Inlägg

Inlägg som EdvinR har skrivit i forumet
Av EdvinR
Skrivet av Bozzeta:

Jag har ändrat mig.
Det finns en anledning till att köpa Pro och det är att det blir den sista playstation med (stöd för) diskläsare.
Nästa gång kan man lika gärna köpa en PC.

Det där håller jag verkligen med om. Att ha den sista och bästa konsolen med skivläsare är åtminstone ett bra skäl till att någon gång köpa en PS5 Pro. Men det är väl inte omöjligt att PS6 får liknande stöd.

Av EdvinR
Skrivet av michaelclaesson:

Jag brukar alltid vara på hugget när det kommer till att köpa nya konsoler och jag köpte både PS4 Pro och Xbox One X. Har sedan lanseringen både Xbox Series X och PS5. Några aspekter som gjorde att jag reagerar denna gång:

  • Köpte min PS5 för knappa fyra år sedan för 5 990 kr, idag kostar en motsvarande Slim nästan 7 000 kr. Say what?

  • Min PS4 köpte jag för 3 790 kr, och när jag köpte PS4 Pro kostade den också 3 790 kr

  • Ska man köpa PS5 Pro nu är den inte bara dyrare än PS5 var när den kom, den saknar också skivläsaren

Jag försöker verkligen hitta anledningar att köpa den och sälja min PS5 till goda vänner men det känns som att uppgraderingen är marginell och originalversionen fortfarande känns så fräsch och spelar spelen tillräckligt bra. Ja, det är inga knivskarpa 4K om jag spelar i performance mode men vill jag ha skärpa eller perfekt bildflyt sätter jag mig gärna vid datorn. Jag tycker snarare det handlar om att utvecklarna ska lära sig att nyttja prestandan till fullo. Kolla hur bra fantastiskt The Last of Us 2 såg ut på PS4.

Men som sagt, my two cents. Full förståelse för om andra resonerar på ett annat sätt men det är helt klart något som skaver denna gång. Och självklart, ekonomi, svensk krona, dyrare tillverkning och allt vad det nu heter påverkar såklart, men det gör också att man som konsument funderar ett extra varv. Över 10 000 kr med skivläsare eller vad det nu kan landa på, för att få lite bättre skärpa eller lite bättre flyt. Njae. Inte den här gången.

Dock tror jag det här om att PS5:s prestanda inte används är lite av en myt. Idag har PS5 väldigt begränsad prestanda. Hårdvaran går på knäna i t ex Alan Wake 2, FF16, FF7 Rebirth med flera.

10k kan låta mycket. Men jämför vad liknande prestanda + 2TB ssd kostar på pc-sidan.

Av EdvinR

Jag kan hålla med även om priset initialt kändes som en chock. Egentligen är den här prisstegringen logisk. Se övriga priser inom teknik. Det jag vänder mig mest mot är dock att skivläsaren och stöder inte ingår.

Av EdvinR
Skrivet av Squallie:

9500 är nog absolut lägsta det skulle kunna hamna på.

Tar man priset i euro för ps5 digital och jämför med svenska priset och applicerar samma konvertering för ps5 pro så blir det 10 500kr + 1500kr = 12 000kr totalt med skivläsare, vilket är mer sannolikt.

Jag gissar att Sony undviker den mentala spärren 10k. Jag tror att den kommer att kosta typ 9395 eller något sådant.

Av EdvinR
Skrivet av oqvist:

Vilket misstag? Sony kommer ju inte direkt prioritera att spamma marknaden med läsare. De gör nog samma sak som de gör med gamepads. Artificiell brist på reservdelar för att folk ska köpa nytt istället

Amazon beräknar att skivläsaren kommer i mars om man beställer idag. Jag skulle definitivt köpa en läsare idag om jag ska ha en PS5 Pro. Andra butiker har några kvar. T ex Webhallen.

Jag har inte bestämt om jag ska uppgradera. Men jag la en beställning från webhallen ändå. Med öppet köp har jag lite betänketid.

Av EdvinR
Skrivet av nu1mlock:

Eller gör inte det och vänta på en rea istället. Skivläsarna är verkligen inte alls ens i närheten av nödvändiga för PS5 Pro första veckorna eller månaderna. Det är ju dessutom två månader kvar tills enheten ens släpps.

Så nej, köp inte. Sony vill bara mjölka ur entusiaster extra mycket pengar. Köp på rea, det är ju inte direkt så att skivläsaren på riktigt kommer ta slut för evigt.

Underförstått är ungefär ”om du vill spela dina fysiska på PS5 Pro i år”. Jag tror definitivt att det kan bli svårt att få tag i skivläsare i år. Vill man riskera att inte kunna spela sina spel?

