Inlägg

Inlägg som dool har skrivit i forumet
Av dool
Skrivet av Honk:

Detta får mig att minnas ett läckt PM från Microsoft någon gång under 1995-2005.
Där framgick från deras marknadsmöte att hade inte Win3.11 varit världens mest piratkopierade program så hade inte MS vuxit så snabbt till gigantjätten på marknaden.
Så allt är inte svart och vitt!!!

Adobe hade en liknande inställning på den tiden. Det var väl så att Photoshop var lätt att kopiera. Inget kopieringsskydd på disketterna/cd-skivan och det fanns iofs ett serienummer man skulle mata in vid installation. Men det var lätt att göra keymakers och det fanns online-tjänster som genererade serienummer.

En del undrade lite varför Adobe inte ansträngde sig lite mer för att stoppa det. Men dom tyckte typ att kidsen och studenterna piratade sitt Photoshop och sen blev dom äldre och fick jobb i branschen. Då kunde alla Photoshop och det blev det som blev inköpt på företagen...

Av dool
Skrivet av Vapo:

Appropå skitfilmer...
Nu har inte jag sett filmen, men är det rimligt att miljoner har betalts ut i marknadsstöd till "Ett sista race"?

Stödbelopp 8 000 000 SEK[/i]

Man kan tycka att efter den visats på bio och sen femtioelva gånger i TV4-sfären borde den bära sina egna kostnader...

Det var ändå en film som lyckades locka folk till ett biobesök.

Av dool

Någon här som faktiskt lyssnade på hela intervjun med henne? Jag gjorde det och hennes åsikter var vettiga och balanserade.
Det är inte så enkelt som att hon vill beskatta streaming för att bekosta dyra svenska filmer som ingen kommer titta på.
Det är värt att lyssna genom intervjun. Hon var t.ex kritisk till det här med jämställdheten i svenska produktioner, att den har lett till att man väljer att satsa på produktioner där man kan kryssa av alla krav för att få ekonomiskt stöd.

Problemet med svensk film är att ingen vill se eländet som produceras. De mesta som görs är så pass smalt och ointressant att det aldrig går upp på bio och aldrig ges ut på annat sätt. Filmerna visar några gånger för kulturfolket och sen glöms den bort.

Av dool

Hade gärna sett det stå Nvidia Shield 2024 i listan.

Av dool
Skrivet av Reyintaz:

Så du vill veta vilken tjänst som är bäst?
Tycker det låter som en dålig idé. Inget man ska uppmuntra direkt

Blev lite nyfiken när jag läste SVTs nyhet på ämnet.

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/forskaren-torbjorn-sk...

Googlade runt lite men verkar snårigt.

Av dool
Skrivet av lillaankan_i_dammen:

Problemet är som sagt att Microsoft fullständigt kan konkurrera ut andra aktörer. Jag påstår att ICQ blev utslagen av MSN p.g.a. att MSN ingick. Senaste är att Tile har blivit utslagen av Apple Airtags av liknande anledning.

Det var ju så att kvinnorna valde MSN istället för ICQ...

Av dool

Granska tjänsterna för AI Flickvänner.

Jag tycker Sweclockers skulle kunna göra en granskning av marknaden för AI flickvänner.

Vilka aktörer finns och vilka finesser och egenskaper finns på de olika tjänsterna?
Vad kostar det och vad ingår i olika abonnemang?
Hur snyggt är det visuella?
Finns det aktörer som har nåt udda eller nåt som utmärker dem?
Lite om tekniken bakom det hela.

Skulle vara intressant med en seriös genomgång av den här marknaden.

Av dool

Min förhoppning är att dom förbättrar taskbaren och gör så att det går att ställa storleken på klockan.
Gärna att dom gör en snyggare klocka där man kan välja olika teman.

Av dool
Skrivet av Jaegrlicious:

Hur gör man exakt för att behålla rabatten? Jag förstår inte riktigt hur fasen man ska göra? Bara låta de löpa på eller byta plan? Ska jag byta plan så står de 129kr månad framöver å de har jag inte lust med

Gör du ingenting så blir det standard-abbet till 64.50:-.

Bara att låta det löpa på alltså.

Av dool

Vad innebär stöd för Dolby Atmos i praktiken? Vad krävs för att nyttja det?
Kommer de här lurarna att kunna ge en upplevelse av 5.1/7.1 ljud över Bluetooth?

Om man har en Nvidia Shield som stödjer Dolby Atmos kommer Sonos Ace ge nåt mervärde jämfört med t.ex Sony WH1000-XMx?

Av dool
Skrivet av Freezelag:

Ser inte varför man skulle köpa andra trådlösa lurare än Sony WH-1000XM5. Finns för drygt 3k just nu med. Om Sony bara kunde komma på bättre produktnamn hade det varit perfekt. Brukar kalla det XM5 när jag rekommenderar lurarna till alla jag känner.

Ja, dom är så klart bra. Jag har XM3 och är jättenöjd med dem.

Dock skulle jag kunna önska lite lyxigare design och riktade till de som använder lurarna hemma.
Hoppas verkligen Sony förnyar sig och breddar utbudet med kommande modeller.

