Inlägg

Inlägg som Hurtigbullen har skrivit i forumet
Av Hurtigbullen
Skrivet av Svensktiger:

Myterna om att duktiga förare (intressant att så många identifierar sig med dessa) kan nå bättre resultat med ABS avslaget härstammar från tidiga relativt primitiva ABS system med låg frekvens (och i vissa fall t.o.m. mekaniska).

Rätt intressant är att tidiga ABS system i Citroën ansågs vara bättre än konkurrenternas. Detta härleddes till att bromsarna var kopplade i samma hydraulsystem som fjädringen och därmed opererade med ett mycket högre tryck, vilket innebar att frekvensen var betydligt högre.

Av Hurtigbullen
Skrivet av scienta:

@Paddanx: Det är ju onekligen en bra idé att kolla upp skillnader i trafikregler om man ska utanför Sveriges gränser. Kan tänka mig att generella regler som vi tar lite "för givet" kan te sig helt annorlunda i andra länder.

Det är givetvis så. Man bör ju också ha lite koll på vad överträdelser innebär, t.ex. att i vissa länder ska böterna betalas direkt innan man får åka vidare, etc.

Hur väjningsplikten funkar i det land man tänker sig köra i är också rätt bra att kolla upp. När jag skulle köra bil i England så försökte jag kolla upp om dom hade en "vänsterregel", men det gick inte att utröna då, så jag antog att dom hade det

Annat som kan vara bra att ha koll på är om dubbdäck är tillåtna. Jag åker ner och handlar i Tyskland ibland och då gäller ju normalt att man inte får ha dubbdäck där, men så länge man bara kör mellan färjeläget i Puttgarten och in till närmast byn, Burg, så är det numera tillåtet att ha dubbdäck.

Det finns en artikel med lite olika kända och okända regler:
http://www.mestmotor.se/automotorsport/artiklar/nyheter/20160...

En del av dom är ju så konstiga att man undrar om det är sant, t.ex:

  • I Denver, USA, får du inte köra en svart bil på söndagar.

  • I Glendale, USA, är det förbjudet att hoppa mellan bilar i högre farter än 103 km/h.

  • I Alabama, är det förbjudet att köra bil barfota eller med ögonbindel.

Som om det skulle vara säkert att hoppa mellan bilar i lägre farter än 103km/h, eller varför man specifikt måste lagstifta om förbud mot ögonbindel vid framförande av fordon...

Av Hurtigbullen
Skrivet av scienta:

Valde du att aktivt utesluta delar av den artikeln?

"Som alltid finns det ömsesidiga skyldigheter i trafiken, så självklart ska den som uppmärksammar att en annan förare vill byta till det körfält man kör i anpassa hastigheten så att inkörningen underlättas. Ingen har väjnings-plikt utan det är samma regler som vid ett vanligt körfältsbyte."

Jag valde aktivt att citera det stycket där jag ansåg att huvudansvaret framgick.

Jag tycker mig läsa mellan raderna i din fråga att du nog vill mena på att jag gjorde något fel eller försökte undanhålla något. Det anser jag inte att jag gjorde, jag skriver ju bl.a "Ett svar som f.ö. är läsvärt då det även förklarar var den ömsesidiga hänsynen kommer in.", just för att uppmuntra folk att gå att läsa hela artikeln själva. Är du av en annan åsikt?

Likaså så antar jag att ditt val av att utesluta delar av artikeln också gjordes aktivt för att påpeka ett stycke du anser är relevant. Men låt oss titta på dom två styckena och några till så kan vi ser vi dom i ett mer komplett sammanhang:

"Huvudansvaret för att påfarten görs utan fara eller onödigt hinder för motorvägstrafiken ligger på föraren som vill köra in på motorvägen. Det är denne som ska anpassa sin hastighet till trafiken på motorvägen och det är denne som väljer rätt tillfälle att byta körfält från accelerationsfältet till motorvägens högra körfält.

