Små aluminiumflänsar med högljudda fläktar. Så identifierar entusiaster ofta Intels referenskylarna, någonting som gör att många istället väljer en tredjepartslösning. Det här uppmärksammas nu av Intel som kan slopa inkluderad kylfläns vid köp av K-modellerna i kommande familjen Skylake.

Den kinesiska entusiastsidan Xfastest publicerar nu en presentationsbild som gör gällande att K-serien Skylake ska positioneras som modeller med 130 W TDP, det vill säga att en kylare som kan avleda den mängden värme rekommenderas. Detta trots att modellerna i själva verket är specificerade till 95 W.

Beslutet grundar sig i att K-modellerna Core i7-6700K och i5-6600K är särskilt avsedda överklockning, vilket gör processorernas ordinarie TDP-värde meningslöst vid val av kylning. Det innebär även att referenskylaren saknar relevans, då den är designad för att hantera omkring 95 W och inte mycket mer därtill. Det är säkert också ett affärsbeslut, då Intel sparar en summa på var kylare som inte medföljer.

Istället kommer entusiaster rekommenderas köpa en av Intels nya kylare för 2015, vilka består av en luft- och vattenvariant som bättre kan hantera de spännings- och frekvensökningar som en K-processor sannolikt kommer utsättas för. Givetvis blir det även fortsatt möjligt att använda kylare från tredjepart.

Att Intel slopar referenskylare för vissa processorer är däremot ingen nyhet. I slutet av 2011 med lanseringen av familjen Sandy Bridge-E slutade Intel inkludera kylare i det yppersta entusiastsegmentet, även kallat High-End Desktop (HEDT).