Inlägg

Inlägg som Beijing har skrivit i forumet
Av Beijing

@Karate Taco: Japp använder medföljande DP och USB kabel.

Märkte nu att ljudet slutar om jag drar ut USB kabeln ur monitorn.

Av Beijing

@Paw: Tack det funkade

Av Beijing

Har inte heller Serial Keys i listan, och mitt GOG ser anorlunda ut mot era bilder. Kör GOG Galaxy 1.2.64 BETA.

Av Beijing

Körde ett program nu som heter USBLogView. Så detta är vad som händer när skärmen är i sleep mode.

https://i.imgur.com/I1x7yiL.jpg

Av Beijing

Har stött på ett problem som jag skulle behöva hjälp med.

När skärmen går in i sleep mode så börjar det plinga Windows connect/disconnect ljud konstant. Har försökt lista ut vad det beror på men inte hittat något sätt att få bort det.

Testade först Disable LEN Y27q-20 under Sound - Playback utan resultat.
Testade sen att gå in i Device Manager - Human Interface Devices - USB Input Device och under fliken Power Management bockade jag av "Allow the computer to turn off this device to save power". Har 7st USB Input Device så gjorde det på alla men utan resultat där också.
Testade också att gå in i Display Settings - Power & sleep - Additional power settings - Change plan settings - Change advanced power settings - USB settings - USB selective suspend setting och där ändra till Disabled.

Har en usb lampa inkopplad bak i skärmen och om jag stänger av skärmen så fungerar inte usb. Så tänkte att jag skulle kunna ha skärmen i vilo läge och ändå kunna använda lampan.

Får ni också det här ljudet när ni sätter skärmen i sleep mode?

Edit - Har även testat koppla ur min lampa

Av Beijing
Skrivet av Monaco33:

Ja visst var det störigt? Främst det orange/bruna glowet. Har du fått tag i en ny skärm? Hur är den isåfall?

Sitter med en ny skärm nu och den har svagt orange/brunt glow i båda nedre hörnen, kraftigt orange/brunt glow i övre högra hörnet och kraftigt blå/gråt glow i övre vänstra hörnet. Dom övre hörnen gör inte så mycket för det syns knapt när jag sitter normalt och dom nedre hörnen stör jag mig inte så mycket på.

Dom här problemen med svart skärm med g-sync på oroar mig en hel del, specielt eftersom man inte kan testa det själv. Inte så kul om man uppgraderar datorn och får massa problem med g-sync.
Möjligt att jag lämnar tillbaka skärmen och skaffar något annat, var trots allt LG 27GL850 man ville ha från början. Benq EX2780Q ser också ganska intressant ut.

Av Beijing

Oftast ris men ibland potatismos.

Av Beijing
Skrivet av Monaco33:

Jag ställde ner ljusstyrkan till 10 igår och provade spela lite destiny 2 som är ett rätt mörkt spel. Men jag ser fortfarande det orange/bruna glowet på högersida rätt tydligt. Hade det endast varit grått eller vitt glow på skärmen så hade jag inte brytt mig för det är inte lika störigt men det röd/bruna förstör nästan upplevelsen.
Dock när jag inte spelar utan bara surfar omkring så märks de inte av alls men jag har ju köpt skärmen för att spela på så därför känns de rent spontant som det blir en retur faktiskt. Om sånt här orange/brunt glow är vanligt på IPS så kanske denna paneltyp inte är för mig ändå även fast jag nästintill blivit frälst av färgerna den levererar.

Har ni endast grått eller vitt glow eller dras ni också med det orange/bruna?

Jag hade också det där orange/bruna glowet i båda högra hörnen och starkt vit/gråt sken ifrån nedre vänstra hörnet. Testade att lira lite skräck spel i mörkret men glowet förstör allt även om jag drar ner ljusstyrkan på skärmen till 0.
Skickat in den för ett byte så får man hoppas på lite tur i lotteriet.

Av Beijing
Skrivet av Monaco33:

@Reiker: Har exakt så på min nu tredje(!) skärm. Har grått glow på nedre vänster hörn och röd/brunaktigt på höger, har även en del bleed på höger sida ovanför knapparna. Syns dock endast vid mörka miljöer i spel och film men det är lite störigt så jag har inte bestämt mig om jag ska behålla skärmen eller inte.
Om någon är intresserad så ser det ut såhär på min skärm:
https://imgur.com/a/smYsBH7

På första bilden har jag försökt återskapa exakt som jag ser det med ögonen. Lite svårt med mobilkameran men det ser nästan exakt ut så med kamerainställningar Iso 800, 1/20s och brightness 50 på skärmen i nedsläckt rum.

Den andra bilden är såklart överexponerad med autoläget på mobilkameran, mest för skojs skull så man tydligt kan se vart den läcker ljus.

Är i valet och kvalet om jag ska returnera skärmen eller bara leva med det, vad skulle ni gjort?

Ser det inte värre ut än så där ska du vara glad. Min visar bra mycket mer än så på ljusstyrka 0 och Inet låter mig inte ens byta den.

Av Beijing

Lite oroande problemet ni beskriver och så har man ingen möjlighet att testa hur det är för att man sitter på ett GTX980. Kan heller inte ändra från 8bpc till 10bpc, varför vet jag inte.

Av Beijing

Pummel Party kanske skulle kunna vara något för er, man tävlar mot varandra i olika mini games.

Av Beijing

Huawei P30 Lite är en bra budget lur för 3000kr

Av Beijing
Av Beijing

Helt klart KAB Seating Executive. Mycket mindre ont av att sitta vid datorn nu än vad jag hade med min gamle Kinnarps.

Av Beijing

Ett Diablo mmo hade varit grymt

Av Beijing
Skrivet av NordhNet:

Greenmangaming har ett halloween-event där man kan få ett hemligt spel vid spelköp.
Har ingen aning vad det är för spel men jag hade uppenbarligen det redan på steam.

Den som tar spelet får gärna skriva vad det var för spel, håller på att spricka av nyfikenhet

*=N

BGXAB-Z56XW-3FMC*

Dold text
Dold text
Dold text
Dold text
Dold text
Dold text
Dold text
Dold text
Dold text
Dold text
Dold text
Dold text
Dold text
Dold text
Dold text
Dold text
Dold text
Dold text
Dold text
Dold text

Hade det också och när jag tröck på Finish så ville Steam installera F.E.A.R. 3

Av Beijing
Skrivet av upf:

Var hittade du den någonstans?

https://kontorsmobler.se/

Av Beijing

Var och inhandla en ny stol idag, blev en begagnad KAB Seating Executive för 5000kr

https://i.imgur.com/V5G3dKq.jpg

Av Beijing
Skrivet av bsk!:

lev jag precis disconnected medan jag spelade och var tvungen att ställa mig i kö igen. Är detta normalt förekommande? Ska jag ge upp att spela på en high pop server ?

Första dc jag har fått iaf och jag har suttit här hela natten

Av Beijing
Skrivet av Umbrellas:

Kommer man kunna lira spelet med Intel Core i7-8550U, 8 GB DDR4-2666 och Intel UHD Graphics 620 (Kaby Lake R U GT2) med hyffsat flyt, om än på low?

Det ska nog gå bra. Grundläggande systemkraven är inte specielt höga.