Som alltid finns det ömsesidiga skyldigheter i trafiken, så självklart ska den som uppmärksammar att en annan förare vill byta till det körfält man kör i anpassa hastigheten så att inkörningen underlättas. Ingen har väjnings-plikt utan det är samma regler som vid ett vanligt körfältsbyte.

Problem med att ansluta till motorvägstrafiken från ett accelerationsfält beror ofta på att man inte har anpassat hastigheten till samma nivå som trafiken ute på motorvägen. Om två filer rör sig i samma hastighet krävs inga jätteluckor mellan bilarna för att man tryggt ska kunna byta körfält. När man kör på motorvägen och närmar sig en påfart bör man observera den anslutande trafiken och vara beredd att underlätta infarten, ibland kan det vara lämpligt att byta körfält.

Det är dock viktigt att förare i accelerationsfältet inte vänder på reglerna och förväntar sig att motorvägstrafiken ska ”lämna företräde” för honom eller henne. Att skickliga förare på motorvägen anpassar hastigheten för att underlätta eller kanske till och med byter körfält ska ses som en bonus, inte något man ska ta för givet."
- Svar från Bo Göingberg, Transportstyrelsen, i denna artikel.

Som jag ser det så är det som väger tyngst detta "Huvudansvaret för att påfarten görs utan fara eller onödigt hinder för motorvägstrafiken ligger på föraren som vill köra in på motorvägen.". Sen har man ömsesidiga skyldigheter, men artikeln avslutas ju med ett stycke som återigen betonar att huvuddelen av ansvaret vilar på den förare som vill köra in på motorvägen.

Kommer du fram till någon annan slutsats?

Av Hurtigbullen
Skrivet av Paddanx:

Du är mycket snabb i din citering, men du läser inte vad jag säger.
Om du som förare anser att du behöver köra i den farten för att köra säkert, är detta en giltig anledning. Det krävs verkligen att polisen förkastar din anledning, eller att du inte har någon, vilket du verkar anta (hur kan du läsa folks anledning?). Om du ligger bakom en som kör långsamt, kan du inte läsa deras tanke, eller deras anledning. Så du kan inget annat göra än att lägga dig med rätt avstånd bakom, tills du har ett säkert sätt att köra om.

Jo jag läste det du sa och är fullt medveten om vad du säger, bl.a. skrev du "Mao, de får, ska och kommer fortsätta köra den hastighet de anser säkert." och det är en variant på det som du upprepar här. En enskild förare väljer givetvis vad den anser vara en lämplig hastighet, men i slutändan är det inte den enskilda föraren som avgör om hastigheten var lämplig. M.a.o, bara för att man anser att det är en lämplig hastighet så innebär det inte att det per automatik är en giltig anledning att hålla den hastigheten.

Skrivet av Paddanx:

Men du hävdar ändå att andra inte får anpassa sig nedan i din text... hur ska du ha det?

Jag har inte hävdat att man inte får anpassa sig. Jag hävdar att det finns gränser där en anpassning leder till en orimlig och omotiverat låg hastighet.

Skrivet av Paddanx:

Så jo... enda jag ser ovan och under är ursäkter för att styrka "du har rätt", när jag säger till dig... det spelar nada roll. Du har inte någon rättighet att ta lagen i egna händer, och du har ingen rättighet att beskylla din stress på någon annan i trafiken. Begriper du grundläggande regler? Eller behöver du kanske ta om kortet så du läser på detta?

Nej du, nu får du ta och skärpa till dig med påhoppen och lägga ner halmdockorna. Gå tillbaka och läs mina inlägg. Inte någonstans har jag hävdat att man får ta lagen i egna händer, att man får köra om som ett svin, eller att man inte får anpassa hastigheten. Det är rena påhitt från din sida.

Det jag däremot har argumenterat för att att de som kör för sakta också har ett ansvar för en osäkrare trafikmiljö.

Skrivet av Paddanx:

Och samma svar som ovan gäller här också.
Enda jag läser här är dåliga ursäkter för du uppenbarligen inte kan framföra ett fordon på ett säkert sätt. Det är mer till att köra säkert, än att kunna hålla farten, eller hitta anledningar till varför olyckan hände.

