Inlägg

Inlägg som Haglund har skrivit i forumet
Av Haglund

Tänk att det har blivit så populärt med att sätta lite tyg på kablarna.
Hur lång tid tar det i snitt att sleeva ett helt aggregat? Sack, Du borde ju veta som har gjort det en del gånger.
För övrigt tycker jag att det borde vara standard hos särskilt chassitillverkare att dra en kabelstrumpa på kablarna som går till fronten. Dock finns det inget värre än fläktar som har tre smala sladdar till kontakten, det blir så fladdrigt.

Av Haglund
Skrivet av anotherera:

I have asked before but I am quite curious again. For gaming need, which is a better combo

Phenom II x2 555 and GTX 460
or
Athlon II x4 640 and Radeon 5770

Under what circumstances, if any, would i notice a marked difference?

In general, if you want to be "future proof", the x4 processor is preffered. Why? Because almost every new game that hit the shelves will have good use of a processor with 4 cores (or more) rather than 2 cores. Buying a dual core processor today is not recommended. The dualcore processors already had their time.

I would recommend the Athlon II x4 640 and Radeon 5770 combo, but keep in mind that the GTX 460 is a better choice when it comes to raw performance, if you can afford it, buy it instead of the 1 year old 5770 (which already is antique in the hardware sphere).

Av Haglund

På Blocket kan du säkert få 5000 kr, på Sweclockers känns tyvärr bara ~2500 kr rimligt om ens det. Det som drar upp priset är ju SSDn som sitter i.

Av Haglund

Det borde finnas fler tillverkare att välja mellan i Sverige. Vi får sällan se exotiska specialvarianter av grafikkort som det då och då rapporteras om. Det häftigaste vi får se är väl MSI Lightning-korten och Gigabyte S.O.C. ... Colorful, Jeston (stavning?) och Galaxy är tillverkare som har visat häftiga kort genom tiderna.

Av Haglund
Skrivet av 8787:

Säg att jag bestämmer mej för en SB ist, vilken ska jag välja som liknar i5? Kommer Inte att försöka klocka eller nåt. Och skulle den CPU då passa in med mina andra delar? (inte mobo eller kylaren) Men grafikkortet, RAM, chassit mm.?

Ja, i5 2500K är väl mest "lik" då den inte har hyperthreading, och liksom i5 760 har den fyra fysiska kärnor mot i7 som har 4 fysiska kärnor och 4 logiska, vilket blir 8 trådar. Som du ser presterar SB generellt bäst av alla processorer just nu och det oklockat.

Ja givetvis kan du använda samma minnen, kylaren ska också passa enligt Sweclockers test. Alltså: S1156 kylare ska passa på S1155. Chassit kan omöjligt vara ett problem.

Av Haglund

Hej,

Hur kan du inte vilja köpa Sandy Bridge? En i5 2500K har cirkapriset 1 990 kronor inklusive moms enligt Sweclockerstestet. CPUn Du vill köpa lär ju inte sjunka drastiskt i pris, se bara på Core 2 Duo/Quad, de ökade i pris eller hade ett oförändrat pris, även när de första i5 och i7 kom ut i handeln.

Du lär knappast behöva lägga mer än 500 kr extra för att få ett fullfjädrat Sandy Bridge-system gentemot vad din nuvarande kundvagn innehåller. Som Sweclockers tidigare rapporterade om kommer moderkorten finnas i prisklasser från 900 kr till 3000+ kr. Så inget problem att få ett billigt moderkort.

Av Haglund
Skrivet av aliassund:

Men vad ska man göra om man inte vill betala för GPU-delen, om man ändå tänkt sej ett riktigt grafikkort?

Någon som vet hur många procent GPU-delen är av hela chipytan?

http://www.hardwareboard.eu/threads/13483-Vorschau-Intel-Sand...

Av Haglund
Skrivet av Kofotsjanne:

Tack för info.
De här kortet ser köttigt ut.
http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=AoHE7iDJrYucOm0n&temple...

Kommer med beställa 2600k samt två 580 så fort det är möjligt. Moderkort och minnen är lite oklart än.

Jag har inte 100% koll, men har svårt att tänka mig att det skulle skilja något i stabilitet osv mellan ett värstingkort som släpps vid release och ett värstingkort som släpps senare. Det brukar väl snarare handla om funktionaliteten som får sig en uppfräschning.

