Permalänk
Avstängd

Tråkig händelse Säger jag bara !

Permalänk
Medlem
Skrivet av AlbertMwugabi:

Varför verkar alla i den här tråden haka upp sig på att dom tror att TS klagar på polisens agerande? Om jag tolkar TS rätt så handlar det mer om att dom direkt postar på facebook och inte på att han blev stoppad och kontrollerad.

Jag förstår TS orolighet, bor själv i en liten stad, <10000 invånare och vet hur äckligt fort rykten sprids här. Har en bekant som är sjukskriven som spenderar en massa tid på att kolla facebook och polisens hemsida 10 gånger i minuten för att få reda på det senaste för att kunna skvallra.

Har inget emot polisens agerande i att stoppa TS och ta in han, det var efter regelboken, men polisen behöver inte dra upp mobilen direkt och dra en "Whad up Dawgs, bylingen here, stoppade nyss en skummis, klart påverkad, stationen nästa." varför inte vänta tills provsvaret kommit eftersom det nu gick så fort och då skriva att dom stoppade nån men att det inte var något. Sen att TS var trött som få är en annan femma, det är inte det tråden handlar om.

PS: Kan även tillägga att det här med rykten i liten stad så var det nyligen en nyhet om en som är härifrån som var efterlyst av interpol, men ingen mer info. Dock om man gick in på interpols hemsida kunde man få fram namn på en gång, så gissa om skvallertanterna fick något att prata om i flera månader.

För andra gången, det var INTE polisen som lade upp det på Facebook.

Visa signatur

7800X3D - 7900XTX - QD-OLED 34" AW3423DW

Permalänk
Entusiast
Skrivet av Daavido:

Om nu TS var på väg till jobbet, var tvungen att åka och pissa och komma försent. Förklara för chefen, "Hej, kommer lite sent då jag nyss blev stoppad av polisen efter gymmet".

Och sen om chefen skulle läsa detta: "Föraren påvisar tydliga tecken på drogpåverkan och får därför följa med patrullen för provtagning"

Hur kommer det då påverka hans situation på jobbet? Chefen kanske tar och gör en check i belastningsregistret för säkerhets skull. Visst han var oskyldig, han kan bevisa det också. Men så onödigt att det ens ska behöva komma till det då han faktiskt var oskyldig.

Bra poäng.

Själv har jag fått sparken för ännu mindre bagateller. (Laddade ner en torrent-fil för en Linux-distribution. Jobb-relaterat dessutom. Chefen trodde jag laddade ner olagligt material, såsom spel, filmer och musik. Fick sparken trots att jag kunde bevisa motsatsen.)

De som är arbetsgivare är själva vanliga människor, och det brukar resultera i att de bara ser en del av helhetsbilden.
Jag är rätt säker på att de flesta av landets arbetsgivare hade gett en sparken baserat på detta, oavsett om man är skyldig eller inte.

Lagen må säga att man är oskyldig tills motsatsen har bevisats, men en "vanlig" arbetsgivare ser det inte så. Där är det i regel tvärtom, och de skiter till och med i vad som bevisats i efterhand. Det är tyvärr den sura verkligheten. Min egen erfarenhet dessutom.

Ja... jo... Nu låter det som om jag drar varenda arbetsgivare över samma kam. Jag vet mycket väl att det finns undantag rån regeln, och håller med. Men vill ändå poängtera att de flesta (majoriteten) arbetsgivarna skulle nog agera vad som inte är helt korrekt i den här typen av fall.

Visa signatur

Bästa programmen till Linux - v2.0
Linux-guide: Val av grafisk miljö. (Att välja distribution).
-
Everyone should have a SGoC in their systems (SGoC: SysGhost on a Chip)

Permalänk
Medlem
Skrivet av marmeladov:

Det är ju jättefint att du lovar att alkohol är den vanligaste drogen i trafiken. Det trodde jag alla kunde räkna ut.
Att rattfylla med alkohol är lika illa som drograttfylla tror jag dom flesta vid sunda vätskor tycker, så ser ingen öppning för diskussion här. Att det finns en promillegräns med alkohol, men är nolltolerans vid narkotika är ganska enkelt. Narkotika är förbjudet enligt lag, varpå man såklart inte kan ha en likande promille-gräns. Logiskt. Dessutom finns det så många olika substanser narkotika, ska man ha en specifik gräns för varje substans då? Känns orimligt.

Du har fel. Narkotikamissbrukare vårdas på samma sätt som alkoholmissbrukare. De behandlas i samma lagtext, "Lag om vård av missbrukare i vissa fall". Det görs ingen skillnad på vad du än missbrukar, man har rätt till vård ändå.

Klart det inte blir någon diskussion när du läser fel.

I Sverige har vi för det mesta nolltollerans mot bruk under behandling. Personer som är i behov av vård och starkt beroende blir av med vården för de kanske har brukat en gång, låter humant eller effektivt i mina öron.

Alkholister blir inte arressterade, blir inte av med körkort, får inte betala stora böter. Om du tror att de bahandlas liladant behöver du ta dig en grundlig titt hur systemet fungerar i Sverige idag.

