SweClockers rappporterade tidigare om en sydkoreansk användare vars kylpasta tycktes smälta och rinna ut från grafikkortet. Tillverkaren Gigabyte var snabba att bekräfta felet, vilket i själva verket berodde på överapplicerad värmeavledningsgel.
Man menade att tidigt producerade exemplar hade för mycket gel, och att överskottet som kom ut ej därför skulle påverka funktionaliteten. Nu rapporterar dock Tech Powerup att ytterligare användare har upptäckt samma fel, vilket inte ligger i linje med utsagan om att det skulle röra sig om ett tidigt tillverkningsfel.
RTX 5080 släpptes 30 januari, och har sett kontinuerligt hög efterfrågan. Att grafikkorten skulle ha varit tidiga produktionsexemplar som legat en längre tid på hyllorna, bedöms därför inte som troligt. Felet skall även ha drabbat vissa Radeon RX 9000-kort, så även AMD-användare bör vara uppmärksamma på visuella förändringar längs med kortens långsidor.
SweClockers har sökt Gigabytes europeiska kontor för en kommentar, som hänvisar tillbaka till tidigare uttalande. De tillägger dock att man inte bör avlägsna överskottsmaterialet själv.