Ock du fortsätter med påhopp och halmdockor. Återigen jag har argumenterat för att de som kör för sakta också har ett ansvar för en osäkrare trafikmiljö. Det är du som fått för dig att det är samma sak som att argumentera för andra dumma trafikbeteenden.

Skrivet av Paddanx:

Åter igen, anpassa sig. Om vägen blir bättre, ska de inte (om de ska följa de lagar du länkat ovan) hålla lägre hastighet. Så... hur ska du ha det? Följa lagen, eller din "åsikt"?

Vägen blir tvåfilig, vilket inte per automatik betyder bättre.

Skrivet av Paddanx:

Med det sagt, här håller jag med dig. De bör kunna visa lite respekt då och släppa förbi andra. Men om någon legat i röven på mig, och tvingat mig att sakta ner, så tänker jag inte visa den personen någon respekt heller. Respekt/hänsyn förtjänar man... man kan inte kräva det.

Vad det gäller förtjänande av respekt är vi eniga. Fast hur var det med laglydigheten nu och att man inte får ta lagen i egna händer, eller för den delen det där med tankeläsande som du nyss använde i din argumentation.

Du menar att om du upplever att en annan förare har varit respektlös så ger du igen genom att göra det svårare för denne att komma om när vägen blir tvåfilig, eller?

Skrivet av Paddanx:

Självklart. Ingenstans i något inlägg ovan har jag påstått något annat.
I samtliga situationer har jag varit tydligt med att det ska finnas en giltig anledning.

Ock där är en av våra meningsskillnader. Du anser att om en förare anser att den lägre hastigheten är påkallad så är det en giltig anledning, vilket jag inte håller med om. Vore det så så skulle ingen bli fälld för att köra för sakta.

En annan meningsskiljaktighet vi har är att du anser att folk som stressar andra förare inte har något ansvar för en sämre trafikmiljö och inte kan lastas för några olyckor.

Skrivet av Paddanx:

Och jämför du hur många som kuggas i uppkörningen för att köra för fort eller för snabbt i en kurva, vs hur många som kuggats för att köra sakta och säkert, så ser du att detta argument är tunnare än Greklands ekonomi.

En riktigt dåligt argument. Bara för att många fler gör någon annan dumhet så innebär det inte per automatik att ett annat beteende inte skulle vara en dumhet. Sen måste du ju själv inse att argumentet om "köra sakta och säkert" faller hårt; om man blir kuggad för att ha kört för sakta så ansåg uppenbarligen inte kontrollanten att det beteendet var trafiksäkert.

Skrivet av Paddanx:

En viktig sak jag vill poängtera innan du rage svarar för du vill visa länkar till fler lagar eller ursäkter...

Jag har inte "rage svarat" dig en enda gång. Faktum är att det var du som skrikandes kastade dig in i diskussionen. Däremot börjar jag bli lite less på dina påhopp och insinuationer nu.

Av Hurtigbullen
Skrivet av Jompa79:

Om du nu ska vara paragrafryttare så ska jag berätta för dig att för att det skall räknas som ett brott så måste det finnas uppsåt. Att importera varor är inget brott men att medvetet smuggla varor är ett brott. Eftersom jag antar att myndigheterna sköter sitt jobb så ska mina varor bli genomgångna av tullen/posten och staten kan ta ut vilka avgifter de vill. Om de struntar i detta är inget jag kan kontrollera eller bry mig om.

Ett par saker som kan vara värda att tänka på:

  • Postnord är ingen myndighet. Det är ett företag som inte skött sitt uppdrag.

  • Den lägsta graden av uppsåt är likgiltighetsuppsåt, så om dom kan visa att du sagt "Om de struntar i detta är inget jag kan kontrollera eller bry mig om", så är dom nog en bit på väg påvisa uppsåt.

Skrivet av Jompa79:

Finns ingen som helst chans att brott kan styrkas.

Är benägen att hålla med, även om jag nog personligen skulle uttryckt mig aningen mer försiktigt.