Visa signatur

5700X3D | 5080 Prime OC | Katt

Permalänk
Medlem
Skrivet av Yorg:

För andra gången, det var INTE polisen som lade upp det på Facebook.

My bad, läste dåligt!

Visa signatur

Tofu bud

Permalänk
Avstängd
Skrivet av MultiMan:

Polisen ställde ju några kontrollfrågor och gjorde ett enkelt neurologiskt test, som du misslyckades med. Jag kan inte se att de gjort något fel med att då gå vidare och drogtesta. Det är polisens jobb att upprätthålla lagarna, för allas trevnad (utom lagbrytarna då förstås).

Kom igen tror du verkligen att polisen i regel upprätthåller lag och ordning?! Finns minst hundratals exempel bara senaste åren där polisen milt sagt misskött sig. Har aldrig gjort något brottsligt i mitt liv, det betyder inte att jag är naiv att tro på polisen som beskyddare av lag och ordning. Svensk polis var för länge sedan något att lita på, nu är dom i allmänhet ett dåligt skämt.

Linköping, Göteborg och Malmö är bara ett par av många städer i Sverige där polisen ytterst sällan gör något åt den grova brottsligheten, deras insats är patetisk. Aldrig testat knark men att klassa cannabis som knark medan tiotusentals olika former finns att göra av livsfarliga Spice och andra syntetiska droger lagligt det är fel. Allt går att missbruka, men alkohol är bland den mest farligaste drogen som finns. Finns knappt någon som inte blir våldsam när dom fått i sig en del alkohol. Cannabisbrukare som inte missbrukar har jag aldrig träffat som är våldsam.

Medicinsk cannabis har hjälpt många människor som är svårt sjuka och istället för att bedriva häxjakt på cannabis så bör man låta det vara som i Holland, brottsligheten sjunker, dåligt cannabis kommer bort. Förbjud sprit det är bland det värsta.

Permalänk
Skrivet av Ceogar:

Klart det inte blir någon diskussion när du läser fel.

I Sverige har vi för det mesta nolltollerans mot bruk under behandling. Personer som är i behov av vård och starkt beroende blir av med vården för de kanske har brukat en gång, låter humant eller effektivt i mina öron.

Alkholister blir inte arressterade, blir inte av med körkort, får inte betala stora böter. Om du tror att de bahandlas liladant behöver du ta dig en grundlig titt hur systemet fungerar i Sverige idag.

Grattis, ännu mer faktafel av dig. Det börjar bli en del nu, för enkelhetens skull radar jag upp dem åt dig;

Först ett klargörande. I juridisk mening är det ingen skillnad på rattfylleri (alkohol) och drograttfylleri. Båda regleras i "Lag om straff för vissa trafikbrott" som du med fördel kan titta lite i för att minimera felen till nästa gång, främst 4§ torde intressera herrn för att undvika framtida klavertramp likt de du redan lyckats med.

1. "Alkoholister blir inte arresterade" - fel
Alkoholister blir visst frihetsberövade (gripna, medtagna) på samma sätt dom drograttfyllerister. De kan på samma sätt bli "arresterade", om du med det menar inlåst i cell en tid. I normalfallet i både drog- och alkoholrattfylleri så blir man dock medtagen för kroppsbesiktning, provtagning, förhörd och frisläppt.

2. "blir inte av med körkort" - fel
Kör man påverkad av alkohol och provtagningen uppnår 0,2 promille i blodet eller 0,16ml/l utandningsluft så omhändertager polisen körkortet interimistiskt, vilket innebär att man gör det tillfälligt tills Transportstyrelsen fattar det slutgiltiga beslutet. Liknande är att det finns kutym från polisen att omhänderta körkortet hos drograffyllerister om snabbtestet/snabbstickan visar positivt. Annars väntar man tills slutgiltiga analysen är klar. Dock vill jag nog hävda att flertalet av de som kör påverkade av narkotika och åker dit, redan kör utan körkort...så släng på grov olovlig körning då också.

Som passus kan jag lägga till att du som missbrukare av alkohol kan bli av med körkortet utan att ens ha suttit bakom ratten. Blir du omhändertagen för fylleri och får sova i fyllecell lite för ofta i för tät följd, så kan du få indraget körkort. Det kan även ske om du har ett dokumenterat missbruk av alkohol och aldrig då heller åkt dit för rattfylla.

3. "får inte betala stora böter" - fel
Både rattfylleri (alkohol) och drograttfylleri har dagsböter eller fängelse som påföljd. Dagsböter baseras på din inkomst och, för att generalisera lite, många av de som notoriskt kör drograttfulla har såklart inget jobb heller, vilket såklart gör att de får lägre böter än en välbärgad 50-åring som är VD på något företag.

