Svenska Mionix trycker väldigt hårt på byggkvaliteten för deras produkter med texten "A fine piece of craftmanship", och med all rätt faktiskt. Även om plast sällan associeras med god kvalitet så är Castor välbyggd och stabil. Sett till rullhjulet är det inga större bekymmer med korrekta avläsningar varje gång, även om undertecknad hade önskat något tydligare hack.

IMG_8129.jpg

Sett till komfort så ligger Mionix Castor väldigt bra i handen med en Palmgrip-fattning. Personligen så hade några extra centimeter på längden varit att föredra för denna handfattning, men det är en högst personlig åsikt och påverkar inte betyget.

Något som inte imponerar lika mycket är mjukvaran Mionix Castor Software som förvisso inte är direkt dålig, men håller inte samma nivå som själva musen. Till skillnad från de större tillverkarna, till exempel Logitech och Steelseries, har Mionix inte direkt behovet att göra en universell mjukvara för hela deras sortiment. Den känns ändå lite väl avskalad och framstressad med en del småfel vid lansering.

Sammanfattningsvis är Mionix Castor en värdig utmanare för storsäljarna i samma segment med en prislapp som är nästintill identisk med den i övrigt väldigt likartade Fnatic Gear Flick G1, sett till prestanda och mjukvarubrister. Mionix Castor går dock vinnande ur jämförelsen med bättre komfort och kvalitetskänsla och förtjänar att ligga högt på listan när en spelmus ska inhandlas.

Mionix Castor utmanar jättarna med högpresterande sensor och god kvalitet.

Fördelar

  • God kvalitet

  • Bra komfort

  • Högpresterande sensor

  • Bra rullhjul

Nackdelar

  • Mycket jitter i hög upplösning

  • Något bristande mjukvara

Pris vid publicering: 500 kronor
Lägsta pris: