Inlägg

Inlägg som Dashio har skrivit i forumet
Av Dashio
Skrivet av Moseby:

Det går att köra notiser mot i stort sett vilken meddelandeapp som helst. Har man redan HA-appen tycker jag dock den är smidigast. Så kör vi här hemma. Tycker det är skönt att kunna automatisera titel osv. beroende på variablar osv.

Fiffigt! Får man notiser när man är utomhus också? Jag har nog inte testat eller måste man vara kopplat mot sitt hemnätverk?

Skrivet av Edvin-89:

Man väljer vilken enhet som får notifikationer, så lägger man till de enheter man vill (som har home assistant installerat)
Väldigt smidigt utan behov av andra appar/konton

Smart!

Av Dashio
Skrivet av Edvin-89:

Jag har en enkel automation som skickar en notis via home assistant appen när porten öppnas och sedan igen när den varit öppen i 10 min. Skönt att veta när man åker hemifrån att porten gått ner hela vägen

Nice! Men kanske en dum fråga men ifall du har HA appen installerat på flera enheter. Visst är det så att du får notiserna på flera enheter och inte bara din enhet?

Skrivet av tuomi:

Jag använder denna integration för notiser till våra mobiler via telegram, frugan använder inte telegram i övrigt så lätt för henne att stänga av om det blir för mycket.

Har även en test-kanal som jag själv är med i där jag skickar ut mer data samt testar integrationer innan jag släpper dem helt och hållet live om så verkar nödvändigt.

Bland det senaste är att det kommer en timelapse från 3d-skrivaren när den är klar, samt stänger av efter 15 min ifall ingen ny print satts igång.
<Uppladdad bildlänk>

Smart! Min fru ogillar att det blir för mycket appar och önskar typ bara 1 app haha! Så det kanske är så att vi får köra HA enbart.
Men är det att ni använder telegram i övrigt? Kanske borde kolla ifall det finns mot whatsapp då frugan använder det.

Men är det en separat kamera som du har eller är det från skrivaren direkt?

Kanske OT men måste du inte plocka bort innan den körs direkt? Annars får du väl en print ovanpå en annan?

Av Dashio
Skrivet av tuomi:

Sen är frågan vem som ska agera på det hela? Du och din bättre hälft isåfall en telegramnotifikation i er homeassistant-kanal vore en billigare och smidigare lösning?

Vi har detsamma på när vår garageport varit öppen utan rörelse i mer än 15 minuter.. guld värt så en inte eldar för kråkorna dagar som man har lite mycket / är lite glömsk...

Kan man lägga till så att båda vi får notiser via appen?

Haha precis! Det är så det var häromdagen! Jag eldade på som fasiken och grabben hade glömt att stänga dörren så vaknade mitt i natten av att det var 16 grader i huset

Av Dashio
Skrivet av durrav:

Du kan inte koppla Google Nest direkt till Z2M, men eftersom du skriver i denna tråden så antar jag att du har Home Assistant, och där kan du få in dina Google-högtalare.

Då kan du göra en automation att om dörren varit öppen i 1 min så skickas tex ett TTS-meddelande ut i högtalarna att dörren är öppen. Det går även att spela upp en MP3-fil med önskat ljud.

Förlåt, jag skrev och var lite förvirrad. Menade givetvis att jag har Home Assistant
Så det går alltså att koppla Google Nest Mini direkt till HA och skapa de automationerna? Det vore ju smutt!

Allt detta är fortfarande väldigt nytt för min del så jag har än så länge bara hunnit koppla ikeas prylar till HA.

Skrivet av Labanius:

Hade precis samma problem att grannarna talade om att porten stod öppen. Löste det med en dyrare ismartgate som via ifttt stänger porten efter 5 min.

I ditt fall kan du väl använde google cast i HA tillsammans med IFTTT. Borde gå lätt att få till.

Google Cast? Så att ljudet spelar upp via tvn tänker du?

Skrivet av glemmy:

Det enklaste är väl att skapa en automation i homeassistant som triggas av att dörren öppnas/öppen 1 minut och spelar upp ljudet i högtalaren. I automationen väljer du Action: Play media on media player >> välj ljudklipp och enhet att spela upp på.

Annars om du vill ha röstkommandon finns en sådan lösning med TTS (text to speech)
https://leonardosmarthomemakers.com/how-to-turn-your-google-m...

edit: var lite sen på bollen

OMG vilken kung! Tack!

Av Dashio

Jag har en garagedörr som går in till huset. Den öppnas ständigt av ungarna och nu har jag fått nog.