Jag "tar mig en grundlig titt" på dessa frågor i princip varje vecka på jobbet, men har jag i något av det jag skrivit här eller tidigare inlägg haft fel och du kan påvisa det så är jag den första att bli glad att lära mig rätt...

stavfel
Visa signatur

Surf:: FD Define R3 | W10 Pro | Corsair TX650W | MSI P67A-GD65 B3 | i5-2500K@4.2GHz | 16GB Corsair Vengeance 1600MHz | GTX1060 | Be Quiet Pure Rock |
Htpc:: FD Node 304 | W10 Pro | CM Silent Pro M2 420W | ASRock H77M-ITX | Intel i5 2400 | Asus GT 630 | 8GB Corsair Vengeance 1600MHz | Arctic Cooling Alpine 11+
Server:: HP Proliant N54L | ESXI | XPEnology | 1SSD + 6HDD | 6Gb RAM

Permalänk
Skrivet av Србо:

Kom igen tror du verkligen att polisen i regel upprätthåller lag och ordning?! Finns minst hundratals exempel bara senaste åren där polisen milt sagt misskött sig. Har aldrig gjort något brottsligt i mitt liv, det betyder inte att jag är naiv att tro på polisen som beskyddare av lag och ordning. Svensk polis var för länge sedan något att lita på, nu är dom i allmänhet ett dåligt skämt.

Linköping, Göteborg och Malmö är bara ett par av många städer i Sverige där polisen ytterst sällan gör något åt den grova brottsligheten, deras insats är patetisk. Aldrig testat knark men att klassa cannabis som knark medan tiotusentals olika former finns att göra av livsfarliga Spice och andra syntetiska droger lagligt det är fel. Allt går att missbruka, men alkohol är bland den mest farligaste drogen som finns. Finns knappt någon som inte blir våldsam när dom fått i sig en del alkohol. Cannabisbrukare som inte missbrukar har jag aldrig träffat som är våldsam.

Du har nog fått det lite om bakfoten. Det är inte riktigt polisen som bestämmer om spice, RC-droger eller annan skit ska narkotikaklassas eller inte. Än mindre bestämmer de hur narkotikalagstiftningen eller övriga lagar skall regleras. Polisen verkställer det andra beslutat i vissa frågor, du exempelvis genom din röst vart 4:e år.

I övrigt är det med "fredliga cannabis-missbrukare" en rätt fin myt. Det finns en hel bok tex som bara radar upp cannabis-relaterade våldsbrott. Kommer inte ihåg vad den heter just nu bara.

Men men..detta är en annan diskussion och för min del tänker jag inte diskutera olika drogers vara eller inte vara, tråden är redan rätt så offtopic som den är.

Visa signatur

Surf:: FD Define R3 | W10 Pro | Corsair TX650W | MSI P67A-GD65 B3 | i5-2500K@4.2GHz | 16GB Corsair Vengeance 1600MHz | GTX1060 | Be Quiet Pure Rock |
Htpc:: FD Node 304 | W10 Pro | CM Silent Pro M2 420W | ASRock H77M-ITX | Intel i5 2400 | Asus GT 630 | 8GB Corsair Vengeance 1600MHz | Arctic Cooling Alpine 11+
Server:: HP Proliant N54L | ESXI | XPEnology | 1SSD + 6HDD | 6Gb RAM

Permalänk
Medlem
Skrivet av Tunnelsork:

Konstaterar att ditt förra inlägg inte relaterar till vad som hände TS, utan istället är en reflektion över egna upplevelser. Det är väl i sin ordning, men om du förklarar sådant så blir det färre missförstånd i diskussionen. Angående din egen situation så är helt upp till dig om du hade fortsatt vara en trafikfara eller ej. Du hade kunna välja att inte fortsätta köra bil.

I det här fallet var alltså TS så trött att han inte klarade polisens prov på plats utan de beslutade att ta med honom för vidare undersökning. Vad är det konstiga med det? Ska de låta honom fortsätta köra efter att de bedömt att han inte kan kan framföra fordonet på säkert vis? Vet man med sig att man inte kan det så bör man avstå, både för sin egen och andras skull; om det sedan är trötthet, droger eller sjukdom som orsakat det är irrelevant, och två fel gör naturligtvis inte ett rätt...

Nej, jag var beroende av bilen. Att säga upp mig från jobbet och sätta mig och skramla med en mugg utanför ICA är inget alternativ.
Att en stor del av inläggen handlar om att TS inte borde ha satt sig i bilen är dubbelmoral och orelevant, nu tog han bilen och ansåg sig tillräckligt pigg för att köra bil, det är inte att vara ansvarslös. (allt annat är spekulation)

Nej om polisen har en annan bedömning än TS så ska dom självklart agera. Sen såvidare om dom har agerat professionelt eller inte vilket verkade vara det TS reagerade på är ju en annan sak.

Två fel gör ett rätt, idiotiska krav/regler medför konsekvenser och förhoppningsvis leder konsekvenserna till förbättrade rutiner eller lagstiftning.

Permalänk
Legendarisk
Skrivet av lappen81:

Nej, jag var beroende av bilen. Att säga upp mig från jobbet och försöka få socialbidrag är inget alternativ.

Oavsett vad du tycker om implikationerna så är det ett val du har gjort.

Visa signatur

Abstractions all the way down.