Av Hurtigbullen
Skrivet av Exxovion:

Vid motorvägspåfarterna är det "ömsesidig hänsyn" som gäller. Kör man t.ex. med vanligt släp eller husvagn så är det max 80 km/h som gäller när man ska ut på motorvägen.

Ömsesidig hänsyn brukar förespråkas och är väl rimligt i mina ögon, men...

"Huvudansvaret för att påfarten görs utan fara eller onödigt hinder för motorvägstrafiken ligger på föraren som vill köra in på motorvägen. Det är denne som ska anpassa sin hastighet till trafiken på motorvägen och det är denne som väljer rätt tillfälle att byta körfält från accelerationsfältet till motorvägens högra körfält." - Enligt svar från Bo Göingberg, Transportstyrelsen, i denna artikel.

Ett svar som f.ö. är läsvärt då det även förklarar var den ömsesidiga hänsynen kommer in. Det är även intressant att läsa frågan, då personen som ställer den uppenbarligen varit övertygad om att bilarna på motorvägen har väjningsplikt mot de som kommer från påfarten...

Eller som Trafikförordningen 3:e kap 23 § lyder: "En förare som färdas i ett accelerationsfält skall anpassa hastigheten till trafiken i det körfält som han eller hon avser att köra in i. Föraren skall lämna accelerationsfältet så snart det kan ske utan fara eller onödigt hinder."

Ett ekipage med släp eller husvagn, eller för den delen en lastbil, kan ju inte förväntas komma upp i motorvägshastigheten och i den mån de utgör ett hinder så är det inte onödigt. Däremot, om en förare, modell bromskloss, i sin normala personbil gör samma sak så kan det anses vara ett onödigt hinder (ja, om det nu inte finns någon rimlig orsak till varför det inte går att anpassa hastigheten).

Att det kan förekomma fordon som inte kan anpassa hastigheten till motorvägshastigheten är inte detsamma som att alla inte behöver göra det. Fast det är kanske bättre att uttrycka det som att man ska anpassa hastigheten efter bästa förmåga.

Skrivet av Exxovion:

En förare får inte utan giltigt skäl köra med överdrivet låg hastighet,plötsligt bromsa eller på något annat sätt hindra andra förares körning

Jo, jag är givetvis medveten om den text jag själv citerade i mitt inlägg, inklusive det du fetstilat

Av Hurtigbullen
Skrivet av Kommenterande:

"Det fastnade i tullen" kan också betyda att försändelsen beslagtas av Tullverket. Ska förstås bara ske om man skickar något olagligt som knark, vapen eller piratkopior eller något med importrestriktioner som t.ex. vissa livsmedel.

Ja, jo det såklart, men i min bekantskapskrets förekommer mig veterligen inte så mycket import av sånt, så jag har nog inte funderat så mycket i om banorna

Skrivet av Kommenterande:

Men låter man det skickas gratis från Kina tillkommer 25% moms och 75 kr i avgift, d.v.s. c:a 9:70 dollar eller 77 kr. Sålunda billigare att skicka från Kina än att skicka det från Tyskland.

Japp det slog mig också, men det jag kommenterade var ju ett svar som lät påskina att man kunde beställa från Tyskland med fri frakt för $1,20.

Av Hurtigbullen
Skrivet av Noob I am:

Själv ser jag väldigt många brister i utbildningen. Körskollärarna jag mött förstår vad en viss sak är men inte varför saker sker. T.ex deformationszoner. De förstår att de skyddar oss då vi utsätts för mindre kraft. Men de vet inte varför vi utsätts för mindre kraft. Vilket inte ens stämmer då vi utsätts för samma kraft med eller utan deformationszoner, däremot utsätts vi för mindre retardation då kraften fördelas under längre tid.

Jag tror att du blandar ihop kraft och energi. En välkänd formel är F = m * a, där F är kraften, m är massan och a är accelerationen. Om man minskar accelerationen så minskar man också kraften (massan torde ju vara konstant).

