Inlägg

Inlägg som macmann1 har skrivit i forumet
Av macmann1
Skrivet av svalle:

Kampanjpris på 8990:- på ett par stället vilket också är ordinarie pris på Amazon och Netonnet.

Jo det var på det kampanjpriset jag hade hoppats dra av ytterligare 15%. Men det gick inte. Det är inte bråttom heller, så jag avvaktar lite och ser om den sänks något ytterligare. Kanske under BF om inte annat.

Av macmann1

Fick hem ett par lampknappar och en R36S från Ali idag. Eller ja, jag fick hem en kopia av R36S visade det sig.

Av macmann1

Äsch, det fanns en liten liten text att robotdammsugare var exkluderade från rabatten jag hade. Jag hade nästan bestämt mig för en L40S Pro Ultra

Nåja, det kommer fler deals.

Av macmann1

Känner att jag iaf blivit övertygad om att köpa något lite coolare nu iaf Har 15% rabatt på Power i helgen, så jag funderar på att passa på, eller så kan jag vänta till BF istället också. Men det är mycket modeller att försöka reda sig igenom, vilka som har vad och vilka funktioner man inte vill vara utan.

Om man ska gå på Dreame så har Power nedan modeller mellan 8-10k (och sedan 15% rabatt på det)

L10 Ultra
L40 Ultra AE
L40S Pro Ultra
L40S Ultra
X40 Ultra

Ser ut som att topnotering för Pa är 19k, men är det som med megapixlar och kontrast bara en hysteri?

Av macmann1

Jag har en S5 Max och har aldrig riktigt tyckt att den gör ett bra jobb. Dugligt, men tycker den är rätt bra på att bara vispa iväg skräpet och den kör väldigt långt ifrån kanter så skräp blir kvar där. Jag gillar ändå konceptet, är dagens robotar såpass mycket bättre att det är värt att köpa något nyare? Och måste man isåfall upp i tup X40 för att få något vettigt?

edit* idag verkar den ju ha tagit semester helt och hållet, eller blivit självmedveten och inte orkat åka till hörnet i köket

Av macmann1
Skrivet av Rågren:

Vid vardagskörning på vintern kommer den till sin rätt framför allt vid is eller packad snö i korsningar där man måste stanna och sedan köra iväg

Ja det är trevligt att ha i mycket vardagliga situationer också. Halkiga rondeller på vintern är det också ganska skönt att alla hjulen skjuter på. Och även om jag är av åsikten att om man inte kan ta en kurva utan fyrhjulsdrift så kör man för fort oavsett, så är det ändå en trevligare upplevelse med. Enligt mig.

Av macmann1
Skrivet av Dizzö:

Lite OT men när skulle du ha saknat fyrhjulsdriften?

Hela tiden på vintern

Såklart inte hela tiden, men du förstår kanske. Jag påstår alltså inte att jag behöver den speciellt ofta, men jag tycker det är mycket trevligare att köra i snö och jävulskap med det och således något jag vill ha och tycker det är värt att betala för. Till en gräns.

Av macmann1
Skrivet av MacAllan:

Nja alla tesla-laddare är inte snabbladdare, finns även små wallchargers som det står Tesla på, bl.a. har vi sådana på ett köpcenter i Malmö.

Ah, sant. Trodde inte det var så vanligt bortsett från hotell och annat. Men det är klart, sitter zaptec go vid ett köpcenter här så varför inte.

Av macmann1
Skrivet av Schwalan:

Ja du ser! Det känns ju lite rimligt ändå.

Det finns en hel drös tesla-laddare där och det finns alltid ledigt när jag är där och handlar i alla fall. Vet inte vilken effekt det är på sånna men dom brukar väll vara snabbladdare vad jag har förstått?

Yes, det är snabbladdare. Varierar men som minst 150kW (delad effekt på deras tidiga laddare, så 75kW om båset bredvid är upptaget också) Teslas abb kostar 125kr/månad och här är aktuell diff på vår närmsta station:

Lönar sig alltså med abb efter ca 100kWh laddade varje månad om min matte inte är galen.

Av macmann1
Skrivet av Schwalan:

Abonnemangskostnad visste jag inte ens att det var en grej, är det för att kunna använda laddstolparna över huvud taget?

Oftast inte för att använda öht, men för att få bättre pris. T.ex 5.50kr/kWh utan abb, 3.50kr/kWh med. Månadskostnad på typ 100-150. Lite olika.

Skrivet av Schwalan:

Jag handlar 1-2 gånger i veckan på maxi, det tar väll 15-20 minuter varje gång så jag tänker att det borde räcka. Jag kör inte vansinnigt långa sträckor eftersom jag jobbar mkt hemifrån, Mest lokalt hemma. men periodvis pendlar jag 7 mil om dagen.

Ja om det finns (lediga) snabbladdare där du handlar så är det ju kanon. I många fall är det dock vanliga 11 eller 22kW laddare vid köpcentrum och annat, och då får du inte mycket nytta av 20 min.

Av macmann1
Skrivet av Schwalan:

Nu har jag ju ingen soppa-pump hemma så att åka iväg är ju ingen större skillnad mot nu,

Nu beror det såklart på hur långt du kör, men det blir både oftare och längre tid varje gång än att tanka.

Skrivet av Schwalan:

men det känns som att en stor del av den ekonomiska vinsten försvinner då eller?

