Garmin hör inte till de största tillverkarna av smartklockor, men företaget har en trogen skara användare som uppskattar de tränings­fokuserade klockorna. Nu rapporterar Tech-Issues Today att användare har börjat drabbas av krascher på sina Garmin-klockor.

Det började med vissa modeller för flera månader sedan och har den senaste tiden spritt sig till de flesta modeller. Buggen yttrar sig genom att hemskärmen kraschar och täcks av en ”IQ!”-logga med orange utropstecken istället för den vanliga urtavlan. En omstart kan lösa felet tillfälligt, men det kommer snart tillbaka.

En utvecklare skriver på Garmins utvecklarforum att det handlar om en bugg i en funktion som sparar värden till den inbyggda lagringen. Den ser ut att ingå i firmware-uppdateringar som har rullat ut till olika modeller de senaste månaderna.

Samma utvecklare skriver i en annan forumtråd att han har loggat 400 000 krascher i en enda applikation sedan augusti på modeller som Venu 3, Forerunner 265, Forerunner 965, Fenix 7 och Fenix 8. En utvecklare på Garmin har bekräftat att företaget känner till problemet och utreder det.