I juni skrev vi om att Microsoft bestämt sig för att öppna upp Beta-kanalen i Insider-programmet för Windows 10 i syfte att testa nya funktioner. Nu rapporterar Neowin att en funktion från Windows 11 testas på det äldre operativsystemet. Tyvärr en föga uppskattad sådan.

Start-menyn från Windows 11 gör entré

Som alla Windows 10-användare vet visas olika alternativ när man klickar på sin profilbild i Start-menyn, såsom möjligheten att hantera sitt konto eller logga ut.

I den nya betaversionen finns nu dock tecken på en kommande (än så länge inaktiverad) ny sektion, bakom vilken de tidigare lättåtkomliga alternativen är gömda och endast nås genom att klicka på tre punkter uppe i ena hörnet.

Om detta låter bekant beror det på att det är samma lösning som används i Windows 11 för att visa rekommenderad programvara och notiser om tjänster som Microsoft 365 och Game Pass i Start-menyn.

phantomX.png

PhantomOfEarth, känd för att hitta dolda funktioner i Beta-, Dev- och Canary-versioner, var först med avslöjandet. Bildkälla: X

Det återstår att se om den nya layouten så småningom letar sig in i en stabil version av Windows 10. Om inte är det nog få Windows 10-användare som skulle sörja att inte även de fick finesser som gömd utloggningsknapp och rekommendationer av olika prenumerationstjänster.