w.

Permalänk
Medlem

Detta verkar vara vanligare än jag trodde. Och det verkar som om problemen uppstår av lite olika anledningar.

Gusse: har du hört något sedan du skickade in ditt mobo??

Visa signatur

i5 4670K - Asrock Z87 Pro4 - Kingston HyperX 1600 8 GB - MSI 670 - TT Mozart Tx - Noctua D14 - PNY 120 GB SSD
HTPC: Zotac ION Atom 330 - Samsung 1.5 TB

Permalänk
Medlem

Väntar på svar.....

EDIT: Mitt första mail till komplett hade inte kommit fram av nån anledning. Jag skickade ett nytt idag och då fick jag ett autosvar med en gång, det fick jag inte på mitt första mail. Ett svar dröjde inte heller många min :-). Dom skrev att det verkade som jag haft oturen att få ett defekt moderkort, och bad mig skicka in det.

EDIT igen: Frågade komplett ifall jag kunde lämna in hela burken istället för att chansa och skicka lösa delar.
SVAR: "Dessvärre har du köpt lösa komponenter utav oss, och då får du själv försöka konstatera vilken produkt som är defekt. Således kan du ej lämna in hela datorn till oss"

Hmm säger jag, det är ju dom ska lösa problemet, inte jag.

Att sälja prylar gick undan som bara den, 2 1/2 dag från beställning till lev i hämtbutik, men när det krånglar var det inte lika bråttom

EDIT nr 3 : Komplett har nu felsökt mitt Moderkort, CPU, Minnen och inte hittat nåt fel. Däremot så hittade dom "fel" på mitt grafikkort, vilket dom inte helt kunde svara på vad, kundtjänst TRODDE det va att fläkten gick på 100% hela tiden :-S, han TRODDE också ev att det var därför min data krånglade. Det roliga i det hela är att det finns x antal andra som har samma g-kort som också går på 100% och som flera säger är nerskalat och ska vara så. Dom her beställt ett nytt likadant kort till mig trots att jag ångrade mitt köp, jag skickade inte det 2dar för sent, som i sin tur berodde på att svar på mail från dom dröjde 4DAR!!

Det är mkt gissningar från deras sida, känns verkligen proffsigt...NOT

EDIT NR 4 : Nu verkar det som mitt problem löst sig, datorn startar med annat grafikkort, verkar som jag ska få byta till ett annat kort nu iallafall

Visa signatur

Antec 900, Gigabyte P35C DS3R, Intel C2Q Q6600, Gainward Geforce 8800GT 512Mb, G.Skill Ripjaws DDR3 2x4096Mb, Corsair VX 550w.