Inlägg

Inlägg som Haglund har skrivit i forumet
Av Haglund
Skrivet av jycken:

Ja visserligen! men det ersätter ju inte graffet.

Möjligtvis inte för oss på Sweclockers, men för många som vill ha en surf eller kontorsdator som kan spela HD-film på youtube eller spela World of Warcraft på Low är det ett vinnande koncept.

Av Haglund
Skrivet av jycken:

Du gör mig än mer förvirrad....Say what ?? CPU med inbyggd grafik ?

Till exempel förra generationens Intel i3 (Arrandale) och nysläppta Sandy Bridge har inbyggd grafikdel.

Av Haglund

Hej,

Det duger inte till mycket. Läs Sweclockers recension av Sandy Bridge så ser du vad den går för. Kortfattat: HD-film och CS 1.6 och liknande fungerar bra. Men inte så mycket mer.

Om du ska spela på dugliga inställningar i dagens spel gör du bäst i att köpa ett grafikkort från AMD eller nVidia. Om du vill ha tips på vad som gäller där, skapa en tråd i Köpråd.

Av Haglund

Om du har defaultinställningarna i BIOS ligger ju inte problemet där. Jag tror att du har större chans att få hjälp här i forumet steg-för-steg än att försöka få någon att vara gratis support. På tal om gratis support, om du har dragits med samma problem sedan datorn var ny, har du försökt att kontakta supporten/butiken som du köpte datorn hos? Man ska inte underskatta supportavdelningar. Det verkar ju inte vara en märkesdator du har köpt om man ser till din signatur, så då slipper du "har du satt i sladden?"-support från märkestillverkarna.

Först och främst:

- Kontakta supporten, har du köpt från Inet kan du vara lycklig, de har hjälp mig många gånger och svarar snabbt.
- ÄR alla kablar verkligen isatta? Många glömmer oftast att sätta i alla kablar, särskilt i grafikkortet.
- Vad har du för CPU temperatur när du spelar/stressar processorn? Har du verkligen optimal kontakt mellan kylaren och CPU?
- Har du rätt spänning till dina minnen?
- Har du kört memtest för att kolla om dina minnen fungerar till 100%?
- Du säger att datorn hänger sig slumpmässigt, vad är det för hårddisk och hur gammal är den?

Visserligen hade förmodligen ovanstående punkter genererat bluescreen eller omstart av datorn, men även hängningar och frysningar kan genereras av hårdvarufel.

EDIT: Höll på att glömma det viktigaste. Har du senaste drivrutinerna för grafikkort och chipset (moderkort)? Har du även senaste uppdateringarna för ditt operativsystem?

Av Haglund

Ser bra ut, utmärkt val av komponenter. Tycker dock lite synd om dig som får vänta på att moderkortet ska komma in i lager.
Om du ändå ska ha en så fläskig dator, kör med 8 GB RAM (jag vet att det inte lär behövas i spel just nu), men lika bra att ha 8 GB RAM när det bara kostar under tusenlappen: https://www.inet.se/artikel/5308675/corsair-8gb-2x4096mb-1600...

Jag köpte själv dessa minnen. Behöver jag mot förmodan ännu mer RAM köper jag samma/likvärdigt kit i framtiden, då detta endast är 2 stickor.

Av Haglund

Beställde från Inet inatt. Moderkorten från Asus verkar i vanlig ordning ta slut fort!
Valde Gigabyte, pga att mobot nedan har allt jag vill ha. Förutom UEFI.
Bjorn3d fick upp sin 2600K till 4,8ghz med detta mobot, även om det handlar om att ha tur med multipelväggen på sitt processorexemplar bådar det gott för en stabil OC.

Det blev:

Gigabyte GA-P67A-UD4
Corsair 8GB (2x4096MB) 1600MHz XMS3
Intel Core i7 2600K 3,4GHz
Noctua NH-U12P SE2
Fraktfritt Sweclockers vid köp över 500kr

Har redan ett GTX 570, Corsair HX620W och ett Silverstone Fortress 2 chassi.

Får se om man hinner bli först med ett galleri!

Lär ju få grejerna på tisdag..

Av Haglund

Jag har inte kollat om det har nämnts tidigare i tråden men Inet bekräftade till mig idag per e-mail att man kommer att kunna köpa Sandy Bridge processorer och 1155 moderkort den 9e januari, dvs nu på söndag. Det betyder att de har lager nu och kommer att skicka grejerna på måndagen om allt går väl, och således få grejerna (i mitt fall) dagen efter som vanligt, på tisdag. Skönt, då får jag äntligen stoppa i mitt GTX 570 som har dammat i mer än en vecka!

Btw, som någon påpekade så har Inet lagt upp kategorier för 1155-moderkort, bland annat finns de stora tillverkarna ASUS, Gigabyte och MSI. Hoppas på ett brett sortiment så att alla kan ta del av SB!

Av Haglund
Skrivet av HuskyPeter:

Goda nyheter. Jag gick över till grannkärringen och bad att få testa i deras burk (eftersom jag byggt den)

GPU-Z identifierar kortet som ett 9500gs PCI-E.

Men varför e plattan röd om det nu e nvidia? Och varför finns det ingen sli koppling som det står att 9500gs ska ha?

Va tror ni man kan ta för ett sådant kort på blocket? det är ju ändå 512 minne och hdmi, perfekt till htpc tex

"Plattan" kan alltid ha olika färger oavsett vilken tillverkare eller fabrikat det är. Dagens referensmodeller är oftast svarta. Jag har sett blåa, gröna, röda och svarta AMD/ATI kort och samma färger på nVidia kort.
Jag tror att du kan få 300 kr om Du är ute efter att blåsa någon. Hade jag varit du hade jag sparat kortet till en HTPC själv istället.