Permalänk
Legendarisk

Syftet med den här tråden är inte att diskutera drogpolitik, tillbaks till ämnet nu. För er som tappat bort länken så finns det här: #15430454

*** Tråd rensad ***

Visa signatur

Abstractions all the way down.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Tunnelsork:

Oavsett vad du tycker om implikationerna så är det ett val du har gjort.

Jag har inte medvetet brutit mot några lagar/regelverk, gillar du inte nuvarande lagstiftning så får du väll försöka göra något åt det.

Permalänk
Medlem

Är det förtal? En kränkning TS råkat ut för? Stäm polisen isåfall, rådfråga advokat först!

Permalänk
Legendarisk

Eftersom att ni så gärna vill så kan vi påminna igen...

*** Tråd rensad ***

Visa signatur

Abstractions all the way down.

Permalänk
Skrivet av Silcan:

Är det förtal? En kränkning TS råkat ut för? Stäm polisen isåfall, rådfråga advokat först!

"Självfallet ingetdera" kommer samtliga advokater säga.

Visa signatur

Surf:: FD Define R3 | W10 Pro | Corsair TX650W | MSI P67A-GD65 B3 | i5-2500K@4.2GHz | 16GB Corsair Vengeance 1600MHz | GTX1060 | Be Quiet Pure Rock |
Htpc:: FD Node 304 | W10 Pro | CM Silent Pro M2 420W | ASRock H77M-ITX | Intel i5 2400 | Asus GT 630 | 8GB Corsair Vengeance 1600MHz | Arctic Cooling Alpine 11+
Server:: HP Proliant N54L | ESXI | XPEnology | 1SSD + 6HDD | 6Gb RAM

Permalänk
Avstängd

Visst finns det drogpåverkade idioter som skall stoppas från att köra fordon, men om en person är lite sömnig är det åt helvete att ta in personen för drogprov. Polisen gör långt ifrån ett bra jobb.

Permalänk
Medlem
Skrivet av matadoren:

Ärligt talat? Vad hände med oskyldig tills motsatsen bevisats ?

Det var ju inte så länge det fanns en kulturpolis som burade in folk bara de gillade fel musik. Så att de i alla fall tittade hur du såg ut var ju ett framsteg...

Skrivet av Mange75:

Polisen skulle haft mer resurser för att kunna utföra fler kontroller , dom behövs.
Har haft körkort i 22år nu och bara blivit stoppad i en alko kontroll en gång.
Mer resurs till pappa polis , så att alla skitstövlar som kör runt med skit i kroppen försvinner från våra vägar!

Men all statistik visar ju att ju mer resurser till polisen desto färre brott klaras upp. Så prova tvärt om?

Visa signatur

Main Core i9-9900k | NH-D15 | ROG STRIX Z390-F | 16GB DDR4 3200 MHz LPX | STRIX 2080 Ti GAMING OC | Samsung 970 EVO 1TB + Toshiba XG5 256GB | RM650X | R5 Blackout
HTPC/Barndator: Core i5-8400 | ASUS PRIME B360M-A | 16GB DDR4 2666 MHz | STRIX GTX 1070 OC | 2 x Toshiba XG5 256GB
Extradator: Core i7 870 | ASRock H55M-LE | 8GB 1600 MHz | Intel 320 120GB | HD6950 2GB | VX 550W

Permalänk
Medlem

@matadoren: Nej det är inte roligt att vara misstänkt. Om du nu var clean, och patrullen ansåg att "föraren påvisar tydliga tecken på drogpåverkan", då är det lite trist att de är såpass inkompetenta.
Vad gällde anmälan förresten? ("En anmälan skrivs.")

Visa signatur

Unraid#1: Asus X99-M WS/SE, Xeon E5-2683 v3, 32GB

Permalänk
Medlem

Var med om samma sak när jag skjutsade hem en polare 4 på natten. Polishuset låg precis utanför där jag parkerade. De ville att jag skulle följa med upp på ett urinprov för jag såg påverkad ut. Jag nekade bara sen försvann de. Vill bara leka översittare.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Србо:

Visst finns det drogpåverkade idioter som skall stoppas från att köra fordon, men om en person är lite sömnig är det åt helvete att ta in personen för drogprov. Polisen gör långt ifrån ett bra jobb.

Men nu misslyckades ju TS med ett enkelt test på plats, om solen nu var ett så stort problem kunde han med enkelhet bett om att få vända sig bort från solen så den inte var rakt i hans ögon.
Och är man så trött att man inte klarar av att följa en penna med ögonen har man inget i trafiken att göra oavsett om man är påverkad eller ej.

Och eftersom många verkar missa det om och om igen så var det inte polisen som postade informationen på FB utan en mindre nyhetstjänst som fokuserar på just säkerhet, räddning- och polisinsatser.

Tycker personligen att det är på tok för lite kontroller i trafiken, har under mina 11 år med körkort inte råkat ut för en enda.

