Money Electric: The Bitcoin Mystery är en ny dokumentär på HBO från Cullen Hoback, som påstår sig ha löst gåtan om vem skaparen av Bitcoin, Satoshi Nakamoto, är. Filmen pekar ut kanadensiska utvecklaren Peter Todd, som var aktivt involverad i Bitcoin kort efter lanseringen av den första kryptovalutan.

Wired har intervjuat Peter Todd, som nekar till påståendena och säger att när filmmakarna intervjuade honom så hade han bilden av att det de höll på med var en dokumentär om Bitcoins historia. Han hade ingen aning om att de var på väg att ”avslöja” att han i själva verket är Satoshi Nakamoto.

Cullen Hoback bygger sin hypotes framför allt på en analys av foruminlägg, där Peter Todd påstås ”avsluta Satoshis meningar”, och filmmakaren påstår att en annan forumanvändare – John Dillon – också är en pseudonym för Peter Todd.

Peter Todd förnekar kategoriskt att han är Satoshi Nakamoto, men uppmärksamheten har lett till att han nu har gått under jorden. Han säger till Wired att hans inkorg har fyllts av mejl från människor som ber om pengar och även hot. Han är rädd att bli utsatt för rån, inbrott eller till och med kidnappning då kriminella tror att han är stenrik.