Den kinetiska energin är däremot konstant för en given hastighet oavsett deformationszoner. Deformationszonerna gör två saker, dels absorberar dom den kinetiska energin istället för att överföra den till direkt till förare och passagerare och dels är deformationszonerna ofta konstruerade för att styra undan komponenter så att vi inte ska få dom i knät, t.ex. ser till så att motorn åker in under bilen istället för in i knät på de som sitter i framsätet.

När deformationszonen absorberar energin fungerar det precis som när man bromsar från t.ex. 100 km/h; nitar man från hundra hänger man ju i bältet och kan göra passagerare illa om dom inte är beredda, men bromsar man lite nätt och fint över en längre tid så upplever ingen något obehag. I båda fallen har man dock hanterat samma mängd kinetiska energi (och omvandlat den till värme), men med den stora skillnaden att man i det senare fallet gjort det under längre tid och därmed utsatt förare och passagerare för lägre krafter.

https://en.wikipedia.org/wiki/Crumple_zone
http://www.crashtest.org/crumple-zone/

Av Hurtigbullen
Skrivet av Hulle:

Sök på Aliexpress och välj sedan valfritt land under "Ship from". Finns t.ex. för 1,20 USD från Tyskland med gratis frakt.

När du sen kommer in på produktsidan, prova att klicka på "Germany" knappen bland "Ships from:" knapparna. Simsalabim och se hur den fria frakten försvinner och ersätts av en fraktkostnad på $10.53. Totalkostnaden blir mao $11,73, eller ca 90 kr.

Av Hurtigbullen
Skrivet av Whaleboobs:

Nu låter du precis som nissarna på Tullverket. Det är givetvis det det handlar om.

En del säger att "det fastnade i tullen", när dom i själva verket bara åkte på att betala speditörens importavgift och tull.
För mig betyder det att det tog stopp i tullen och sen hörde tullen av sig och ville ha dokumentation.

Av Hurtigbullen
Skrivet av anon131444:

Stay tuned. Dialogen med Trygg E-handels medlems/avtalsansvarige kommer snart publiceras i sin helhet.
Enligt denne så ska det levereras någon form av reprimand för deras misslyckade åtaganden för att bibehålla cert. Vad det innebär vet jag inte!

Vi väntar med spänning

Av Hurtigbullen
Skrivet av Petterk:

Även om avsändaren kan skriva varukoderna direkt på exportdeklarationen eller i handelsfakturan så görs ofta inte det, så då måste tullombudet översätta beskrivningen av varan till varukoderna. När det rör sig om olika varor i samma paket så är det såklart bara den varan den specifika tullsatsen gäller för som ska betala sin egna tull, och varor med andra tullsatser sin egna vilket gör att du måste bryta ner det mycket mer än om det rör sig om en eller två datorkomponenter i ett paket under 1500 kr som bara ska beläggas med 25 % moms där du kan gå på hela försändelsens värde. Olika typer av skor kan t.ex. ha olika tulltaxor, så helt lätt är det inte om tull ska bli rätt.

En gång i tiden försökte jag klura ut vad tullen skulle bli innan jag beställde, men dom där varukoderna är jäklar i mig inte lätta att hitta runt bland. Det är bara att inse att det är en del pyssel med att korrekt utföra en importdeklaration.

Av Hurtigbullen
Skrivet av Wollepwn:

Sista paketet jag fick från Ali förra veckan fastnade i tullen och där var det märkt med "gift" samt så var det märkt med rätt värde på paketet. Inte tänkt på det förr om det alltid vart märkt med "gift" men senaste leveransen var sådan i alla fall.

När du skriver "fastnade i tullen", menar du att dom begärde in någon form av dokumentation från dig?

Av Hurtigbullen
Skrivet av moonblase:

Ligger runt hastighetsbegränsningen enligt GPS, men kör jag om och nån kommer ikapp mig så stressar jag fan inte ihjäl mig för att köra in i högerfilen, jag tar sträckan jag anser jag behöver för att få en hyffsat bra lucka mellan mig och omkörda bilen.

