Det senaste året har Valve storsatsat på att bana väg för att spela med Linux, för att garantera kompatibilitet med den kommande handhållna enhet Steam Deck och operativsystemet Steam OS 3.0. En nyckelkomponent till det är kompatibilitetslagret Proton, som gör det möjligt att köra spel som inte ursprungligen utvecklats till Linux.
► Steam OS 3.0 lanseras som fristående Linux-distribution
Bland utmaningarna är de antifusksystem som flertalet spel kräver för att överhuvudtaget starta. Valve har tidigare lovat samarbete med både EAC och Battleye, där det sistnämnda nu blir näst ut. I den senaste uppdateringen av Proton listas officiellt stöd för en första uppsättning spel med Battleye.
I nuläget är det endast Mount & Blade II: Bannerlord och ARK: Survival Evolved som listas, däremot ska vilken utvecklare som helst ha möjlighet att lägga till det. Det enda som krävs enligt Valve är att utvecklaren kontaktar Battleye och ber om att aktivera det.
Den senaste versionen av Proton även ett officiellt stöd för Nvidias DLSS-teknik. Det testades redan i föregående version och får nu stöd fullt ut. Då DLSS är hårdvaruspecifikt och kräver Nvidias Tensor-kärnor är det inget som blir tillgängligt för Steam Deck. Det är däremot till större glädje för andra Linux-användare med grafikkort ur Nvidias Geforce RTX 3000-serie eller RTX 2000-serie, som nu kan dra större nytta av dem i spel.
Utöver stöd för DLSS och antifusksystem tillkommer även stöd för 24 nya spel, däribland Mass Effect Legendary Edition, Marvels Guardians of The Galaxy och The Riftbreaker. För det förstnämnda fungerar dock inte ljudet till trilogins första titel, Mass Effect.
Vad skulle få dig att gå över till Linux för spel?