Ja, du lär landa nånstans kring 7kr/mil (+ abbonemangskostnad) hos t.ex Ionity. Så motsvarande en bil som drar nånstans kring 0,4-0,5l mil. Om du inte har någonstans i närheten där det kanske är lite billigare men långsammare?

Sen finns det såklart andra kostnader som kan vara till elbilens fördel, t.ex avsaknad malus-skatt om du siktar på ny-ny bil. Men även annat såsom värdeminskning som är väldigt svårt att sia om.

Det var en diskussion kring detta några sidor bak, personligen skulle jag inte köra elbil utan möjlighet att ladda hemma då jag tyckte det var osmidigt perioden vi gjorde det i väntan på laddare. Men det finns även dom som tycker det funkar kanon. Tror mycket handlar om hur ofta man faktiskt behöver iväg och ladda och hur mycket omväg det är och om man kan kombinera det med annat

Av macmann1
Skrivet av nickhe:

Förhandlar du närmare slutet av året så kan du få de ännu billigare. Jag lyckades förhandla till mig 3192kr + 143kr för vinterdäck och tonade rutor på 2500 mil per år för en 2024 XC40/EX40 Single motor Extended Range.

<Uppladdad bildlänk>
<Uppladdad bildlänk>

Sjukt bra pris du har fått till, snyggt. För det priset skulle jag överväga att skippa fyrhjulsdrift 😄

Ryms nästan tre sånna i den ID7 vi väntar på.. 😅

Av macmann1

Har rätt länge haft problem med sidor som laddar långsamt, buffring av video och annat som inte kunde härledas till kabel, router, switchar, dns-servrar, drivrutiner eller annat jag kunnat lista ut. Har I225-V på moderkortet som dyker upp lite här och där i diverse problemtrådar, och tester med ett USB-nätverkskort verkade lovande så ett nytt internt fick bli nästa test och det verkar ha fungerat

Av macmann1

Ang EX40 erbjudandet så såg jag någon på reddit som fått erbjudande om privatleasing av EX40 Single Motor Extended Range med 2000 mil samt försäkring för 5200kr/månad, det låter som ett väldigt bra pris med tanke på att Volvos från-pris är 5k för 1000 mil per år. Så det finns kanske lite fynd att göra.

Själv hade jag saknat fyrhjulsdriften, men utöver det så är det nog svårslaget om man tycker bilen är OK.

Av macmann1
Skrivet av Urven:

Kolla på carplus "pre owned" där finns ford mustang mach e för 4500kr/mån med 1500 mil. 18 månader dock.

Kolla också upp recensioner för detta och bilda en uppfattning, jag har själv ingen erfarenhet av carplus men jag har läst mycket negativt om kundhantering, tydlighet, skick på bilarna. Det är väl Hedin som står bakom tjänsten om jag inte minns fel.

Av macmann1

Gud vad man ser alla med kikarsikte bra, lyser som solar över kartan.

Spelet flyter på bra, fick runt 80-100 fps direkt med default autoinställningar, men jag klarar inte av headbob. Det var samma sak i det senaste BF-spelet jag testade, minns inte om det var 5 eller 2142. Jag har stängt av/sänkt alla inställningar som har med kameraskakningar att göra men det hjälper tyvärr inte. Nu var jag inte supertaggad på spelet ändå, men lite tråkigt.

Av macmann1
Skrivet av immutable:

Whippets kan konsten att njuta

Ulf:
<Uppladdad bildlänk>

Dio:
<Uppladdad bildlänk>

Whippet, greyhound, galgo osv *insert valfri vinthund* det är bara olika storlekar på potatis

Av macmann1
Skrivet av Pelegrino:

Helt ärligt har jag inte helt förstått hur det funkar. Hamnar man inte själv med värdeminskningen?

Du betalar en fast* summa varje månad baserad på bil, tillval, antal mil, vinterhjul osv. Sen lämnar du tillbaka och får eventuellt betala för övermil och "onormalt slitage". Det du betalar för i praktiken är ju värdeminskningen på bilen + vinst till handlare, men du har ett garanterat restvärde och betalar inget ytterligare utöver den avtalade månadsavgiften och eventuellt slitage. *Det som kan ändras kostnadsmässigt löpande är räntan, då den sällan är bunden (men det finns ibland), men så är det ju med ett billån också. Med skillnaden att du inte får göra ränteavdrag på räntan på privatleasing.

Enkelt förklarat, sen finns det såklart diverse parametrar att ta hänsyn till, men grundprincipen är du betalar avtalad månadsavgift och sen lämnar du tillbaka.

Exempel på den ID.7 GTX Tourer vi väntar på:

Kostar skjortan? Absolut. Mer än Teslan kostade oss i snitt per månad under 18 månader? Inte ens nära

Av macmann1

Du kanske ska testa privatleasing en sväng om ekonomin tillåter? Visst, man blir väl istället ängslig för att man ska lyckas skrapa upp hela bilen så att man står där i slutet av leasingperioden med onormalt slitage.

Av macmann1

Fyra år sedan jag postade senast i tråden, men inte ens en sida bort. Håller med, posta mer hundar!

Pingis och Rita finns kvar, nu 9 och 10 år gamla, och när jag kollar mitt tidigare inlägg blir det väldigt tydligt att dom har börjat "put the grey in greyhound" så att säga 🥰