Om jag ser att bakomvarande verkar anpassa sin hastighet och ämnar lämna en lucka med gott avstånd så kan det tänkas att jag trycker på lite extra för att det ska gå smidigt, dvs verkar föraren av bakomvarande fordon visa hänsyn och en vilja att det ska gå smidigt så vill ju inte jag vara sämre heller.

Nu vet jag ju inte vad som lärs ut numera, men när jag tog körkort så sas det att det var lagom att gå in i högerfilen igen när man kunde se hela fordonet (som man precis kort om) i backspegeln. Jag hatar när folk ska kasta sig in två cm framför en, så jag försöker undvika att vara en sån förare själv.

Av Hurtigbullen
Skrivet av Kommenterande:

I sådana fall ska man kontakta Tullverket och meddela att man fått en oförtullad vara, så ska man få ett inbetalningskort utskrivet.

Av nån anledning började jag garva när jag läste ditt inlägg, vet faktiskt inte varför, men det var rätt skönt att få dra på smilbanden en stund

Givetvis har du rätt i sak, men beroende på hur rymligt samvete man har så kan man ju tänkas glömma bort det. Jag tror att en relativt stor del av befolkningen har ett tämligen rymligt samvete vad det gäller just detta.

Själv skulle jag dock inte aktivt be en säljare ange gåva eller skriva ner varuvärdet och får jag en direkt fråga så vill jag att säljaren anger korrekt värde och låter bli att kryssa i gåvorutan. Men, om jag får ett paket där det råkar vara ikryssat att det är en gåva så känns det lite som i scenen ur Robin Hood som dom visar på julafton; "Prisa gud, här kommer skatteåterbäringen"

Av Hurtigbullen
Skrivet av Broken-arrow:

Att köra med sommardäck på vintern är egentligen inte problemet, utan boven är 4 hjuldriften (man känner inte lika bra hur dåligt grep man har, från man kommer till en kurva eller bromsar). Helt enkelt dessa herrar underskattar hur halt det är tills det är försent.

Just sommardäck på vinterväglag är en synnerligen dum idé. Många sommardäck blir såphala vid minsta lilla snö. Att ge sig ut att köra under dom förutsättningarna tycker jag är tämligen dumdristigt.

Skrivet av Paddanx:

Det första jag gjorde första vintern jag hade fått mitt kort var att ta en stor parkering och öva. Öva på att tappa kontrollen, öva på att sladda och lära mig hur det känns. Jag brukar öva varje vinter jag får chansen (inte så mycket snö här nere längre), så man håller instinkten och vanan inne. Är faktiskt ganska kul att glatta runt och både lära nya knep och leka lite också. Man får snabbt en känsla hur bra bilden är på att hantera det.

Har ni chansen, även med "50 års erfarenhet" så öva. Se bara till att det kan ske på säkert sätt, utan någon trafik/hinder. För varje bil hanterar detta olika, och man behöver känna det. Speciellt känna hur det känns utan hjälpmedel, om du kan stänga av dem (typ antisladd brukar man kunna stänga av).

Det där tycker jag är ett bra och riktigt beteende som jag själv praktiserat ända sen jag tog körkortet. Parkeringsplatser kan vara bra, men se upp för dolda hinder!

Om man är ute och kör ensam på någon lagom väg så kan man t.ex. prova att köra med ena hjulparet i mittsträngen. Det viktiga är att se till att det finns gott om plats att parera samt att man är ensam på vägen och kan upptäcka annan trafik i god tid. Se provar man sig fram försiktigt och börjar långsamt.

Tyvärr så blir det inte så mycket övande sen jag flyttade till Skåne.

Av Hurtigbullen
Skrivet av Exxovion:

Som sagt så är det inte den låga hastigheten i sig som är orsaken till olyckor, utan bristande uppmärksamhet.

Där har vi olika åsikt. T.ex. just vid påfart till motorväg finns det inget alternativ än att anpassa farten till trafikrytmen. Att försöka stanna på påfarten för att väja är rent ut sagt förenat med livsfara.

