Jag har Telenor Pott 249:- sen tidigare och blev lite fundersam själv hur det stod till. Kontaktade själv supporten och fick till besked att gamla abonnenter kommer inte påverkas av deras ändringar. Delar chattloggen som källa, dock lite censur av personuppgifter:
2012-09-25 18:34:42[LupX] JOINED SESSION
2012-09-25 18:34:45[Eric E] ASSIGNED SESSION
Tips! Du vet väl att du kan se dina fakturakopior på Mina sidor?
[Eric E] ACCEPTED SESSION
[Eric E] JOINED SESSION
Hej och välkommen till Kundservice du pratar med Eric E. Vad kan jag hjälpa dig med?
LupX Ovrigt
LupX Hejsan! Jag läste precis på Sweclockers om att det verkar som ni ändrat på taknivån när det kommer till "Fri surf".
Jag undrar hur det påverkar mitt befintliga abonnemang?
Jag fick ju till något erbjudande med internetdelning ett visst antal månader. Kommer jag ha kvar det? Har pott 249 i nuläget.
Eric E Det ändras bara om du ändrar abonnemangsform. Inte om du redan har fri surf på ditt abonnemang.
LupX Ok, så då förstår jag rätt om att jag kommer ha kvar 15GB/mån surftak efter att erbjudandet med internetdelning gått ut?
Eric E Får jag be om ditt personnummer så ska jag se över ditt ärende.
LupX XXXXXX-XXXX
Eric E Med internetdelning så har du faktiskt upp till 100 GB/mån.
LupX Japp, inte så illa det. Men det är väl ett begränsat erbjudande. Jag kommer inte ha kvar det sen då jag inte har behov av så mycket
datamängd framöver. Tänkte mer hur det blir sen?
Eric E Sen kommer det vara 15 GB dock kostar det inget extra om du uppnår den mängden.
LupX Det låter prima! Jag är nöjd med det svaret Tack för god support!
Eric E Skulle det dyka upp några fler frågetecken är du välkommen att höra av dig igen. Ha en trevlig kväll.
[Eric E] LEFT SESSION
SESSION ENDED BY CUSTOMER
END OF SESSION
SESSION ENDED BY AGENT