Jag säger inte att det är dåligt med Windows och musik. Jag vet också flera som kör det. Men av olika anledningar är vanligt med Mac i musiksammanhang, antagligen för att många kör Logic. Kollar man på TV så är det lätt över 90% som de studios man filmar i kör Mac. Det är ofta lättare att få låg latency utan mickla för mycket. Även det inbyggda ljudkortet ger låg latency på Mac.
Jag har också ett externt Saffire Firewire-ljudkort på den Hackintosh jag kör. Det funkar med låg latency med både det inbyggda ljudet och med Firewire-kortet i OS X (behövde inte installera några drivare). I Windows 8 är det värdelöst i båda, trots AISO-drivare. Programmet Reason. Vet ej varför. Går säkert att lösa, men det är just sådant som är skönt att slippa, vilket man ofta gör i OS X.
Detta är mest kvalificerat skitsnack. De inbyggda ljudkorten i Mac är inget annat än Intel HDA eller Realtek ALC89x beroende på modell. Dessutom är latencyn inte alls särskilt bra under OSX (BSD). Allt detta handlar om är programvaran Logic. OSX är inte på något sätt samma sak som det gamla Mac OS då myten om att film, musik, dtp och grafik var så mycket bättre på Mac kom till.
Ja, jag använder både Hackintosh samt en äkta MacBook, och ljudet (eller funktionerna) är inte något jag anser vara outstanding på långa vägar. Är nästan beredd att påstå att det finns fler funktioner och bättre drivrutiner för Linux, och vilken sörja Linux ljud är vet nog de flesta som kommit i kontakt med det.
Har aldrig haft några problem med överdriven latency i Windows så länge jag använt ASIO. I och för sig har jag endast testat ASUS Xonar DX samt ett kort med 4 teleingångar som jag just nu glömt modellen på mer utförligt.