Skrivet av Exxovion:

Men givetvis så ska man inte hålla en omotiverat låg hastighet. Man ska anpassa hastigheten efter väglaget och trafiken.
Kör man med släpkärra på motorvägen så får man inte köra fortare än 80 km/h, men det är inte alltid lämpligt att köra så pass fort.

Precis så är det, vi är helt ense där. Fast med släpkärra så är det i min meningen inte ett giltigt skäl att köra sakta för att man inte surrat lasten ordentligt (jag påstår inte att du sagt det, jag har bara sett lite för många dåligt lastade släp på vägarna).

Skrivet av Paddanx:

SKITSNACK!
De som kör sakta, orsakar inte ett skit. De får enligt lag lov att köra långsamt, om detta behövs för att anses köra säkert. Mao, de får, ska och kommer fortsätta köra den hastighet de anser säkert.

Trafikförordningen, 2:a kap, 1 §: "En trafikant skall uppträda så att han eller hon inte i onödan hindrar eller stör annan trafik".
Trafikförordningen, 3:e kap, 16 §: "En förare får inte utan giltigt skäl köra med överdrivet låg hastighet, plötsligt bromsa eller på något annat sätt hindra andra förares körning."

Detta motiverar ibland Polisen att ingripa och bötfälla personer som kör för sakta, så folk får inte alls lov att köra hur långsamt som helst, t.ex.:
http://teknikensvarld.se/polisen-gav-bilist-boter-for-att-han...
https://www.expressen.se/motor/trafik/10-onodiga-boter--sa-un...

Givetvis ska man köra i en lägre hastighet när det är påkallat, se 3:e kap, §§ 14 och 15 i Trafikförordningen. Gissningsvis finns där ett rätt stort spelrum innan man anses köra så sakta att man riskerar böter. Sen ska väl sägas att såvitt jag vet så finns det inget som talar för att olycksrisken skulle öka om man kör lite under hastighetsbegränsningen på t.ex. en landsväg.

Skrivet av Paddanx:

Det ligger i allas ansvar att anpassa farten efter rådande omständigheter.

Precis, jag har inte hävdat annat heller.

Skrivet av Paddanx:

Att en kör 40-80 på 90 vägen, är en rådande omständighet du bakom SKA anpassa dig mot. Mao, du ska inte hålla högre fart än att du kan hinna stanna för hinder på vägen.

Om någon kör 40 km/h med en personbil på en motorväg/motorled så är det i min mening inte en rådande omständighet, utan snarare ett oförutsett hinder, men visst man ska kunna stanna för sådana också.

Skrivet av Paddanx:

Så sluta ffs skyll ifrån er stress, dålig körning och vansinnighet på andra. Det är ni som gör fel, och endast ni som kör om på detta vansinnes sätt. Har ni bråttom... kör iväg tidigare, eller planera bättre.

Jag tycker nog inte att jag skyller ifrån mig på något alls. Däremot menar jag på att förare som beter sig så att andra förare stressas också har ett ansvar för en osäkrare trafikmiljö. Jag anser att man inte kan ignorera vår mänskliga natur; stressade människor begår helt enkelt lättare misstag.

Exempel: Om någon skulle ligga en halvmeter bakom dig och stressa dig som fan så att du missar nåt, t.ex. att du sent uppfattar något vilt som skuttar upp och kolliderar med det. Föraren bakom dig hann dock se viltet, nitade och fick inte en skråma på sin bil. Tycker du inte att det i detta exempel vilar ett visst ansvar på föraren av bakomvarande fordon?

Jag ser ingen principiell skillnad på exemplet ovan mot att framförvarande uppvisar ett beteende som stressar upp andra förare. T.ex. på en fin torr 2+1 väg där hastighetsgränsen är 100 km/h så kör en förare sakta i 90 km/h så länge som det är enfiligt, men så fort det blir tvåfiligt så gasar föraren på till 110. Detta är ett beteende som inte är alltför ovanligt och som stressar och hindrar andra förare. Visserligen får ju varje förare ta ansvar för sina dumheter, men en del av ansvaret för omständigheterna som ledde fram till dumheten vilar även hos den som körde sakta och hindrande.