Visa signatur

Guide för felsökning av Bluescreen! (tack till m4goo2 som gjort denna)
Chassi: Antec Twelve Hundred | Moderkort: Asus z170-A | CPU: I7 6700K @ 4.7GHz | Corsair H80 | RAM-minnen: Corsair Vengeance LPX 16GB@2666MHz | GPU: MSI NVIDIA GTX 1070 Gaming G8 | Nätagg: EVGA SuperNova G2 750w | HDD: Samsung 850 EVO 500GB, OCZ Vertex3 120GB, 4x Seagate Barracuda Green 2TB, 1x Western Digital My Book 3TB, Western Digital My Book 4TB.

Permalänk
Avstängd
Skrivet av Ceogar:

Klart det inte blir någon diskussion när du läser fel.

I Sverige har vi för det mesta nolltollerans mot bruk under behandling. Personer som är i behov av vård och starkt beroende blir av med vården för de kanske har brukat en gång, låter humant eller effektivt i mina öron.

Alkholister blir inte arressterade, blir inte av med körkort, får inte betala stora böter. Om du tror att de bahandlas liladant behöver du ta dig en grundlig titt hur systemet fungerar i Sverige idag.

Var får du din information ifrån? Din källa är då inte pålitlig då jag inte sett dig skriva ett enda rätt angående detta...eller jo, du har koll på att man inte får köra bil när man druckit alkohol, utöver det så är resten bara fel.

Skickades från m.sweclockers.com

Visa signatur

The problem in society today: Smart phones, stupid people.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Chippen2188:

Visst är det så! Men TS beskriver ju också att hans ögon släpade efter. Röda och eftersläpade ögon är två tecken som tillsammans minimerar en miljon saker till mycket mindre. Nu ska det sägas att jag inte är särsilt kunnig ang tecken om narkotika men då jag räknar med att polisen är kunnig inom ämnet så kan dem säkert se fler tecken än vad TS kan beskriva. Självklart finns fortfarande massor av möjligheter men jag känner ändå att hur förnedrande det än är för oss människor med rent mjöl i påsen att göra ett pissprov så är bra att polisen gör ett prov om dem tvekar eller är osäkra. För rätt som det är så visar en person positivt och då ska man inte vara på vägarna. Och ska man tänka efter, hur ofta blir man stoppad av polisen, än mer sällan att dem säger att man ser påverkad ut. Visst är det säkert obehagligt den gången det händer men det är knappast men för livet.

Ang röda om ansiktet när man dricker så tror jag att polisen har bättre tecken när det kommer till alkohol. T.ex. alkholmätaren man får blåsa i.

Det med röda ansikten kan användas för att stoppa personer som kör, än så länge är det bara Polska polisen som har testat runt med laser för att ta reda på om personer är berusade (på avstånd likt man mäter hastighet).Men det är en annan diskussion.

Visa signatur

Arch - Makepkg, not war -||- Gigabyte X570 Aorus Master -||- GSkill 64GiB DDR4 14-14-15-35-1T 3600Mhz -||- AMD 5900x-||- Gigabyte RX6900XT -||- 2x Adata XPG sx8200 Pro 1TB -||- EVGA G2 750W -||- Corsair 570x -||- O2+ODAC-||- Sennheiser HD-650 -|| Boycott EA,2K,Activision,Ubisoft,WB,EGS
Arch Linux, one hell of a distribution.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Rajat:

Var får du din information ifrån? Din källa är då inte pålitlig då jag inte sett dig skriva ett enda rätt angående detta...eller jo, du har koll på att man inte får köra bil när man druckit alkohol, utöver det så är resten bara fel.

Skickades från m.sweclockers.com

Räcker att du åker hem och skyller sedan på att du tog en flaska vodka. Men ja det är stora negativa efftekter av dagens politik, har vänner som hamnat i missbruk som sedan inte vågat få hjälp pga stigman man får. Vill du ha hjälp med drogmissbruk hos en läkare kommer hen att anmäla detta till polisen vilket du får betala böter samt hamnar i registret och tydligen på Facebook också. Sedan allt moralpanik från omgivningen som att man har mördat någon.

Visa signatur

Arch - Makepkg, not war -||- Gigabyte X570 Aorus Master -||- GSkill 64GiB DDR4 14-14-15-35-1T 3600Mhz -||- AMD 5900x-||- Gigabyte RX6900XT -||- 2x Adata XPG sx8200 Pro 1TB -||- EVGA G2 750W -||- Corsair 570x -||- O2+ODAC-||- Sennheiser HD-650 -|| Boycott EA,2K,Activision,Ubisoft,WB,EGS
Arch Linux, one hell of a distribution.

Permalänk
Medlem

Jag har (tyvärr) mycket erfarenhet med både cannabis och polisen i vissa sammanhang, (har aldrig kört påverkad och skulle aldrig få för mig det) och det är en av dem vanligaste ursäkter/orsaker dom har, att man ser trött ut, har lite/mycket röda ögon eller påvisar muntorrhet.
Fick följa med på beroende för att lämna urinprov och blodprov, då dom gjorde husrannsakan hos en före detta polare och jag hade inte sovit på över 40 timmar.

