De tre moderkorten som lanseras i P6N-serien heter följande: P6N Diamond, P6N SLI Platinum samt P6N. P6N Diamond baserar sig på Nforce 680i medan de två andra bygger på Nforce 650i-styrkretsen.
P6N Diamond stödjer systembussfrekvenser upp till 1333 megahertz och har fyra stycken PCIe x16-portar. Det har ett integrerat Creative Sound Blaster X-fi-ljudkort, gigabit-nätverkskort samt Windows Vista Premium-certifiering. Överklockningspotentialen skall enligt MSI vara mycket hög med en minnesfrekvens om 1200 megahertz samt en systembussfrekvens upp till 2000 megahertz.
MSI P6N Sli Premium är ett något enklare moderkort och stödjer systembussfrekvenser upp till 1066 megahertz. Det är SLI-redo och har två stycken PCIe x16-portar. Layouten är ganska alldaglig med fyra stycken serialata-portar, fyra minnesportar samt två kanaler för pata-enheter. Detta moderkort är även certifierat för Windows Vista Premium.
MSI har ännu inte lagt upp några ordentliga informationssidor för dessa moderkort, men det finns litet mer att läsa på MSI:s webbplats.