Om en förare som av någon anledning anser att 90 km/h är lagom på vägen i fråga, så kan denne ju vara snäll och visa hänsyn genom att hålla samma tempo på de tvåfiliga delarna och låta andra köra om där. På så sätt minskar det stressen och även risken för olyckor.

Skrivet av Paddanx:

Med detta sagt, självklart är det bättre om de kan ligga i rådande hastighet på vägen. Men ingen lag, regel eller liknande tvingar dem.

Jag håller med om att det är bättre om folk håller "rådande hastighet" (jag gillar inte uttrycket riktigt, men jag tror vi menar samma sak). Däremot tycker jag nog att trafikförordningen är rätt tydlig. Ska man köra saktare, så ska det vara rimligt motiverat att göra så. T.ex. kan man under uppkörning kuggas just för att man kör för sakta.

Skrivet av philipborg:

Detta är i min åsikt väldigt skevt tänkt. Hela trafiken ska inte behöva anpassas efter stressade människor som aldrig ens bör ha varit på vägen. Kan man inte hantera att köra bakom ett fordon i 80km/h på en 100km/h väg utan att bli stressad och riskera olyckor är man fan i med inte lämplig i trafiken. Är det lastbilens fel också när det inte ens får köra över 80/90 km/h? Långsammare fordon kan vara en utlösande faktor för lätt stressade människor, men att hävda att de har ansvar för andra människors handlingar är helt jäkla skevt.

Vi har helt enkelt olika åsikt där. Jag menar att man inte kan ignorera vår mänskliga natur, utan att trafiken måste anpassas till oss människor. Blir man stressad begår man lättare misstag. Varför ska man försvara beteenden som stressar andra förare? Ock då menar jag inte stress som att någon är 20 minuter sen till dagis utan t.ex. sånt som jag tog upp i svaret till @Paddanx ovan.

Som jag ser det, om man genom sitt beteende skapar en otryggare trafiksituation, ja då har man också ett ansvar.

Av Hurtigbullen
Skrivet av Kommenterande:

Büsingen am Hochrein är en tysk enklav i Schweiz. Av praktiska skäl tillämpar man vissa schweiziska regler, bland annat vad gäller tull och moms, istället för de vanliga tyska reglerna. Freilassing ligger istället vid gränsen mellan Tyskland och Österrike. Två helt olika orter.

@Petterk klarade ut detta tidigare i tråden. Handlaren angav att varan fanns i Freilassing, vilket var det jag kollade på. Det jag missade var att handlaren sen längst ner i annonsen skrev att varan skickades från Büsingen (och därmed var att betrakta som skickad från 3:e land).

Dock rätt intressant. Hade faktiskt aldrig hört talas om Büsingen innan, så man lär sig nåt nytt lite då och då

Av Hurtigbullen
Skrivet av SpoZen:

Vilka sidor kan man beställa från där de skickar från EU land?
Behöver ha lite HDMI kablar och har inte lust att betala 199kr st...

De enda "Kina-handlare" jag känner till som har "EU Wharehouse" är Bangood och Hobbyking, ingen av dom har dock HDMI kablar.

Fyndiq har dock HDMI kablar för 40-50 kr/st inklusive moms och som då skickas ifrån EU land: https://fyndiq.se/elektronik/kablar/videokablar/hdmi-kablar/?...

Edit: Jula har också HDMI kablar från ca 50:-

Av Hurtigbullen
Skrivet av Kommenterande:

Billiga försändelser har Posten släppt igenom utan att ta ut moms så långt tillbaka jag kan minnas, även långt tidigare än 2010.

Då har vi olika erfarenheter. Att jag skrev just 2010 är för det var då någon av mina senaste lågprisprylar stoppades av Posten i Malmö för kontroll. Angivet varuvärde var korrekt angivet till $12 och prylen skickades inte som gåva. Tidigare än 2010 kunde man ha ganska ofta ha tur, men långt ifrån alltid.