Det är ett fint kort! Jag ska köra på det kortet, verkar vara det fetaste som går att få.

Av Haglund
Skrivet av chainzaw:

Skönt att i7 870 inte säckar för mkt mot de nya processorerna så man inte får ångest

Vad är den stora skillnaden på "K" och inte "K", något med upplåsning eller vadå

Upplåst multipel, till viss grad (;)), 49 i det bästa fallet enligt testet. Men det stod att det kan variera från processor till processor. Utan upplåst multipel är Sandy B. tämligen svår att överklocka, läs artikeln igen.

Av Haglund
Skrivet av Kofotsjanne:

Hur fort kan vi vänta oss BRA moderkort till dom här pojkarna? JME data har ett "Asus Maximus" som verkar sexigt. Är det dumt att köpa dom första moderkorten eller är dom bra nog? Sen förstog jag inte, är det inte 5e som gäller längre? Vilket datum ser vi dom i butik?

Jag tror att moderkortet som används i testet är tillräckligt kompetent, den tog ju 2600K till nästan 5 GHz på luft? Stabiliteten verkade det ju inte vara något fel på. Jag tycker att moderkort vid release generellt håller hög klass, det enda strulet brukar väl ligga i att en del tillverkare har problem med BIOS (kanske även UEFI nu i moderna tider? ) vid release, men det brukar ju komma uppdateringar rätt fort.

Jag skall i varje fall köpa 2600K och det där moderkortet som används från ASUS. Visst stog det att kylarna för S1156 skulle passa till denna plattform? Någon som har koll på vilken luftkylare som gäller? Senast hade jag en TRUE till min S775-dator.

Av Haglund

Fan vilken fin överklockning. Kan de inte få tummen ur och släppa detta lilla kraftpaket så att jag kan köpa min nya dator? Har ett GTX 570 sedan förra veckan som behöver sällskap.

Av Haglund
Skrivet av anon162937:

Nästan... Det är en 5770 som är nerklockad...

Fortfarande nice till en speldator i den prisklassen!

Av Haglund

Gör som jag, vänta på Sandy Bridge? Kommer ju om en vecka.
Iof går jag från S775, men dagens i7or kommer kanske kännas bistert att äga senare under 2011 när Intel släpper sin nya entusiastplattform (alltså inte Sandy Bridge).

Av Haglund

Intelpaketet var ju definitivt mer prisvärt än det du hade från Inet. Men där hade du ett ruttet GeForce 8400 och montering av datorn för 800 kr? Det känns lite omotiverat, har jag missat nåt eller är det en HTPC du är ute efter?

Jag hade tagit Intelpaketet och kört vidare med ditt HD5770, utan tvekan.

Av Haglund

Skillnaden på Midi- och full tower är oftast chassits dimensioner samt att full tower oftast rymmer fler 5,25" platser och 3,5" platser. I vissa fall funkar det väl även att sätta i större moderkort än vad "standard"-miditowers klarar av, tänker på E-ATX eller vad det nu heter. Hursom, det skiljer så mycket mellan dagens chassin att jag knappt kan skilja på vad midi och full tower är. Den riktiga frågan är vilka grejer du vill sätta in i ditt chassi och utifrån det välja chassi. Men förmodligen klarar du dig på ett midi tower.

Det vet man inte, men det tar man reda på. På Sweclockers får du alltid hjälp. Först och främst, vad för dator hade du tänkt att driva? Det finns många skitmärken ute på marknaden som lockar med låga priser och så säger det POFF, och då vart det inte så billigt längre. Se upp för Ace bland annat.

Pålitliga nätagg av hög kvalitet är Seasonic, Enermax, Corsair, FSP och Silverstone i vissa fall. Köper du något från dessa villverkare kan du vara lugn.

Förstår inte frågan: "Vad äre som avgör hur många W ?", men jag ska tolka den. Det som avgör hur "många watt ett nätagg ska ha" (för att vara pedagogisk) är helt enkelt beroende av hur mycket ström som grejerna du har tänkt att driva slukar. Vet du vad du vill driva för grejer?

