Inlägg

Inlägg som Commander har skrivit i forumet
Av Commander

F va gött eloge!

Skickades från m.sweclockers.com

Av Commander
Skrivet av Ratatosk:

Inget jag sett tidigare, tack för infon.
Tack för infon även här.
Jag saknar rejäla WS kort, hoppas att det kommer snart.
Har ett Asus Sabertooth 990FX rev 2 i min gamla dator, inget av de som nu säljs till Ryzen, kommer i närheten av den klassen.

Asus dyraste nu är väl samma klass? Sabren 990fx har sina problem med överhettade vrm men annars ovanligt stabilt kort måste jag säga. Skall kolla med asus supporten hur de ställer sig till Iommu och Linux då gigabyte har verkligen visat framfötterna där dock blev jag förvånad att de har rätt så mycket Linux i sin FAQ

Skickades från m.sweclockers.com

Av Commander
Skrivet av ddelin:

Ta en titt på denna tråden https://forum.level1techs.com/t/ryzen-iommu-pcie-passthrough-works-but-level-one-techs/113862 och videon.

Verkar inte funka ännu, men iallafall Gigabyte verkar intresserade att fixa det trots att det är konsument prylar. Sånt skall premieras, så jag beställde ett Gaming K7 som jag dock inte fått ännu. Min Ryzen 1700 ligger fortfarande ensam i sin kartong

IOMMU och ECC är inget AMD brukar snåla på sina grejer dock är det något tillverkarna ibland implementerar dåligt. Suttit och haft PCIe passthrough med min nuvarande setup och vill helst inte förlora det med Ryzen uppgradering.

Folk har testat köra IOMMU på ASRock Taichi X370 and Gigabyte AX370 Gaming 5 med lite blandade resultat där vissa brädor hänger sig under boot eller crashar till och från under PCIe passthrough.

https://www.youtube.com/watch?v=ep_2dDaqBU4 (Edit såg att du länkade till samma )

Av Commander

Någon av er som testat Iommu på era kort? Sedan har ni hört nått om moderkort med vattenkylt vrm?

Skickades från m.sweclockers.com

Av Commander
Skrivet av Duckface21:

fast det e ju det ms har arbetat mot med Windows 10 det är sista Windows utgåvan allt nytt kommer komma som uppdateringar i samma operativ

Vad hjälper det när de behandlar sina kunder som skit? Avtal är avtal. Man vill ha stabilitet och inte uppdatera till x windows för att få tillgång till x version av vare sig dotnet eller iis.

Vi har flera Linux servrar som jobbat oavbrutet sen 2010-2014, och fortfarande får uppdateringar och klarar av att köra senaste mjukvaran mm. Kan tyvärr inte säga samma sak på Windows sidan. Att sedan första tester visar att Dotnet funkar bättre på Linux är bara uppmuntrande.

Av Commander

Finns en anledning till varför man lutar mer och mer på jobbet mot Linux, att hela tiden ha hetsen att uppdatera hela operativsystemet för att få tillgång eller ha en fungerande server är skrattretande.

Microsoft kommer underminera sitt förtroende med sin hets på att uppdatera mot absolut senaste OSet. Kör fortfarande Win7 på våra utvecklingsmaskiner, inte ett dyft att vi installerar Win10 på dessa, om något lär det bli Linux med virtuellt Win7 för att sedan flytta hela Dotnet mot Dotnet Core och Linux maskiner.

I slutändan förlorar Microsoft på dessa beslut, de har redan tappat så otroligt mycket förtroende från min sida de senaste månaderna. Windows kommer sluta som MVS om de inte tar sig i ryggraden....

Av Commander
Skrivet av Aka_The_Barf:

Skillnad på spel som belastar 2 kärnor 70% och program som pressar 100% på 8 kärnor...
Såg att någon kört prime 95 i flera timmar och sen fått crasher i idle surfande. Upplevt samma på SB och tror det har med spänningen i viloläge som är för låg. Går att "pilla" bort i bios men glömt hur man gör.

Skickades från m.sweclockers.com

Höja spänningen något överlag och sänka dess spänning vid belastning (vdrop) är något man kan göra då.

Skrivet av Enigma:

http://i.imgur.com/pZSvIFV.jpg

Sen är det löjligt det här med spänning och att det skulle förkorta livslängden på processorn. Snarare en försiktighetsåtgärd från tillverkarna även om teorin är rätt. Jag har aldrig sett ett levande exempel på det så länge vi inte snackar spänningar närmare 2v och flytande kväve. Ja, över ett par decennier så kanske man kan se förändringar.