Rea? Jag tror inre det blir någon rea alls.

Av EdvinR

Lägg en beställning på skivläsare redan nu den som har tänkt köpa en PR5 Pro. På Amazon är de helt slut. Netonnet med. Webhallen har.

Scaplers lägger beslag på bluray-spelare. Den såg jag inte komma.

Av EdvinR
Skrivet av Bozzeta:

Källan
https://www.youtube.com/live/-nhZJ1RTTsM?t=179s

Rätt ointressant.
Vi vet redan att utvecklare som inte klarar av att optimera för PS5 kommer naturligtvis dra nytta av extra hästkrafterna.
Detta är största problemet med multiplattformsutvecklare.

Respawn tog 1.5 år på sig och lyckades porta Jedi Survivor till PS4 Pro 1080p 30 och One X 1440p 30. Ser riktigt bra ut...
https://www.youtube.com/watch?v=Osf6BZ5nIu8

Det här om att de "inte klarar av" att t ex optimera för 60 fps tycker jag är ett feltänkt. De kan om de vill. Men när det kommer till kritan prioriteras andra saker. Det är mer eller mindre ett aktivt val.

FF7 Rebith är ett spel där utvecklarna har prioriterat 60 fps. Men andra saker har offrats. En PS5 Pro riskerar att förskjuta prioriteringarna till en högre nivå.

Av EdvinR

Jag funderar på att köpa en PS5 Pro men sedan snåla. Bara låna alla spel på biblioteket i 4 år. Nu lägger jag säkert 2000 sek om året på spel. Eller mer, säkert +3000.

Episk hämnd för det här struntpratet.

Av EdvinR
Skrivet av Öltorp:

Roligt. Men det missar poängen lite tycker jag. Jag tror verkligen att spelen kommer att se lite snyggare ut på PS5 Pro. Men skillnaderna är svåra att förmedla på det viset. Ju längre in i generationen vi kommer gissar jag att skillnaderna kommer att bli större. Särskilt med PSSR. Men det kommer kanske till PS5 Amatör med.

Av EdvinR

Jag är rätt principiell. Jag tycker inte att priset egentligen är det stora problemet. Räknar vi med inflation och jämför med pc är priset ganska rimligt.

Dock är den totala formen av girighet svår att smälta. Det finns inget försvar för att inte skicka med ett vertikalt ställ. Det är ren girighet. Den som bestämmer detta är en rövhatt.

Avsaknaden av ställ kan få mig avstå. Bara för att nästan.

Av EdvinR
Skrivet av ågren:

Jag förstår fortfarande inte kritiken. Priset för en skivläsare motsvarar som sagt mer eller mindre prisskillnaden mellan digital och disc vilket ger konsumenterna möjlighet att välja själva om de vill betala extra för möjligheten att använda fysisk media vilket bara är positivt i min mening. Det känns snarare som att vissa förväntar sig att en optisk läsare alltid ska ingå oavsett pris? 🤷‍♂️

Det blir så klart väldigt anekdotiskt men känner ni någon med digital som faktiskt har köpt till skivläsaren? Jag har nog aldrig ens stött på det online i forum osv. även om de så klart finns, jag menar bara att andelen verkar vara extremt liten i förhållande till hur många som går all-in på digitala köp. Vill man ha en optisk läsare så finns det ju inget som hindrar någon från att skaffa det. 🙂

En Pro-enhet ska naturligtvis ha alla funktioner. Jag förstår inte hur du tänker. En Pro-enhets målgrupp har definitivt flera fysiska spel än genomsnittet.

Av EdvinR

Jag tror att de är helt ute och cyklar. Det finns många Länstolsfilosofer som teoretiserar på sin kammare. Gå ut och läs vad det skrivs i olika forum. Det finns knappt ett enda positivt ord om PS5 Pro. Analyserna lär ha gjorts innan presentation igår.

För att det här ska falla väl ut tror jag att Sony måste ge mer för de där 700 dollarna. T ex kraftigt rabattera diskenheten, inkludera spelkoder etc.

Gå till er själva. Vill ni betala nära 11 000 för en ny konsol som kan spela era spel? De där ”analyserna” ger jag inte mycket för.

Av EdvinR
Skrivet av BasseBaba:

Jag funderar lite samma, men tänker att det ändå är 3-4 år kvar av denna generation. Och just att välja mellan fps/fidelity är något jag stört mig på.

Det som blev tipping point för mig var discläsaren. För vad nu 799 euro blir hade jag köpt om disc var med, men runt 1500:- ytterligare är fasen inte okej.