Om man köper ett nätagg med "för lite watt" eller ett nätagg av dålig kvalitet, som skyltar med t.ex. 800w men i verklighet inte kan leverera detta under pressade förhållande såsom vid spelande, kan man i bästa fall få bluescreens och i värsta fall ett POFF-nätagg som kan dra med sig andra datordelar i fallet. Man kan inte köpa för mycket när det gäller nätagg, men man kan slösa mer pengar än vad man behöver göra, vilket många på Sweclockers verkar tycka om att göra. Det viktigaste är sällan att ha ett biffigt nätagg när du ska driva en svenssondator, utan ett stabilt och faktiskt, jag säger det, lagom nätagg som gör det den ska.

Av Haglund

Kan tycka att det ibland är mycket begärt att man ska hänga med i storyn i ett spel samtidigt som man sågar någon itu (Gears of War) eller när all kommunikation är genom en gammal pissig radio-walkietalkie. Bioshock är ett spel som jag hatade att avancera i rent storymässigt, enbart för att man ska leta efter gamla inspelningar som är fragment av storyn och lyssna på uttröttande röster som känns intressanta första gången man hör dom, men inte efter 50 gånger. Cutscenes är heller inget vidare, det förstör oftast flowet i spelet med undantag för Metal Gear Solid som alltid har haft lite interaktiva cutscenes. Nej, det är svårt det här med att förmedla en story. Det finns några få spel som lyckas enligt mig men för många spel som misslyckas. Håller med TS här. Men då är det väl min "Situational Awareness" för dålig, egentligen.

EDIT: "Situational Awareness" borde fan vara ett systemkrav.

Av Haglund
Skrivet av Goo5e:

Ibland är inte jag med på det, hon har ju pojkvän, då förväntar man sig inte hångel.... Och hångel osv betyder ju inte nödvändigtvis att hon vill ha mig som pojkvän

Nej, men det betyder... PROFIT.

Återigen, skämt o sido. Inte för att vara den som är den, och utan att låta alltför mycket som en gammal stofil (är bara 20 år själv, så..) så tror jag inte att den här bruden verkar vara så mycket att satsa på. Du verkar utifrån vad du skriver vara en kille som förtjänar en brud som vet vad hon vill och inte håller på att hatta fram och tillbaka mellan en pojkvän som hon är förlovad med och dig, sitt ex. Det hela känns oseriöst och iaf när jag var 16 bast tyckte jag att allt med brudar var seriöst, men blickar man tillbaka kan man bara skratta åt att man tyckte att det var på blodigt allvar.

Av Haglund
Skrivet av Goo5e:

Tack
Fler tips? Hon är ganska spontan och hon har försökt kyssa mig osv. fast hon har pojkvän... Borde jag fortfarande bete mig som att jag "inte är kär i henne"?

Varsågod.

Aha, den detaljen hade jag inte sett. Då är det ju bara att köra.
Om hon försökt kyssa dig, lyckades hon med det då? Givetvis ska du inte hålla på med spel om bruden visar att hon vill ha dig.

Av Haglund
Skrivet av mangemani:

vad offensiva dom flesta ska vara,köra med en massa knep och knåp för att få tjejerna intresserade.
var passiva,just kick back and relax,händer det så händer det.
vara sej själv,leva livet som om att inget bekymrar en eller intresserar en...skit i,iggnonera och inte krypa för tjejerna,det är det bästa sättet enligt mej,både när det gäller gamla ex som man har känslor för och för totala främlingar.
detta är inget knep,detta är hur jag behandlar alla som står "utanför min inre cirkel" så att säga och enligt min erfarenhet,så funkar detta kanon..i alla lägen.

Ja med den attityden kan många få vänta bra länge. Jag själv till exempel som knappt har något liv förutom på helgen då jag vilar ut efter en tung arbetsvecka. Hur skulle relaxandet generera en flickvän om de enda jag träffar är mina kollegor och min familj? Nej, det kanske funkar för dig men vill man ha ett fruntimmer måste man för eller senare anstränga sig lite, och ibland behöver man ta till med ett "knep", t.ex. bjuda på sig själv. Man ska inte krypa för tjejerna men vem vill ha en slöfock som inte anstränger sig och förväntar sig att alla ska komma till en själv.

Du får gärna berätta hur du gör för att relaxa dig till tjejer genom att leva livet och skita i och ignorera tjejer.

Av Haglund
Skrivet av Tr0j4n3N:

Jo kanske men en intel i5 borde klara av det tycker man?

Klocka den.