Ursprungligen inskrivet av jens
har aldrig sagt att det är negativt med en mer inställningsbar EQ, har bara sagt och sätter mig emot i det du säger är att alla inte bryr sig om det som funktion. alltså om funktionen isig inte är nått jag bryr mig om, som jag ändå aldrig kommer använda, så spelar det ju ingen roll för mig om den finns där eller inte, resultatet blir detsamma, att jag inte använder den. så för mig är inte inställningsbar EQ ett argument till att köpa en produkt, för dig är den kanske det. på dig låter det som om att det är en självklarhet att alla tycker att EQ är viktigt, därför så måste det finnas en bra sådan i alla spelare som är bra, har de inte det, så är de inte bra, inte för nån.
om ja köper en bil t.ex. så säger säljaren till mig att bilen har cigarett tändare, jaha, säger ja, jag röker inte, o han säger då, ja men kan alltid vara bra att ha. jaha, varför då? om jag börjar röka eller? kanske är ett löjligt exempel, men du förstår vad jag menar, hoppas jag i alla fall.
för övrigt tycker ja inte att min ipod distar nått på den musik jag lyssnar på, emn som sagt, smaken ä som baken delad och vi har alla en egen. lyssnar inte heller på så mycket dunka dunka och elektronisk musik, så kanske spelar in. inte för att ja märkt nå skillnad de gånger ja lyssnat på sådan musik heller.
hehe, jojo, jag förstår mycket väl vad du säger, men han ju själv upplevt att blivit kallad fanboy bara för att ja argumenterat för olika saker, därav apple. ändå tycker jag att jag har hållit en bra nivå på det hela. jag tycker precis som dig att en del användares inlägg om apple här är lite väl överdrivna, men ja hoppar inte på nån för det.
det där me slänga yr sig saker, visst, kan till viss del hålla med, men väldigt många som har iaudio och iriver t.ex. så väldigt trångsynta så till vida att ipod minsan inte kan vara bättre, oavsett vem det är som är användaren. det tycker då jag är lika mycket "fanboy" som att komma med dåliga argument, att inte kunna acceptera att alla inte tycker likadant.
sa inte, eller menade snarare inte att ipod skulle vara bättre för alla, bara för att de säljer mycket av den, utan menade att den faller många i smaken, därav kan den inte vara dålig för alla, t.ex. bara för att den saknar en "riktig" EQ utan måste ju falla en hel del i smaken. att sen idiotförklara "vanligt" folk så har nivån blivit låg. du kan inte allvarligt mena att du tror att majoriteten av de som köper ipod gör det i tron att det inte finns andra spelare. det är ju patetiskt sätter en slant på att många mycket väl vet att det finns andra spelare, men köper ipoden ändå, inte för att den spelar mp3 bättre än andra spelare, utan för att den spelar dem bra (därmed inte sagt bäst för alla), har en paketlösning och tilltalar dem estetiskt.
vad har andra världskriget med detta o göra, förklara gärna kan vara intressant o höra vad du menar. menar du att det inte va bra att majoriteten inte höll med tyskarna? är kanske bara jag som inte fattar, är lite trött
kan vi inter återgå till iphone istället? känns om tråden ä på väg åt fel håll. tror vi får starta ny tråd om det här, eller nää, känns som detta rablats en miljon gånger, för varje apple tråd förvandlas ju till detta, smutskastning mot apple.