Framförallt eftersom man har gimpat något som heter PRO. Och inte en chans att en discläsare kan kosta 1500:- att tillverka.

Jag hopps ju dom ska pudla innan 7e november men tvivlar på det…

Det minsta dom kan göra är att bundla med disc kostnadsfritt.

Jag tror att det finns en möjlighet att de pudlar. Igår var det massiv kritik överallt. Verkligen massiv.

Av EdvinR
Skrivet av BasseBaba:

NJeaoao jag tänker nog lite annorlunda här. Just att slippa välja, och kunna köra fidelity-mode i 60fps är en stor upgrade i min mening.

Det har varit en stor källa till frustration att behöva välja mellan fidelity och 60 fps, det är därför jag kör Konsol och inte PC, jag vill ha en optimerad upplevelse utan val, och jag hade faktiskt förväntat mig att denna generation (PS5) skulle rulla i 60 fps.

Så jag ser en stor fördel och "själsro" i att kunna köra 60FPS i "fidelity". (Jag får the "full" experience så att säga. Men, som nedan... även FIDELITY på en PS5 är ju inte samma sak som att maxa allt på ULTRA på en PCMASTERRACE med ett 4090...)

Men! Det finns ett men!
Vad säger att utvecklarna nu inte kommer hålla fast vid "fidelity" och "performance", bara att "fidelity" på PS5 Pro kan bli ännu mer grafiksettings?

Så det är ju det som också är lite festligt. Hur stark GPU dom än trycker in i PS5:an så kommer ju utvecklarna ändå kunna kräma på mer ännu mer "grafik" som gör att man återigen hamnar ner på 30 fps....

Har man en oled 120hz-tv blir det dock mindre skillnad eftersom man kan spela Fidelity mode i 40 fps i vissa titlar.

Av EdvinR
Skrivet av maoi:

Man kommer kunna se löv tydligare och publik tydligare i många spel. Riktigt bra.

Att raljera är nog inte så produktivt. Idag är det inte så stor skillnad mellan PS5 Amatör och PS5 Pro. Men det kommer nog bli större skillnad i spelen som släpps 25-28.

Av EdvinR

Med risk för att vara the bad guy på sweclockers:

Vad som är dyrt beror ju helt på vilken situation man har och vad man vill göra med enheten. Jag har t ex en iMac och PS5 och oled-tv. Min bildskärm till mina tidigare datorer har gått sönder. Jag är nöjd med min iMac för allt utom spel.

Ska jag uppgradera till PS5 Pro eller ”byta” till pc? Dator tycker jag inte ger en bra upplevelse kopplad till tv. Dator ska kopplas till bildskärm. Alltså behöver jag en likvärdig pc + en bildskärm som är likvärdig min oled-tv + PS5 Pro. Hur man än vänder och vrider blir det evbytet till pc mycket dyrare än att uppgradera till PS5 Pro.

Jag försvarar inte Sony. Men det är ungefär så här Sony resonerar tror jag. Trots den saftiga prislappen bli PS billigare om man bara ska spela på enheten.

Dock är det ren jävla girighet att inte bjuda på ett vertikalt ställ och skivläsare. Jag köpte Astro bot i fredags på skriva (som jag inte kan spela på PS5 PRO utan tillval). Det är fan inte OK.

Av EdvinR
Skrivet av Entash:

Nja det skulle jag inte säga. Spelar du mycket Playstation, har pengar till det och vill ha den bästa upplevelsen är det ju Pro som gäller. Skulle tyvärr inte förvåna mig om fler spel nu blir låsta till 30 fps på vanliga PS5 medan Pro får fler möjligheter. En 4k120 display är nog ett måste om man skaffar pro också.

GTA 6 blir nog en titel som tar vara på Pro modellens extra hästkrafter, om nu inte processorn som typ är samma i båda enheter håller tillbaka Pro. Jag är uppväxt med GTA och vill egentligen ha så bra upplevelse som möjligt när sexan kommer men som student har jag inte lust att lägga närmare 12 tusen (med skivläsare) för det.

Jag tycker bara att Sony är extremt jävla giriga i det här fallet. De vet att de mest initierade kunderna har många fysiska spel, och det kostar fasen inte mycket för dem att hänga på en skivläsare. Jag köpte senast i fredags ett fysiskt spel för 700 sek. Att jag inte kan spela det på PS5 PRO är fan otroligt.

Av EdvinR

Är jag galen när jag funderar på att uppgradera till PS5 Pro?

Av EdvinR

Priset i sig är OK. Men att inte inkludera disk drive eller stand är girigt som fan.