Vi hade då suttit och lirat GTA V och häll i oss kopiösa mängder kaffe och Enligt dom så var jag ju påverkad och påvisade alla tecken. Men det visade cirka 4 veckor senare då jag får brev hem att inget kunde hittas i varken urinprov eller blodprov.
Samtidigt då dom var i lägenheten så försökte dom att få mig att erkänna att jag var påverkade, eller i varje fall hade brukar tidigare under kvällen, vilket jag inte hade. Så det jag kan säga är ju att dom inte alltid är lika professionella som dom säger sig vara.
Dom inte alltid har rätt i sina bedömningar.

Samtidigt kan jag också förstå att dom inte heller vill chansa och ta risker ifall det skulle visa sig senare att personen i fråga (syftar ej på dig nu TS, eller någon annan) i självaste verket var påverkad och polisen valde att lyssna på personen istället för att gå på tecken som kanske kan bevisa påverkan.

(ber om ursäkt för dålig svenska då jag är ganska nyvaken)

Visa signatur

Chassi: CM NR200P Kylare: Scythe Fuma 2
CPU
:
R5 5600x@4,6Ghz GPU: ASUS RTX 3080 TUF OC V2
Moderkort
:
ASUS X570-I Gaming Minne: 32GB 3600Mhz
Lagring
:
2xSamsung 970 EVO 500GB
Nätaggregat: Corsair SF750W

Permalänk
Avstängd
Skrivet av Squedo:

Jag har (tyvärr) mycket erfarenhet med både cannabis och polisen i vissa sammanhang, (har aldrig kört påverkad och skulle aldrig få för mig det) och det är en av dem vanligaste ursäkter/orsaker dom har, att man ser trött ut, har lite/mycket röda ögon eller påvisar muntorrhet.
Fick följa med på beroende för att lämna urinprov och blodprov, då dom gjorde husrannsakan hos en före detta polare och jag hade inte sovit på över 40 timmar.

Vi hade då suttit och lirat GTA V och häll i oss kopiösa mängder kaffe och Enligt dom så var jag ju påverkad och påvisade alla tecken. Men det visade cirka 4 veckor senare då jag får brev hem att inget kunde hittas i varken urinprov eller blodprov.
Samtidigt då dom var i lägenheten så försökte dom att få mig att erkänna att jag var påverkade, eller i varje fall hade brukar tidigare under kvällen, vilket jag inte hade. Så det jag kan säga är ju att dom inte alltid är lika professionella som dom säger sig vara.
Dom inte alltid har rätt i sina bedömningar.

Samtidigt kan jag också förstå att dom inte heller vill chansa och ta risker ifall det skulle visa sig senare att personen i fråga (syftar ej på dig nu TS, eller någon annan) i självaste verket var påverkad och polisen valde att lyssna på personen istället för att gå på tecken som kanske kan bevisa påverkan.

(ber om ursäkt för dålig svenska då jag är ganska nyvaken)

Är det konstigt att de tycker att nån som varit vaken i 40 timmar verkar vara påverkad, menar du? Man ser inte direkt fräsch ut och fungerar inte normalt efter så lång tid.

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Hedersmedlem
Skrivet av TiasE:

Tycker personligen att det är på tok för lite kontroller i trafiken, har under mina 11 år med körkort inte råkat ut för en enda.

Skrivet av Verminator:

Det håller jag med om.

Har själv blivit stoppad EN gång under 5 års tid. Dock har man åkt förbi många kontroller där man aldrig blev invinkad.

Ja, överdrivna kontroller har jag också svårt att se, snarare tvärtom. Jag tog körkort 1983 och har aldrig behövt blåsa eller testa något annat, trots att jag ibland blivit stoppad mitt i natten. De har bara tittat mig i ögonen. ställt någon fråga och bett mig åka igen. Eftersom jag aldrig heller varit påverkad vid körning så har de ju gjort en korrekt bedömning, varje gång.

Det kan ju delvis bero på att jag inte är misstänksam mot polisen utan tycker att de överlag gör ett bra jobb. Jag möter därför deras blick med en vänlig min och svarar rakt och enkelt på frågorna utan att börja krångla och därför bli mer svårbedömd.

Visa signatur

W10, Intel 5820K, Asus X99-S, Crucial DDR4 2133MHz 32GB, Sapphire 290X Tri-X, Intel 730 SSD, WD Black+Green+HGST, Silverstone FT02, Corsair AX1200, Corsair K90, Logitech MX518, Eizo 2736w, Eaton 5115 UPS. Pixel 7 pro

Permalänk
Medlem

@Squedo

Att sätta sig bakom ratten efter 40h i vaket tillstånd är tamejfan lika omdömeslöst som att köra onykter. Du kom alldeles för billigt undan. Indraget körkort och dagsböter skulle vara en rimlig påföljd.

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem
Skrivet av Olegh:

@Squedo

Att sätta sig bakom ratten efter 40h i vaket tillstånd är tamejfan lika omdömeslöst som att köra onykter. Du kom alldeles för billigt undan. Indraget körkort och dagsböter skulle vara en rimlig påföljd.