Lade in en dörrsensor från ikea(parasoll) till z2m och nu söker jag efter någon liten högtalare likt Google Nest Mini(tänkte ha en i vardagsrummet och WC för musik) som ska plinga till när någon öppnar och framförallt när dörren är öppen i mer än 1 minut.

Frågan är, kan man koppla Google Nest mini till z2m? Om inte, finns det några liknande högtalare på marknaden?

Av Dashio

Säljer du filamentet separat?

Av Dashio

Jag har en Rasperry Pi 3 Model B, ifall det är intressant.

100kr+frakt?

Av Dashio

Lade en beställning från Inkclub av någon anledning. Nu säger de att det tar 1 vecka innan de når lager och därefter 2-3 dagar till för hemleverans. Frågan är ifall jag ska avbeställa och boka direkt från bambulab. Hur lång tid tog det för att få hem printern ni som har beställt direkt från bambulab?

Priserna är exakt identiska.

Av Dashio
Skrivet av funkadelic:

Jag hajar! Skulle säga att den ändå är för bulkig för ett barn. Du skulle kunna få XM1 för 50 spänn då det är till en grabb. Fundera på det! Mycket bättre för gaming.

Tack för erbjudandet men jag köpte till grabben en ny mus, vart en g305 och det verkar passa honom bra. Tack iaf!

Av Dashio
Skrivet av funkadelic:

200 kr kanske? Hur låter det?

Skulle vara till brorsans son men han tyckte att det var lite dyrt haha så jag får försöka söka lyckan någon annanstans
Tack iaf!

Av Dashio

Vad kan du tänka dig släppa för G603?

Av Dashio

Dubbelkollade med min brorson då han håller på att bygga en dator med lite beggade delar. Han saknar mus, musmatta och headset samt ett CPU(+kylare). Om du kan tänka dig sälja och frakta till Stockholm den så köper jag den gärna till honom som första mus

Av Dashio

Jag hämtar den gärna, har möjlighet bara imorgon mellan 12-13 och 14:30-16:00. Jobbar hemma och bor i Älvsjö, så tar ca 10 min. Fungerar det?

Av Dashio
Skrivet av TurboTorsten:

Hämtar gärna!

Den är din

Av Dashio

GTX 670

Grabben köpte en annan och uppgraderade detta istället.

Avhämtning endast, finns i Stockholm/Örby. Först till kvarn.

Läs hela annonsen här

Av Dashio
Skrivet av Oggie:

Varje gång jag pratat med banken så vill dom dela upp lånet i flera delar.
Ser inget behov av det när vi lägger dom på samma bindningstid men banken vill alltid dela upp.
Känn som do mvill försöka binda delar av låner för att låsa oss till den banken och bli tvugna att acceptera en rörlig ränta på en del av lånet för att vi har det bundna kvar.

Precis, min bank ifrågasätter alltid när jag vill slå ihop några. Får en att känna att man gör fel ifall man väljer att göra det haha!

Av Dashio
Skrivet av cp_:

Fördelen är att du kan "hedga" med olika bindningstider. Ex. Så skulle du kunna ha bunden ränta på 5 lån och rörlig på det 6:e. På så sätt kan du extra-amortera trots att du har det mesta på bunden ränta.

Nackdelen är att med olika bindningstider så skapas det en inlåsningseffekt vilket gör det krångligare/dyrare att byta bank.

Ah då förstår jag!
Tack!

Är det vanligt med att man har flera delar? Känns som att det är någonting som bankerna pucklar på en med.

Av Dashio

Förhandlade om räntan nu, gick från 1,2 i rabatt till 1,52. Så räntan var 4,04 till 3,22 hos Swedbank. Har 68% belåning och lånar 6 miljoner. Älvjö/Stockholm

Nu till frågan, jag har 6 delar idag där jag vill ha färre delar som t.ex 4 delar. Swedbank hävdar att detta "Får jag fråga varför ni vill ha färre lånedelar? Jag ser ingen fördel med att "baka ihop" lånedelarna till färre delar utan tvärt om har man fler delar kan man ha olika alternativ på lånen. Det är en process att ändra detta man behöver då ta nya bolån och lösa in befintliga."

Stämmer det? Vilka fördelar och nackdelar är det att ha så många delar?
Anledningen till att jag körde med 6 delar är för att jag tidigare hade olika bindningstider då men idag har alla löpt ut och är rörliga.

Av Dashio

Kan hämta ikväll

Av Dashio

Jag tar den om inte Exploctopus tar den