Av Haglund

Ska bli intressant att se vilka moderkort som kommer att finnas i handeln på dag ett. Sabertooth ser ju intressant ut

Av Haglund
Skrivet av Kofotsjanne:

Haha, jaha... ja jag fattade inte hur ni lyckades hitta dom.. kollat i menyerna 2-3gånger om dagen hela veckan. Är nog lite halvdesperat! Får hoppas de räcker till oss alla då!

Idag verkar det fungera, bara att lägga i kundvagnen och så hamnar den där. Du kan också gå vidare till betalningsalternativen och slutföra ordern, givetvis.

Frågan är bara om man ska vänta på Inet som kanske är billigare.

Av Haglund
Skrivet av Lambodgas:

Jag ska själv skaffa sandy bridge när det släpps & jag satsar på dessa: http://www.webhallen.com/hardvara/126085-corsair_xms3_vengean...

Hoppas det är ett bra val då jag redan köpt dem:D

Ja dom där minnena kan ju inte vara dåliga till det priset, minns när jag köpte 1x2 GB DDR2 för samma pris till min gamla dator

Av Haglund
Skrivet av Aka_The_Barf:

kanske 1600mhz minnen kan vara fördelaktigt med en hårt klockad sandy bridge men många test verkar inte visa så stor skillnad om någon alls mellan 1333mhz och 1600mhz minnen.

ta en bra kylare som du gillar tex true eller noctuas motsvarighet.

Ok, hade tänkt att köpa från Inet och hittade dessa:

http://www.inet.se/artikel/5315067/corsair-8gb-2x4096mb-1600m...

http://www.inet.se/artikel/5305609/corsair-8gb-2x4096mb-1333m...

Isåfall är ju XMS3-minnena mer prisvärda om det inte gör någon prestandaskillnad mellan 1333 och 1600 MHz. Lite tråkigt att man inte kan få ett 2x4096MB Corsair Dominator-kit med passande röd/svart färgschema till mitt planerade moderkort.

Vad är motsvarigheten till TRUE idag?

Av Haglund

Hallå där! Hade tänkt att köpa en 2600K och ett Asus Maximus IV Extreme. Har precis sålt iväg alla mina S-775 delar från gamla datorn och har i ärlighetens namn lite svårt att utröna vilka minnen jag ska ha. Eftersom det kommer att bli multipel-överklockning spelar det väl till skillnad från 775 ingen roll hur häftiga minnen man har i.o.m att man inte behöver hålla på så mycket med FSB eller BCLK?

Jag vill ha 8 GB minne, två stickor med 4 GB vardera. Vad ska jag välja? Skulle uppskatta en produktlänk, eller två.

En fråga till: Vilken CPU-kylare gäller nuförtiden? Läste i Sweclockers-testet av SB att man kan använda 1156-kylare. Jag föredrar Thermalright och Noctua.

Av Haglund

Så trevligt. Dock minns jag en grej som heter ASUS Insta-boot som jag inte vet hur det gick med, men det var typ som ett sleepmode som fanns i BIOS och gjorde att det tog 1 sekund att "boota" fast att datorn var avstängd, vilket innebar att efter du startat datorn för första gången kunde du köra insta-boot hela tiden efter det.

Av Haglund
Skrivet av Mackansson:

Äh, en minskning från 29 till 22 sekunder är ingen revolution i mina ögon. Tråkigt, jag hade verkligen hoppats på UEFI. Jag kanske är okunnig, men jag har verkligen svårt att förstå varför POST ska ta mer än ett par sekunder? Vad är det som tar sån tid?

Vad är POST-tiden på en Mac tex? Startar inte de ruskigt fort?

Ja det är lite tråkiga siffror.

Läs här: http://sv.wikipedia.org/wiki/Power-on_Self_Test

Av Haglund

Först och främst, vad är din budget för en eventuell uppgradering?

Ja, Bad Company 2 gillar quadcores. Det finns en tråd som berättar allt om att överklocka processorer i Överklockningsforumet: http://www.sweclockers.com/forum/2-kylning-och-overklockning-...

Grafikkortet duger väl, men det är rätt gammalt i hårdvarusammanhang. Som sagt, är du villig att betala för att uppgradera datorn behöver du ange en budget för att vi ska kunna hjälpa dig att välja de mest prisvärda datorkomponenterna. Rent spontant lär du behöva en ny CPU-kylare, om du använder originalkylaren dvs. Den där CPUn kan du nog få upp i minst 4 GHz utan större ansträngningar.

Av Haglund

5-6 år gammalt mobo låter som boven. Jag tror på trasiga kondensatorer.

Av Haglund

Hmm, har du försökt att installera Win7 64-bit fler än en gång?

Av Haglund

Det låter ju som att det är fel på minnet. Berätta för Inet att du fick errors i memtest så borde de skicka nya stickor.

Av Haglund

Start > Kör > "msconfig" > Fliken BOOT.INI, där har jag för mig att man kan ta bort det.

EDIT: Har själv bara ett OS så jag kan inte testa om det går att ta bort ett annat från listan, men om du kollar till höger i BOOT.INI så finns en ruta som heter timeout, sätt den på 0 så behöver du bara se den där skärmen i ett ögonblick, utan att behöva trycka enter på det OS du vill starta. Den gör det automatiskt efter 0 sekunder.