Skickades från m.sweclockers.com

Vem fan har sagt att jag har satt mig bakom ratten efter jag har varit vaken 40h?

Visa signatur

Chassi: CM NR200P Kylare: Scythe Fuma 2
CPU
:
R5 5600x@4,6Ghz GPU: ASUS RTX 3080 TUF OC V2
Moderkort
:
ASUS X570-I Gaming Minne: 32GB 3600Mhz
Lagring
:
2xSamsung 970 EVO 500GB
Nätaggregat: Corsair SF750W

Permalänk
Avstängd
Skrivet av marmeladov:

...

Polisen gör inte, samt FÅR INTE göra slumpmässiga ögonundersökningar på folk. En ögonundersökning görs då man redan fattat någon form av misstanke hos en person och används för att stärka/försvaga den redan uppkomna misstanken. En pusselbit bland många alltså.

Men samtidigt kan ju den misstanken bestå av att personen hade långt hår, eller en skrotig bil, eller att han körde för försiktigt, eller vad som helst liksom. Poliser är inte övermänniskor på något sätt utan de gör fel och är dumma och småsinta precis som andra människor.

Citat:

Statistik är svårt. Man måste veta mer innan man kan dra någon slutsats. Att den siffran varierar kan ha flera olika faktorer; det har satsats mer/mindre på en viss typ av brottslighet eller tex att polisen varit mer "offensiv" i sina försöka att sätta dit "nya" missbrukare som inte förekommer tidigare, varpå såklart alla inte är positiva.

Att få den siffran till 99% är hur lätt som helst, om man väljer att bara "dra in" gamla missbrukar som notoriskt använder narkotika och således alltid är positiva. Så ska det nämligen inte fungera, det ska finnas en "felmarginal" på runt 20-40%, annars arbetar polisen fel. Som jag skrev ovan - är siffran för hög innebär det att man i för hög utsträckning håvar in gamla missbrukar/säkra kort, är siffran för låg så "chansar" man för mycket. Jag är rätt säker på att runt 20-30% är alldeles som det ska.

Men de gör ju redan på det sättet, det finns exempelvis massvis av artiklar där missbrukare beskriver hur polisen plockar in dem allt som oftast, ibland oftare än varje vecka, för att få positiva svar på drogtester och på så sätt få upp den delen av statistiken. Böter utdöms men betalas inte eftersom det är riktiga missbrukare vi pratar om. Så om de plockar in kända missbrukare, som de är säkra kommer att ge ett positivt svar, i stor utsträckning så måste ju det betyda att statistiken är väldigt missvisande just i andelen som faktiskt är drogpåverkade av totalen som testas om man bortser från dessa försök att få upp statistiken.

Skrivet av marmeladov:

Grattis, ännu mer faktafel av dig. Det börjar bli en del nu, för enkelhetens skull radar jag upp dem åt dig;

Först ett klargörande. I juridisk mening är det ingen skillnad på rattfylleri (alkohol) och drograttfylleri. Båda regleras i "Lag om straff för vissa trafikbrott" som du med fördel kan titta lite i för att minimera felen till nästa gång, främst 4§ torde intressera herrn för att undvika framtida klavertramp likt de du redan lyckats med.

1. "Alkoholister blir inte arresterade" - fel
Alkoholister blir visst frihetsberövade (gripna, medtagna) på samma sätt dom drograttfyllerister. De kan på samma sätt bli "arresterade", om du med det menar inlåst i cell en tid. I normalfallet i både drog- och alkoholrattfylleri så blir man dock medtagen för kroppsbesiktning, provtagning, förhörd och frisläppt.

2. "blir inte av med körkort" - fel
Kör man påverkad av alkohol och provtagningen uppnår 0,2 promille i blodet eller 0,16ml/l utandningsluft så omhändertager polisen körkortet interimistiskt, vilket innebär att man gör det tillfälligt tills Transportstyrelsen fattar det slutgiltiga beslutet. Liknande är att det finns kutym från polisen att omhänderta körkortet hos drograffyllerister om snabbtestet/snabbstickan visar positivt. Annars väntar man tills slutgiltiga analysen är klar. Dock vill jag nog hävda att flertalet av de som kör påverkade av narkotika och åker dit, redan kör utan körkort...så släng på grov olovlig körning då också.

Som passus kan jag lägga till att du som missbrukare av alkohol kan bli av med körkortet utan att ens ha suttit bakom ratten. Blir du omhändertagen för fylleri och får sova i fyllecell lite för ofta i för tät följd, så kan du få indraget körkort. Det kan även ske om du har ett dokumenterat missbruk av alkohol och aldrig då heller åkt dit för rattfylla.

3. "får inte betala stora böter" - fel
Både rattfylleri (alkohol) och drograttfylleri har dagsböter eller fängelse som påföljd. Dagsböter baseras på din inkomst och, för att generalisera lite, många av de som notoriskt kör drograttfulla har såklart inget jobb heller, vilket såklart gör att de får lägre böter än en välbärgad 50-åring som är VD på något företag.

