Sedan 2007 har SweClockers medlemmar röstat om vilken datorhandlare som lyckats bäst under det gångna året. Årets omgång kryddades med fler frågor och en skräddarsydd specialsajt. Nu är det dags att avslöja resultatet.
För femte året i rad utser SweClockers medlemmar Inet till Årets datorbutik, men inte nog med det. Den Göteborgsbaserade datorhandlaren anses dessutom ha bäst service, priser, leveranstider och utbud. Erik Wickman, vd på Inet, är inte helt oväntat nöjd med resultatet.
Jag är otroligt glad att vi återigen utses till Årets Datorbutik av de för oss absolut viktigaste kunderna, entusiasterna här på SweClockers! Vi kommer kämpa ännu hårdare nästa år genom att erbjuda bästa möjliga kundservice, snabba leveranser, bra priser och fler unika och roliga kampanjer. Stort tack till alla er som varit med i omröstningen oavsett vilken butik ni röstade på. Vi kommer fira tillsammans med er – det blir en prisfest innan helgen.
Inet är dock inte den enda datorbutik som går hem bland SweClockers medlemmar. Webhallen tar hem silvermedaljen medan CDON.com går upp som en raket och kniper tredjeplatsen. Det sistnämnda är ingen dålig bedrift med tanke på att datorkomponenter endast varit en del av sortimentet i cirka två år.
Nytt för i år är att medlemmarna dessutom fick tillfälle att utse den datorhandlare som seglat upp som den starkaste utmanaren. Flest röster föll på CDON.com, som under året storsatsat på hemelektronik och prispressat just datorkomponenter. Även Webhallen, Inet, Komplett och Dustin/Home hamnar högt upp på resultatlistan.
Vinnarna Inet och CDON.com får nu äran att titulera sig Årets datorbutik respektive Årets utmanare och gratulerades helt enligt traditionen med tårta på fredagsmorgonen. Ett stort grattis från SweClockers!