Det är en stor skillnad mellan Thecus NAS-servrar och andra enheter på marknaden. Det handlar om mjukvaran i N3200, som är släppt av Thecus under den berömda GNU Public License (som förkortas GPL). Denna licens skrevs ursprungligen av Richard Stallman som av många betraktas som en legend bland de som gillar open source-programvara.

GPL-licensen gör att Thecus delar med sig av programvaran de har skapat som källkod. Denna finns bland annat med på den medföjande CD-skivan men finns även för nerladdning på Thecus webbplats. Genom att göra mjukvaran öppen främjar Thecus användare att skapa ytterligare funktioner eller hela programpaket till NAS-servrarna.

Modulhanteringen är mycket intressant på N3200. Då programvaran är släppt under GPL-licens kan vem som helst använda källkoden och utöka enheten med ytterligare funktioner. Möjligheterna är nästintill oändliga men tyvärr är förmodligen användarskaran rätt liten i skrivande stund då det bara finns ett par moduler att välja till N3200.

Som exempel kan modulerna Twonky Mediaserver, WEBAcesss och Slimserver nämnas som moduler. Thecus främjar användarna men tyvärr finns det ingen samlad webbplats eller liknande med information, nerladdning och diskussion kring släppta moduler, kommande moduler eller en "wishlist". Man hittar information delvis på en inofficiell wiki, men även i ett inofficiellt forum.

När vi väljer att lägga till modulen Slimserver får vi upp en ruta om vi verkligen vill lägga till modulen, vilket vi trycker "ja" på. Enheten står sedan och laddar en stund, var på följande ruta dyker upp:

Vi får sedan markera den och trycka på "Enable". Det dyker inte upp någon extrameny eller liknande. Efter en stunds läsande på den inofficiella wiki:n får vi reda på att Slimserver använder sig av port 9000 varpå vi skriver in NAS-serverns IP-adress och port 9000. Då möts vi av följande skärm:

Allt känns rätt smidigt och snabbt även om antalet moduler kunde vara flera. Det är dock väldigt lovande med en mjukvara som går under GPL-licens samt användare som skapar och portar mjukvara till Thecus-enheterna. Thecus är förmodligen ensamma på marknaden att släppa mjukvaran till NAS-enheter under GPL-licens. När användarskaran ökar på N3200 kan man säkerligen hitta en hel del roliga och användbara moduler.