Alla mina processorer har vart maxklockade och åkt på tortyr och jag har aldrig dödat eller degraderat en processor med för hög frekvens eller spänning. Dock vill man ju hålla spänningen nere då en processor går svalare och blir enklare att kyla/tystare

Well det är ett väldokumenterat fenomen. Processorer blir degraderade över tid oavsett om du har inom standard clock och spänning eller inte. Skillnaden är att du påskyndar processen vid högre spänning. Bara för att du inte har råkat ut för det betyder det inte att fenomenet inte finns kanske bara du som dragit på onödig hög spänning för att hålla den stabil.

Jag antar du inte springer runt med en dammsugare i datorn heller bara för att folk skriver att de aldrig fått ESD skador?

Av Commander

Någon som tittat på IOMMU stödet i Linux med nya Ryzen? Ser ut som moderkortstillverkarna har snålat på utvecklingen där och bundlar mer eller mindre allt i en grupp. Någon som har fått det fungera stabilt utan patcher?

Av Commander
Skrivet av J.Hilleskog:

Okej tack så mycket! Det uppskattas verkligen! Men om man t.ex. kollar på WattOS hemsida beskriver de sitt OS som "wattOS is a lightweight Linux operating system remastered from the core Ubuntu Linux build". Innebär detta att det i grund och botten är någon form av Ubuntu?

Om man sedan går in på OctoPrints (Det programmet som min styr min skrivare) hemsida står det för Linux downloaden "For installing OctoPrint from source, please take a look at the setup instructions for Raspbian on the wiki. They should be pretty much identical on other Linux distributions.". Innebär detta att programmet bör vara tillgängligt för de flesta/alla Linux operativsystemen?

Om du inte använder en obskyr Linux version från 2000 så kommer hårdvaran funka out of the box. Vad jag kan se är det lättast att installera Octoprint via Docker, så slipper du klydda med att bygga programmet och sedan faila för att det saknas dependencies, jaga Python versioner mm.

Ta en titt: https://github.com/QuantumObject/docker-octoprint

Docker är en container, tänk dig virtuell maskin fast utan att vara virtuell. Den innehåller allt den behöver för att köra valda uppgift och är isolerad från ditt system.

Finns officiellt från utvecklarna: https://hub.docker.com/r/octoprint/octoprint/
Testa med den oficiella först för den lär vara uppdaterad senast samt oftast.

Av Commander
Skrivet av nimren:

Har du då bara laddat ner torrent eller har du lagt upp filmer för andra att ladda ner? Det är väl lagligt att ladda ner men olagligt att ladda upp?

Hahaha nej, streama är dock i en gråzon så som jag förstått det.

Av Commander
Skrivet av Implor:

Då du som människa har 200-300ms i reaktionstid (från du ser något på skärmen till du reagerar) så gör 300 eller 60fps ingen större skillnad. Känns säkert jämnare men gör inte någon större praktisk skillnad.

Kul att testa sig själv lite:
http://www.humanbenchmark.com/tests/reactiontime

Reaktionsförmåga ja, men du ser bättre än det. (Fick 157ms) på sista försöket på sidan du länkade.

Men för att säga det kort;
Spelet renderar, så utöver själva grafiken hanterar den input (tangentbord/mus), nätverksdelen samt olika beräkningar som sker i bakgrunden mm.

För skärmar som klarar av säg 120Hz, 144Hz, 165Hz, kommer det både renderas och visas fler bildrutor, som i sin tur kommer ge en bättre upplevelse.
Eftersom skärmen uppdaterar snabbare kan tearing också bli mindre noterbart då chansen samt tiden den håller på att rendera en bild blir mindre, innan grafikkortet dumpar bilden och ersätter med en ny.

Detta skiljer sig mellan spel men du kommer få lägre input-lag vid högre FPS. Counter Strike Source, kunde du springa snabbare i spelet om du hade högre FPS.

Call Of Duty Modern Warfare kunde du hoppa högre i fall du nådde specefikt en FPS punkt, som gjorde att du kunde hoppa upp på saker du annars inte kunde.

Av Commander
Skrivet av cRitZa:

@Commander: ja håller med om att det är störigt, det är ju ett sätt (kanske föga verkningsfullt) att förhindra spridning / kopiering
Det försvårar ju för hederliga konsumenter att använda den köpta varan som man kanske borde har rätt till.

