20200409_164935.jpg

Musen fungerar precis som förväntat av en trådlös gnagare idag. Den är följsam, kvick och bekväm och de två veckor som testet pågått så har huvudsakligen Slipstream använts utan något knussel. Battertiden gör att kabeln endast behöver anslutas vid laddning och när jag testade den vid spelande märkte jag ingen skillnad i responsen, annat än att kabeln var i vägen. Vi hoppar över till testerna och ser vad de visar.

Mousetester
Här kommer några tester som är gjorda med programmet Mousetester v1.5, som medlemmen "Microe" på Overclock.net skapat.

Mitt tillvägagångssätt kan knappast kallas för vetenskapligt. För att åtminstone göra det jämförbart har jag försökt att replikera förfarandet från mina tidigare tester, en metod jag lånat av tidigare testpiloten Niklas Huhtala, jag lånar därför också Niklas uttryck och kallar det för "bro science".

Det jag gjorde var att registrera musens rörelser med hjälp av Mousetester genom att snabbt dra musen åt höger och vänster, vilket har resulterat i följande:

Corsair Dark Core RGB Pro i Bluetooth-läge:

BT 400 DPI.png
BT 800 DPI.png
BT 1200 DPI.png
BT 18 000 DPI.png

Corsair Dark Core RGB Pro i trådlöst Slipstream-läge:

Wireless 400 DPI.png
Wireless 800 DPI.png
Wireless 1200 DPI.png
Wireless 18000 DPI.png

Corsair Dark Core RGB Pro i trådat USB-läge:

Tråd 400 DPI.png
Tråd 800 DPI.png
Tråd 1200 DPI.png
Tråd 18 000 DPI.png

Till min förvåning ser det trådlösa läget inte alls bra ut i testerna, avvikelser är många under de snabba vändningarna i rörelserna, något som inte återfinner sig i vare sig Bluetooth-läget eller det trådade läget. De här värdena är dock inget jag på något sätt har upplevt vid användning de två veckorna jag använt musen till att spela huvudsakligen Call of Duty Warzone i Slipstream-läget.

Där upplever jag musen som rapp och följsam. Ovan tester är gjorda med musen inställd med pollingraten på 1 000 Hz, vilket inte bör göra någon skillnad på musens beteende i en korrekt kurva vid snabba musrörelser. Av nyfikenhet ville jag ändå se mätvärden på hur många punkter musen hann läsa av positionen med den högre pollingraten om 2 000 Hz.

Corsair Dark Core RGB Pro i Slipstream-läge och 2 000 Hz pollingrate:

Wireless 400 DPI 2000Hz.png
Wireless 800 DPI 2000Hz.png
Wireless 1200 DPI 2000Hz.png
Wireless 18 000 DPI 2000Hz.png

Som tydligt syns hämtar musen in information dubbelt så snabbt vilket faktiskt gav mig en mycket tätare kurva som följer baslinjen bättre. Avvikelserna är färre och närmare baslinjen vid samtliga DPI-inställningar. Återigen är förändringen så pass marginell att jag inte kan uppleva den subjektivt vid användning av musen. Att där finns skillnad är dock helt klart mätbart.

Corsair Dark Core RGB Pro i trådlöst Slipstream-läge:

400 DPI Wireless.png
800 DPI Wireless.png
3000 DPI Wireless.png

Musen visar inte några tecken på jitter vid någon av DPI-inställningarna. Precis som vid tidigare mustester höll jag mig till som högst 3 000 DPI vilket bör vara mer än tillräckligt även vid användning av skärmar med 4K-upplösning.

Trots att musen uppvisar sämre resultat än många andra vid trådlösa tester är det här inget som jag har kunnat uppfatta på något vis vid användande. Skillnaderna är för små helt enkelt. Jag är förvånad över att Bluetooth gav en bättre kurva än vad Slipstream gjorde, samt att den höjda pollingraten skulle ge en såpass stor påverkan på testresultaten.

Efterhand som både jag och min hustru använt musen i det vardagliga fann vi en gemensam upplevelse. Vi har båda kommit på oss själva vid längre sessioner med att ta bort handen ifrån musen för att undersöka om den blivit fuktig, av svett eller något, bara för att upptäcka att den är torr. Jag misstänker att det är den gummerade plastytan som ger oss den här upplevelsen, vilket är märkligt då andra möss vi haft med en liknande yta inte har skapat den känslan.

Den medföljande extra sidopanelen var en intressant aspekt. På undersidan har den en egen glidyta vilket fick mig att tro att musen borde få ett bättre glid jämfört med när mitt lillfinger konstant vilar mot musmattan. Tyvärr är panelen för smal i sin utformning för mina korvar till fingrar, och jag finner konstant mitt lillfinger vilandes på ytterkanten vilket ger ett visst motstånd. Efter ungefär en vecka åkte sidopanelen med viss besvikelse av till förmån för den släta sidan.

Tanken är helt klart god, och hade panelens bas bara varit något bredare hade det här lyft hela upplevelsen för mig. Jag tror att mindre kontakt mellan huden och musmattan också förbättrar kontakten mellan musen och underlaget.