Inlägg

Inlägg som Kladdpapper har skrivit i forumet
Av Kladdpapper

30 dagar prime fungerar inte.

Av Kladdpapper
Skrivet av zyberzero:

Överbehandlig eller ej; får man lov att fråga om du jobbar inom den offentliga eller privata tandvården?
Gäller det hela den kundbemötande organisationen, dvs tandhygienister och -sköterskor med?

Tror inte sköterskorna har det. Tror hygienisterna har det. Har aldrig frågat dom.

Av Kladdpapper
Skrivet av bubbelbabbel:

Spännande att höra, tack för att du delar med dig. Vad är anledningen till att ni har ett provisionssystem när ni inte styr behandlingarna utifrån något annat än kliniskt behov?

Jag vet inte den definitiva anledningen till att det finns, men provisionen driver en till att faktiskt jobba effektivare. Med endast fast lön skulle man inte drivas rent ekonomiskt mer än att man får bättre utgångspunkt vid löneförhandlingar. Och då skulle man också kunna motivera risk för överbehandling då det skulle gynna klinikens ekonomi och på så sätt en själv.

Av Kladdpapper
Skrivet av Tallem:

Eh va? Du kan alltså få typ 33% högre lön en månad men menar att det inte är väsentligt?

Eller är 11-17k provision på årsbasis?

Jag skrev att det var per behandling. Provisionen är månadsvis. Om det känns bättre för dom som blir skrämda av detta så har området jag jobbar på så stort behandlingsbehov att fusk inte är nödvändigt när det kommer till simpla behandlingar som fyllningar.

Något som jag skulle misstänka att det i någon utsträckning tänjs på gränsen på vad som är fusk och inte så är det tandutdragningar där man får avsevärt mycket mer pengar om man utför det kirurgiskt (t.ex. skär i tandköttet och flyttar det) jämfört med icke-kirurgiska tandutdragningar.

Av Kladdpapper
Skrivet av Mental:

Låter som något som kan leda till överbehandling i mina öron

Visst, som med allt så om man vill fuska så kan man. Men väljer man att skada någon för lite extra (för det är inga monstruösa summor per behandling) pengar så har man knappast något i vården att göra.

Av Kladdpapper
Skrivet av Zeroastic:

Är det vanligt för tandläkare att få provision? Hade du kunnat utveckla hur detta fungerar och om det är i sverige samt privat klinik? Är det åtgärdande koder eller typ tandblekning och liknande?

Ja, det har att göra med vad man utför för åtgärder. T.ex. så får man inte så mycket pengar om man gör en fyllning på en yta, men om man gör det på två så får man mer. Likaså om man rotfyller en tand så får man mer ju fler kanaler tanden har. Personligen har jag aldrig blekt tänder och det är inte något som resurser läggs på där jag jobbar.

Av Kladdpapper

Yrke: Tandläkare
Ålder: Strax under 30
Lön: ca 53000 i grundlön (38h15m arbetsvecka, betald lunch) och 11000-17000kr i "provision". Kommer börja jobba extra på helger och kvällar efter sommaren där timlönen kommer ligga på 1000kr timmen samt 1,5ggr provisionen.
Förmåner: Ingenting

Av Kladdpapper

Sänk inställningarna då?

Av Kladdpapper

Packet loss/lagg med 5G

Har ett SIM-kort med 5G. Använder min OnePlus 11 5G som router. När jag spelar spel (planetside 2, dota 2) så får jag mycket packet loss med 5G påslaget. Slår jag av det och använder 4G så fungerar allt normalt. Jag har både provat DNA och Telia. Telia fungerar iallafall mycket bättre än DNA, men ibland blir det ändå packet loss/lagg. Det jag märkt i spel är att alla spelare fortsätter gå/köra i den riktning dom hade när det händer, så antar packet loss? Jag får mellan 300-400 Mbit/s med DNA medan Telia sällan kommer över 100 Mbit/s (men mycket mindre packet loss/lagg med Telia). Telefonen är kopplad med kabel.

Marknadsföringen har varit att 5G är för gaming, men min upplevelse har inte varit så. Varför fungerar 4G bättre än 5G?

Av Kladdpapper
Skrivet av Powerbomb:

❌ Vara känd för att vara killen som fick frågan om vad Hentai är för något ❌
✅ Vara känd för att vara killen som vann miljonen ✅

Helt galet pinsam fråga Det är en sådan fråga man inte får svara på direkt utan måste "tänka ett tag" för att inte folk ska dra slutsatser...

Av Kladdpapper
Skrivet av DevilsDad:

Har en lägenhet där elen ingår i hyran.
5090 + AC, NU KÖR VI!!!

...for now...

Av Kladdpapper

Nvidia, det är coolt att säga att man har RTX

Av Kladdpapper

Tror ni detta är en lämplig TV för några som vill spendera ca 8000? https://www.elgiganten.se/product/tv-ljud-smart-hem/tv-tillbe...

Av Kladdpapper
Skrivet av maxx5:

Vad jag har läst är det inte någon avgift på remember kortet men det verkar stämma att man måste gå via en portal vilket är rätt värdelöst.

Är det inte bara att leta upp produkten man vill köpa sedan gå genom portalen och köpa den? Visst, inte lika smidigt men känns ändå görbart om man inte handlar ofantligt mycket.

Av Kladdpapper

Det börjar vibrera i marken nu...

Av Kladdpapper
Skrivet av Awsmkiid:

Nån som vet när vinnaren kommer utses?

Sannolikt ruskigt många rim att gå igenom för domarna

Av Kladdpapper

Visst brukar banker använda COBOL?

Av Kladdpapper
Skrivet av Murgatroyd:

Trevligt. Var det amazon Sverige eller annan amazon som skrev svaret ovan?

Det var Amazon Sverige. Hoppas bara inte dom ångrar sig och vill ha tillbaka det för en familjemedlem fick ta den och har redan köpt spel till den. Jobbigt att behöva skicka tillbaka den då hehehe

Av Kladdpapper
Skrivet av nevada:

Wtf? Så dom ger bort den gratis till dig? Sjukt...

Dom har gjort det tidigare också med motivationen att produkten var brandfarlig (parfym).

Av Kladdpapper

Köpte ett Playstation 5 Pro som jag ville lämna tillbaka. Skulle göra det sista dagen men gick av någon anledning inte att skapa etiketten. Frågade efter hjälp över mail och mitt på natten svarade dom att alla pengar kommer betalas tillbaka men att ingen returetikett kan skapas så jag får behålla den. Årets kundservice?

Får se om dom ångrar sig sedan.