Det blir billigare för mig att tanka ner en film än att hyra/köpa den från hemmakväll då jag slipper köpa en BluRay spelare som håller sig uppdaterad på nya krypteringsnycklar. Samt som jag skrev tidigare så funkar inte Netflix/HBO på alla operativsystem i dagsläget.

Använder idag Spotify Premium, samt YouTube och SoundCloud för musik. Finns tyvärr inget för filmer/serier. Använde HBO Nordic tills Adobe uppdaterade flash där det slutade fungera pga deras DRM. Var inget annat än att säga upp kontot.

Av Commander
Skrivet av Hansar:

jag har lite svårt att greppa att om folk nu vill torrenta film / musik / spel, etc varför vidtar man inta försiktighetsåtgärder i form av alla de anonymitetstänster som finns, VPN eller bara en enkelt proxy räcker ju. behöver ju inte kryptera egentligen, ett "hopp" från din ext/ip till proxun räcker ju.

Och vill man verkligen ha redan på vilka som sliter ned i alla fall går det ju få reda på ändå, även med dessa tjänster, dock blir det lite mer omständigt för de parter som vill få ut uppgifterna då de flesta proxy / vpn tjänster är rätt duktiga på hålla på dessa rätt hårt. Men även dem är ju i slutändan tvingade att följa lagen.
Har dock svårt att tro att musik/film bolagen någonsin kommer börja ett sådant krig.

Många tjänster sparar inga loggar alls när det kommer till VPN, men det är väl en tidsfråga innan VPN blir olagligt i Sverige.

Skrivet av cRitZa:

@Commander: jag har tyvärr bara lite insikt i DRM, vad är det som är så sjukt, kan du ge ett exempel?

Går jag och köper en Bluray film så kan jag inte spela upp det på min dator för att filmen ligger krypterad på skivan som bara kan spelas upp av godkända enheter.

Samma sak gäller för den delen DVD filmer, finns en anledning till varför det krävdes PowerDVD eller liknande för att spela upp DVD filmer på PC innan. Nu funkar det dock i VLC också men det är för att de har knäckt krypteringen på DVD, dock är det olagligt att spela upp en DVD med VLC i USA.

Av Commander
Skrivet av cRitZa:

Jag förstår inte varför detta inte har gjorts för 10 år sedan? Fildelning har ju varit en stor grej hur länge som helst och en lika olaglig företeelse då som nu?!
Helt sjukt att fildelare har fått härja fritt och ostraffat i så många år att det nästan anses som lagligt bland många.

Jag tycker det är sjukt att producenter får tillämpa DRM och tvinga konsumenter bara använda vissa produkter för att spela upp något man betalat för. Som att köpa en bil som bara kan köra på speciella vägar med tullar.

Att inget har gjorts mot det är riktigt sjukt.

Av Commander
Skrivet av FredrikMH:

Fast nu var det ju du som sa "De är lika tvungna att följa lagen som alla andra.". Det är givetvis sant men de har inga uppgifter att lämna ut för den tiden det kommer ta att bearbeta ett ärende. Så det spelar absolut roll.

Det tråkiga är ju att det gått så långt att Bahnhof indirekt skyddar pedofiler och andra också eftersom påtryckningarna från filmbolagen tvingar dem att göra detta för att skydda integriteten för sina användare.

Datalagringen gällde alla. Du har fortfarande möjligheter att på begäran från Polisiära myndigheter kräva en operatör att logga och lämna ut data när det handlar om brott som kan ge fängelse. Pedofiler kan få fängelse över ett år vad jag vet så myndigheterna kan fortfarande kräva att logga data vid en misstanke om pedofilbrott.

Skrivet av hakro807:

Dagens pirater behöver ta sig i kragen. Det går bra att tanka hem både film och serier från uppenbart illegala tjänster utan att ha dåligt samvete, men när rättvisan knackar på dörren börjar det bölas ordentligt. Om något bör vi väl applådera att begära summorna är relativt vettiga, i.e. kostnaden för något års användning av 1-2 likvärdiga legala tjänster (Spotify+Netflix etc).
Skickades från m.sweclockers.com

Fri marknad som Amerikanerna brukar säga, kan de inte leverera filmer på någon tjänst utan djävla DRM och annat som blockerar användare ja då är det fri marknad och i nuläget vinner piraterna på alla lägen. Tillgänglighet, Pris, Kvalite.

HBO Nordic inte tal på deras smala utbud funkar bara på Windows eller speciella appar på TVn.
Netflix erbjuder bara 1080P på MS Edge eller speciella Windows appar.

