tror som panpo, men annars är det troligt att det är kondensator på mobot... tyvärr. Ifall du ska till örebro framöver så kan du få testa med ett nätagg från mig. Har även lite extra known-good minnen som jag inte använder ifall du vill utesluta ram. Visa tillverkare kräver någon form av GPU men då skulle nätagget slå till. Rätta mig om jag har fel men tror inte CPUn är inblandad när det gäller uppstart av nätagg. Om du lurar igång PSUn kan du mäta de två kontakter som ska sitta på mobot för att se att de levererar ström? En bit utanför Kumla finns annars ett PSU och multimeter att låna ifall behov finns.
Kan låta dumt, men prova att ta bort så många minnen du kan (beroende på dualchannel och antal givetvis) ta bort alla hdds och ha så lite saker i den som möjligt när du provar det ggustavsson skrev.
Ta inte med datorn till poolen bara... kan bli tråkigt. Var tvungen att kolla själv, höjt min temp också, 5 grader idle och ca 10 load, dock 2600k stock
Nu kommer veckans dummaste fråga, så var snälla Ifall jag idag kör en Windows 7 med min 2600k och vill uppgradera datorn, tidigare har det lett till en massa tjafs samt ringa för att omaktivera men om jag byter hårdvara innan installationen skulle det funka?
Edit: har redan fått erbjudandet om uppdateringen så har aktiverat det men är det mot någon speciell hårdvarukod då eller?
Kolla ifall du kan se ett samband. I vanligaste fall så är det Flash som är boven. Kolla vilka resurser som startar. Om du håller inne "shift" när du startar får du en typ av felsäkert läge, blir den lika varm då?
Har lite grejer som är ännu äldre under skänkes ifall det kan vara intressant. Har en kille jag väntar svar från men slå en koll så länge. Trevlig kväll.
Har lite gamla delar, ex AMD Athlon XP 2000+ CPU med fläkt. Det finns lite ram och ljudkort (SB Live HD), floppy, lan mm. Då mobot hade dåliga kondingar så har jag inte kunnat kolla delarna. Skickas helst inte utan kan lämnas av inne i Kumla/Örebro om någon är intresserad. Finns det en bra förklaring kan jag givetvis skicka det men då betalar mottagaren frakt hos schenker.
Edit: Finns även en NVidia GPU modell AGP, tror det är ett TNT 64Mb
Än så länge är jag otroligt nöjd med NON, så länge de fortsätter på samma sätt som tidigare. Oavsett order i butik eller via Webben så kommer jag handla där. Spelar inte mig någon roll vad som står på skylten. Tidigare handlade jag allt av CDon men de har bränt varenda bro jag använt mig av. Inte fått någon fellev eller något tok med Netonnet.
Enda som varit är en extern disk som rasade och fick inte plocka ut den för dataräddningsförsök då kunde de inte ta den på garanti men tror det blivit samma oavsett leverantör.
Edit: sen kan man säga vad man vill om att de har hyllpriser, man ser rätt tydligt när någon annan leverantör blir billigare på något så sänker de priserna tillfälligt för att matcha...
Är ju ett tag sedan men kan bara säga BUMP och tummen upp. Fick detta felet efter en drivar uppdatering med mitt AMD 290. Stort tack för att du delade med dig efter att du hittat felet
I mitt fall var det "EnableUlps" som skulle sättas till 0, de har även gjort mellanslag i nycken, den heter HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}