Jag "tar mig en grundlig titt" på dessa frågor i princip varje vecka på jobbet, men har jag i något av det jag skrivit här eller tidigare inlägg haft fel och du kan påvisa det så är jag den första att bli glad att lära mig rätt...

Fast han sa aldrig rattfulla utan att alkoholister inte räknas som kriminella men de som brukar droger gör det, och det är ju helt sant. Om du går till en läkare med dina alkoholproblem så kommer hen inte att ringa polisen (om hen inte bedömer att du inte kommer att kunna undvika att köra bil påverkad) men om du söker hjälp för dina drogproblem så är det precis vad som händer.

Det hände en bekant till mig. Hon hade psykiska problem och hade fått diverse starka tabletter; psykofarmaka, muskelavslappnande och diverse insomningstabletter bland annat; i många år utan större resultat men sen hittade hon cannabis och det hjälpte henne på riktigt och utan de extrema biverkningar som är oundvikliga med de lagliga preparaten. Men eftersom hon var en väldigt nervös person och därför hade väldiga problem med just kriminaliteten i det hela, och hade blivit itutad att cannabis är så farligt genom hela sin uppväxt och därmed kände sig extremt skyldig och som en väldigt dålig människa (hennes psykiska problem spädde dessutom på detta), så ville hon sluta med att använda det som fungerade och gå tillbaka till de accepterade läkemedlen som inte gjorde det. Alltså ringde hon någon rådgivningscentral för just missbruk i kommunen och beskrev sina problem och bad om hjälp. Istället för hjälp fick hon hot och bannor, de skulle ringa inte bara polisen utan också hennes läkare så att hon inte skulle få några nya recept utskrivna (trots att det var därför hon sökte sig dit från första början) och socialtjänsten så att de eventuella pengar eller den eventuella hjälp hon fick från dem skulle dras in. Detta gjorde förstås henne helt knäckt, hon sökte hjälp för att inte bli en missbrukare men istället så fick hon veta att hon redan var det i deras ögon och därmed inte värd ett skit. Missbrukarvård my ass liksom, de vårdar inte utan stämplar folk som förlorade förlorare och gör sen så lite som möjligt förutom just att straffa dem hårt och snabbt. Det skulle förstås aldrig hända en alkoholist utan hen hade fått hjälp och stöd utan särskilt mycket moralpredikande.

Sen kan förstås en full person exempelvis hamna i fyllecell, men då krävs det en väldigt hög grad av berusning och oavsett så räknas det inte som något kriminellt. Man kan också bli av med körkortet utan att någonsin ha kört berusad om man är opålitlig i nykterhetshänseende vilket brukar innebära flera besök i fyllecellen på relativt kort tid. Jämför detta med exempelvis en cannabisbrukare där det räcker att man har brukat cannabis en gång, man behöver inte ens ha känt någon effekt, för att räknas som en kriminell missbrukare och direkt hamna i brottsregistret och riskera körkort och dylikt.

Samhällets reaktioner på brukande av (olagliga) droger står inte i proportion till den potentiella skada de kan orsaka varken individen eller samhället i stort. Och för alkohol gäller det motsatta; samhällets reaktioner är inte tillräckligt stora eller snabba för att hjälpa de med reella problem och de potentiella samhällsproblemen som alkohol kan orsaka (och orsakar varje dag) är enorma.

Skrivet av marmeladov:

I övrigt är det med "fredliga cannabis-missbrukare" en rätt fin myt. Det finns en hel bok tex som bara radar upp cannabis-relaterade våldsbrott. Kommer inte ihåg vad den heter just nu bara.

Jaså, det finns en källa men du kommer bara inte ihåg den. Ok. Cool story bra...

Alla som har varit i närheten av cannabis eller brukare vet att det inte orsakar aggressivitet på något plan utan snarare dämpar aggressiva tendenser. Vissa har förstås så starka aggressiva tendenser att det inte hjälper, så att de trots cannabispåverkan begår våldsbrott, men det är ytterst få och sannolikt hade de begått dessa brott oavsett droger.

Däremot finns det en massa våld relaterat till cannabisförsäljning, territorialstrider mellan gäng, våld mot poliser osv. men det är ju direkta följder av cannabisens legala status och har inget att göra med själva preparatet. Snarare hade den typen av våld minskat drastiskt, om inte försvunnit helt, vid en legalisering. Gäng skjuter inte på varandra över vem som får sälja smuggelsprit i ett visst område liksom, men bara i min stad har det varit ett helt gäng skottlossningar den senaste tiden tack vare cannabisförbudet.

Citat:

Men men..detta är en annan diskussion och för min del tänker jag inte diskutera olika drogers vara eller inte vara, tråden är redan rätt så offtopic som den är.

Yes. Men tråden är i övriga ämnen så då är det väl ganska ok. Sen är det ju relaterat till grundfrågan i tråden, om polisens rättigheter och skyldigheter gentemot de som de kontrollerar och de som de anser ser drogpåverkade ut och så.

Permalänk
Medlem

Tycker nog att det gick lite för långt att du skulle följa med till stationen och ge dem ett urin prov.