Varför skall jag betala för en tjänst som ger mig sämre kvalite, till ett högre pris och mindre utbud mot tillexempel Popcorntime som funkar på alla möjliga enheter utan DRM, alla OS, och 1080P och högre så länge hårdvaran orkar driva det samt funkar även offline samt textat på Engelska.

Att HBO Nordic inte har engelska texter är för den delen skrattretande.

Av Commander
Skrivet av Overwatch:

@Grönahunden: Verkar inte kunna se alla "voltages" i följande program i alla fall... (se bilder). Mysko, har ni några andra tips på program för att undersöka voltage?

http://i.imgur.com/sAD48nR.png

Aida64 trial version verkar inte vilja visa allt
http://i.imgur.com/pQ218lE.png

Edit letar såklart efter andra program som kan läsa voltage och dylikt på moderkortet...

Bästa är att kolla i BIOS

Av Commander
Skrivet av Overwatch:

Tjänare!

Har på senare tid velat använda mitt chassi som alternativ frysbox. Som ni ser nedan har jag kommit en god bit på vägen, med att få ner temperaturen till ca minus 7 grader C. Nu är jag dock lite orolig, då temperaturen runt-omkring ligger på väl över 30 grader C. Kommer jag fortfarande kunna använda chassit som alternativ frysbox?

http://i.imgur.com/s3is3PY.png

Med andra ord...

Har ni några intressanta funderingar kring vad som kan försigå?

Har moderkortet gått sönder? Läser HWMonitor från någon icke giltig minnesaddress?...

Kan vara allt från skadad temp sensor, till att den inte finns och programmet läser av ett fel värde. Moderkortstillverkare släpper sällan spec och information om vilka sensorer som finns och hur de skall läsas utan oftast måste programmerarna själva ta reda på och försöka skriva anpassningar till varje chipset/moderkort och multiplexers underlättar inte arbetet må jag säga.

Av Commander
Skrivet av anon120413:

Jag såg att IPS-panelerna har 5 ms, är det inte bättre med en TN som har 1 ms?

Som sagt upp till dig vad du prioriterar;

TN;

  • Billigare

  • Sämre färgåtergivning

  • Färgerna varierar beroende på vilken vinkel du tittar från =>

  • -- Kan vara jobbigt när man är nära större skärmar och man märker att färgerna varierar hur du rör huvudet.

  • -- Portrait mode vilket mer eller mindre dödar en TN skärm då de oftast har extremt dåliga synvinklar när det kommar till det vertikala planet.

IPS;

  • Dyrare

  • Bättre färgåtergivning

  • IPS Glow =>

  • -- Vid mörka scener kan man få av något som folk ofta tror är backlightbleed fenomen där det ser ut som ljus dimma som försvinner när man tittar med rät vinkel mot platsen.

Gsync / Freesync;
Har bara upplevt Gsync so far men måste säga att det är mysigt när allt rör sig helt utan stuttering. Lite som när man såg Sagan om Ringen i HFR fast utan den konstiga känslan att saker rör sig för snabbt. Panoreringar blir mjuka och allt rör sig lent och fint. Spelade igenom Half Life Episode 2 och känslan var underbar.

Spelar man utan gsync i 144Hz lär man kanske inte märka skillnaden i första anseende. Men har man ett spel där man upplevt stuttering kan man få "Wow" moment när man spelar igenom spelet igen.

Tibits;
Värt att nämna är att Gsync har sina begränsningar, Kräver oftast fullscreen att fungera korrekt, efter "senaste" uppdateringar skall det funka i Window / Borderless läge men har stött på problem att få det fungera tidigare.

Kör du under Linux så måste du ha det i fullscreen, samt stänga av compositorn. Har du fler skärmar måste de stängas av.
När det kommer till Asus, så har deras IPS vid 165Hz större input lagg än vid 144Hz, men inget jag personligen har känt av.

Av Commander
Skrivet av Tumnus:

Den volten...

Stock är runt 1.4 och 1.45 så.......

Kör min på 1.55v med en positiv v-drop under belastning för nuvarande klock.

Av Commander
Skrivet av TrIff:

@perost: Måste jag installera om hela datorn för att få in Ubuntu? Vill ju gärna använda slippa det. Hoppades att på något sätt kunna köra Ubuntu "i bakgrunden" med jag gör mina labbar, sen stänga ner och återgå till windows. Jag vill liksom ha någonstans att leka utan att det påverkar resten av datorn.

Gör det virtuellt då?