Syftet med denna artikel var att utforska gränserna för vad som är möjligt att klämma in inuti ett ytterst kompakt datorsystem som följer Mini ITX-standarden, och det uppdraget kan nog sägas vara slutfört.
Med Core i7 3770K i 4,6 GHz, Geforce GTX 690, 16 GB DDR3-minne och dubbla SSD-enheter finns prestanda så det räcker och blir över för en påkostad arbetsstation alternativt fullfjädrat gamingsystem, allt samlat inuti en låda inte mycket större än en skokartong.
För den som planerar att bygga något liknande finns det dock en och annan detalj att lägga märke till. Först och främst gäller det att ha koll på måtten och välja komponenter med omsorg, särskilt när det kommer till processorkylare och minnen med höga kylflänsar.
Dessutom är det en god idé att ta hänsyn till värmeutvecklingen och framförallt ta det lugnt med överklockningen. Det går att komma en bit med smart kabeldragning och noggrann planering av luftflödet, men små datorlådor är och förblir ett stort hinder för den som planerar att skrämma upp klockfrekvenserna till högre höjder.
Om jag fick chansen att ändra någonting såhär i efterhand skulle jag undersöka möjligheten att välja en annan processorkylare som ger plats nog att installera en extra hårddisk, vid sidan om de dubbla SSD-enheterna. Dessutom skulle jag rekommendera att välja ett grafikkort med mindre värmeutveckling, allra helst med tunnelkylare.
Komponenterna som användes till monsterdatorn fungerar dock bra, även om det blir varmt under tung belastning. Den som kan tänka sig att hålla ett extra öga på temperaturmätarna blir inte missnöjd. Andra gör bäst i att ta det lugnt med överklockning och glödheta grafikkort.
Till syvende och sist finns det gott om potential i formfaktorn Mini ITX. Det är inga problem att sy ihop datorsystem som fyller de allra flesta behov, även med hänsyn till prestanda och ljudnivå. Kombinerat med externa lagringsenheter eller allra helst NAS är kompakta burkar ett fullgott alternativ även för de mest krävande av entusiaster.
Komponentlista
Typ | Modell | Lägsta pris |
---|---|---|
Chassi | Silverstone Sugo SG08B 600 W |
|
CPU | Intel Core i7 3770K 3,5Ghz Socket 1155 Box |
|
Processorkylare | Phanteks PH-TC14CS |
|
Moderkort | Asus P8Z77-I Deluxe |
|
Minne | Corsair XMS3 DDR3 1600 MHz 2x 8 GB |
|
Grafikkort | EVGA GeForce GTX 690 4 GB |
|
Lagring | 2x Intel 520 Series SSD 240 GB |
|
Snabba tips
Välj chassi med omsorg. Det kommer att sätta gränserna för hela bygget.
Kontrollera måtten noggrant. Framförallt stora processorkylare och höga minnen kan ställa till det.
Ha i åtanke att högpresterande grafikkort genererar stora mängder värme som måste förflyttas ut från datorlådan. Referenskylare med lufttunnel är att föredra.
Ta det lugnt med överklockningen. En liten spänningshöjning kan ge stor stor effekt på värmeutvecklingen.
God kabeldragning är A och O i små datorlådor (för att inte blockera luftflödet).
Sist men inte minst, passa på att be om råd i SweClockers forum!