Av dool
Skrivet av Freezelag:

Rent principiellt är jag helt och hållet emot det här. Ska man dock se till verkligheten lär det behövas förr eller senare just pga idioter som utnyttjar anonymiteten vilket inte minst Kalla Fakta visade när det gäller SD:s trollfabriker. Den typen av anonym påverkan är oerhört farlig. Gäller oavsett plattform/land/företag etc. För att kunna kritiskt granska innehållet behöver man kunna spåra ursprunget. Aktuellt inte minst nu med alla deep fakes som dyker upp här och var.

Vilka trollfabriker? Kalla Fakta kunde inte visa upp några som helst bevis för nåt sånt.
Det farliga i den här historien är när media som ska vara opartiska börjar vinkla saker så pass att det kan ses som desinformation när dom hävdar sig göra en granskning.

Av dool
Skrivet av danneee:

Kan man inte vara schysst ska man vara tyst, fattar folk inte det blir det såhär.
Vill man sitta och dreggla ur sig sig risiga åsikter anonymt kan man säkert hitta nån mörk vrå tillsammans med andra rövhattar för det.

Risiga åsikter? Vad innebär det?

Av dool
Skrivet av Grumie:

Nej, situationen sätter fingret på att demokratin riskerar att smutsas ned genom fulspel i form av påverkanskampanjer från partierna (i detta fall SD).

Media har påvisat ett problem och har nu gjort sitt jobb. Att dom sen sminkar situationen är en annan femma.

Inga bevis i världen skulle få en SD-anhängare att ändra sin åsikt men det jag syftade på i mitt inlägg var att du spelade helt ovetandes om vad det gällde.

Men.. Denna diskussion hör inte hit.

Nä. Det här är större än så då det kommer lagom inför ett val.

Media påstår sig ha påvisat ett problem men förmår inte att visa upp några egentliga bevis eller ens indicier på det påstådda problemet. Bristerna är många men en brist är att dom enbart granskat ett enda parti och då ett parti som vi vet inte är omtyckta av många som jobbar inom media. Bristande opartiskhet helt enkelt.

Det är TV4 som sysslat med desinformation här och det är ett stort demokratiskt problem att så skett.
Nu får vi se vad som händer framöver men det är troligt att den här granskningen kommer framstå som ett skräckexempel på hur media INTE ska bete sig.

Av dool
Skrivet av Modellören:

Önskar du ett Gestapo 2.0 eller var du ironisk?

Läs min övriga inlägg i tråden så framgår det nog.

Av dool
Skrivet av Grumie:

Sluta spela Allan. Du vet mycket väl vad han pratar om.

Om du tänker på den så kallade granskningen som Kalla Fakta gjorde så saknas det ju helt och hållet bevis för mycket av det som påstås ha avslöjats där.

Hela situationen sätter ju fingret på falska svensk media är.

Satir och humoristiska videoklipp klassas som desinformation och "ryssland ligger bakom" och ledande politiker hoppar på tågen utan nån som helst antydan till kritiskt tänkande.

Av dool
Skrivet av TeamRocket:

Bra förslag. Ett fritt internet innebär näthat. Kanske ett "white net" hade kunnat skapas som är opt out. Att för att kunna nå utanför det verifierbara internet så måste man skicka en ansökan till sin isp.

Och en notis skickas även till lämplig myndighet för att dom ska ha koll på vilka som söker sig till sånt och hur ofta det sker.

Av dool
Skrivet av Querth:

Känns ändå inte som en helt dålig idé. Vi har ju bevis på att partier i riksdagen medvetet försöker vilseleda och manipulera genom sociala medier så något måste ju göras.

Sen kanske det här inte är den "bästa" idén, men diskussionen är viktig just nu.

Lite cyniskt kan man väl säga att politik handlar om just det och att alla partier gör så för att få röster.

Men ja, diskussionen är viktig och intressant.

Jag är glad att det här har dykt upp så att diskussionerna inför EU-valet hettar till och blir relevant.
Hellre det än att dom ska sitta och mala om "sjukvården, klimatet och skolan".

Av dool
Skrivet av NordhNet:

Var det inte en myt? Har hört den förr men inte lyckats hitta något konkret. Var dock ett tag sedan jag letade

Nä, ingen myt. Även om dom inte drev frågan hårt eller seriöst. Men det var iaf en pågående diskussion där det sågs som ett problem att svenskar kunde ta del av utländska program. Folk kunde bli påverkade av osunda idéer från andra länder.
På den tiden var det ju USA som var osunda enligt vårt kära statsbärande parti, Ryssland/Sovjet sågs inte som nåt problem på den tiden...

Sen kom ju modemen på 90-talet. "Köp ett modem, köp ett problem" som nån sosse tyckte.

Av dool
Skrivet av Nissling:

Det kan ju vara bra om man har med exakt varför MPF har anmält programmet hellre än att bara ta med en rubrik. Då framgår det att anmälan inte är så dramatisk, men verkar vara väl befogad trots allt.
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/myndigheten-anmaler-tv4s-k...

Ja, verkligen befogat. Det eftersom flera som bråkat om den så kallade trollfabriken har hänvisat till just vad myndigheten påstods ha sagt det hela. Arga Magda trodde ju det i alla fall i debatten Jimmie när hon inte ville svara på några frågor utan bara hänvisade till att MPF hade sagt si och så.

Hoppas verkligen inte att dom lyckas sopa den här under mattan nu sett till när TV4s granskning börjar granskas.

Trollen spricker i solen sägs det och vi får nog fråga oss vilken sida det är som är troll här.